• Dolar 4.5781
    Euro 5.3912
  • Gr Altın 190.12
    Bist 102.257
  • 18° İstanbul

YAZARLAR

Tüm Yazıları Enes ZİYA

Tüm organlarımızla oruç tutmak

15.05.2018 12:06

Hadisi Şerifte “Beş şey vardır ki, oruçlunun orucunu bozar: Yalan, gıybet, kovuculuk, yalan yere yemin etmek, şehvetle bakmak.”
   İmam Gazali “dilin orucu”nu şöyle tanımlar: Dilini hezeyan, yalan, gıybet, kovuculuk, fahiş konuşma, galiz konuşma, kavga ve riya ile konuşmaktan korumak; aynı zamanda dili sükût etmeye zorlamak, Allah'ın zikri ve Kur'an tilâvetiyle meşgul etmektir.
Süfyan-ı Sevrî (r.a) 'Gıybet, orucu bozar' der. Leys ise, Mücahid'in; “Gıybet ve yalan: İkisi de orucu bozar” dediğini rivayet eder.
     Hz. Peygamber (s.a) şöyle buyurmuştur: “Oruç, mümin için kalkandır. Bu bakımdan herhangi biriniz oruçlu ise, fahiş konuşmasın, cahilce hareket etmesin. Eğer bir kişi kendisiyle çirkin konuşur veya dövüşürse: 'Ben oruçluyum, ben oruçluyum' desin.” (Buharî, Müslim)
Gazali, “göz orucu”nu da; 'gözü, çirkin ve istenilmeyen şeylerden korumak, kalbi meşgul eden ve Allah'ın zikrinden alıkoyan şeylere bakmamaktır' diye tanımlar. 
Efendimiz (s.a) şöyle buyurur: “Haram bakış, İblis'in zehirli oklarından bir oktur. Kim Allah'tan korkarak onu terkederse, Allah o kuluna tadı kalbinde beliren bir iman ihsan eder.”(Hâkim)
     Nur suresinin 30-31. âyetlerinde öncelikle mümin erkeklerin, ardından da mümin kadınların gözlerini haramlardan sakınmaları ve ırzlarını korumaları emir buyurulur.
“Kulak orucu”ise, kulağı günah işitmekten alıkoymaktır. Çünkü söylenilmesi haram olan her şeyin işitilmesi de haramdır. Bu sırra binaen Rabbimiz, gıybet dinleyen ile haram yiyeni eşit tutar: 
“Onlar sürekli yalan dinlerler, haram yerler.” (Mâide 5/42) 
“Rabbanîlerin ve hahamların, onları günah söylemekten, haram yemekten menetmeleri gerekmez miydi? ...Yaptıkları ne de kötüdür!” (Mâide 5/63)
Efendimiz de (s.a) şöyle buyurur: “Gıybet edenle, onu dinleyen, günahta ortaktırlar.” (Taberânî)
     Diğer âzaları da günahtan alıkoymak gerekir; el ve ayak gibi. “Salihlerin orucu”böyle tamam olur.
    Kısacası; küçük-büyük tüm günahlar; kalp, göz, dil, kulak, el, ayak gibi organların zincirleme faaliyetleri sonucu gerçekleşir. Şu hadis-i şerif bu hakikati vurgular:
“Gözlerin zinası nazar, kulakların zinası dinlemek, dilin zinası konuşmak, elin zinası dokunmak, ayakların zinası yürümektir; kalp onu arzu eder, diler ve avret onları ya doğrular veya yalanlar.”(Buharî, Müslim)
     Bütün vücut azalarına oruç tutturmadan sadece yeme-içme ve cinsel ilişkiden uzak duranların orucu hakkında Hz. Peygamber (s.a) şöyle buyurmuştur:
“Nice oruç tutanlar vardır ki, orucundan sadece açlık ve susuzluk elde eder.”(Nesâî, İbn Mâce)
      “Kişi yalan sözü ve onunla amel etmeyi terk etmedikçe, Allah'ın onun yiyecek ve içecekten uzak durmasına ihtiyacı yoktur.” (Buharî)
Daha geniş bilgi için “Oruç Ötelere Seyahat” kitabımıza müracaatınızı önerirken, yazımızı şu soruyla bitirelim:
      Sadece midemize değil; kalbimize, gözümüze, dilimize, elimize, parmak uçlarımıza, ayaklarımıza, kısaca bütün organlarımıza da oruç tutturmaya hazır mıyız?

Diğer Yazarlar

Fatma Nur ÇALIŞIR

Sağlıklı beslenmenin 10 altın kuralı!

Erhan DOĞAN

İsrail neden bu kadar rahat?

Enes ZİYA

Tam zamanı

Ahmet KUDU

Vatanın her hattında

Zübeyir DEMİRKAYA

Bilmemiz gereken önemli bilgiler (3)

Serkan ÖKÇE

Kendiniz

Said Nursi ER

İttifak Analizleri: Cumhuriyet Halk Partisi

Burak Can ÇELİK

Bu sorunun cevabını ver bilge adam!

Yasin KESKİN

İstikamet 2. Lig

Nureddin ÇINAR

Medine'ye kilise yapacaklarmış

Barış ERDİNÇ

Görmüyor musunuz katliam var?

Nuri DEMİR

Filistin'e dua