Son Haberler

Üzüntüyü yenmenin başlıca yolları

KÜRESEL ISINMA ALARM VERİYOR

ESET, yılın en kötü şifrelerine dikkat çekiyor

Hepsiburada’nın başarı hikayesi Davos’ta konuşulacak

Dünya’nın İlk Instagram Korku Dizisi İçin Geri Sayım Başladı

UYKUSUZLUK GÖZ KAPAĞI SARKMASINA SEBEP OLUYOR

Kadınlar mantar üretimine başlıyor

Nilüfer Belediyesi’nin, Nilüfer Halk Eğitim Merkezi ve Ertuğrul Mahallesi Kadın Derneği iş birliğiyle düzenlediği Mantar Yetiştiriciliği Eğitimi’ni tamamlayarak sertifika alan kadınlar üretime geçmeye hazırlanıyor.

Kadınların sosyal, kültürel, toplumsal ve ekonomik yaşamda aktif rol almalarını ve her alanda üretmelerini sağlayan çalışmalara imza atan Nilüfer Belediyesi, bu kapsamdaki eğitim programlarına bir yenisini daha ekledi. Nilüfer Halk Eğitim Merkezi ve Ertuğrul Mahallesi Kadın Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen “Mantar Yetiştiriciliği Eğitimi” 192 saatlik eğitimin ardından tamamlandı. Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen eğitimi başarıyla tamamlayan 14 kadın kursiyer, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Nilüfer Belediyesi Halk Evi Basın Toplantı Odası’nda gerçekleştirilen sertifika törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Halk Eğitim Merkezi eğitmenlerinden Mahmut Bayram, Ertuğrul Mahallesi Kadın Derneği Başkanı Saadet Gönülsüz ile kursiyerler katıldı. Sertifika töreninde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, üretimin önemine dikkat çekti. Türk toplumunun, en önemli özelliklerinden birinin üretkenlik olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, bunun aksine son yıllarda üretimden çok, tüketim toplumu haline gelindiğini vurguladı.

BOZBEY: ÜRETEN TOPLUM GELECEĞE GÜVENLE BAKAR

    Üreten toplumun geleceğe güvenle bakabilen bir toplum olduğunun altını çizen Başkan Bozbey, “Üretimden yana tavır koyan toplumların belirli bir refah seviyesine ulaştığını görüyoruz. Bunu başaran toplumlar, geleceğe güvenle bakan toplumlardır. Bunun için üretici olmak ve üretenleri desteklemek zorundayız. Nilüfer Belediyesi olarak bu anlayışla yıllardır kırsal alanlardaki üretimi destekledik, desteklemeye devam edeceğiz. Bu konuda teşvik etmek amaçlı kadın derneklerinin kurulmasına öncülük ettik ve onlara her zaman destek olduk. Kadınlar, üretimin içinde mutlaka var olmalı. Bu konuda destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

  Başkan Bozbey, üretimin olmadığı, tamamen tüketimin olduğu toplumlarda da sosyal dengelerin bozulduğuna, seviye farklarının oluştuğuna ve kaosların yaşandığına dikkat çekti. Ertuğrul Mahallesi Kadın Derneği’nin önemli bir görev üstlendiğini belirten Başkan Bozbey, kadınların üreteceği mantarları pazarlama konusunda da Nilüfer Belediyesi olarak destek olacaklarını söyledi. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, farklı alanlarda eğitim programları düzenlemeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

“TÜRKİYE’DE ÖNCÜLÜK YAPMAK İSTİYORUZ”

    Zor bir eğitimi başarıyla tamamladıklarını ifade eden Nilüfer Halk Eğitim Merkezi Eğitmeni Mahmut Bayram,  Türkiye genelinde bu eğitimin ikincisini Nilüfer’de vermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Bayram, “İnsanlarımız, genelde üretmeye alışkın değiller. Maalesef tüketici olarak alıştırılmışız. Mantarcılık gibi teknik bir konuda kadınların özverili olması ve eğitimi başarıyla tamamlaması çok önemli. İstiridye mantarı Türkiye’de maalesef tanınmıyor. Biz, bunun öncülüğünü yapmak istiyoruz.”

   Desteklerinden dolayı Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e teşekkür eden Ertuğrul Mahallesi Kadın Derneği Başkanı Saadet Gönülsüz de, “Kursumuz bitti, şimdi bu işi ilerletme zamanı” dedi.

   Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Halk Eğitim Merkezi Eğitmeni Mahmut Bayram ile birlikte kursiyerlere sertifikalarını verdi. Sertifikalarını alan kadınlar mantar yetiştiriciliği yapmak için ilk adımı attıklarını, bundan sonra da üretime geçeceklerini belirttiler. 

Gündem

Özkan’a Çeşnigir’de yoğun ilgi

Gündem

Yozgat Görevinden istifa etti

Gündem

‘Halil İbrahim Sofrası’ buluşmaları devam ediyor

Gündem

Kimseyle beraber değiliz

Özkan’a Çeşnigir’de yoğun ilgi
Yozgat Görevinden istifa etti
‘Halil İbrahim Sofrası’ buluşmaları devam ediyor
Kimseyle beraber değiliz
Saadet belediyenin 3 yılını değerlendirdi
KİHMED STK'ları buluşturdu
Otoyol Karacabey’e güç katacak
Yoldan çıkan araç tarlaya uçtu
Sütaş’a anlamlı ödül
Zincirleme kaza 2 ölü 8 yaralı VİDEO HABER
BUSKİ’DEN SAYAÇLARA İZOLASYON UYARISI
Başhekim Balcı personelle tanıştı