• Dolar 4.5787
    Euro 5.3901
  • Gr Altın 190.06
    Bist 102.257
  • 18° İstanbul

YAZARLAR

Tüm Yazıları Said Nursi ER

Genç işsizliğine çözüm üretilebilir mi?

09.02.2018 11:18

Bu sorunun cevabı Türkiye'de bugüne kadar yapılmış en geniş kapsamlı araştırma olan Türkiye'deki Gençlerin İyi Olma Hali Raporu'nun sonuçlarında gizli. Araştırma, Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Habitat Derneği tarafından yürütüldü. 
   Araştırmanın en ilgi çeken kısmında şöyle; araştırma  gençlerin çalışma durumuyla yaşamdan memnuniyetleri arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin yüzde 74'ü, çalışanların yüzde 72'si, “ne çalışan, ne okuyan, ne de iş arayan” olarak tanımlayabileceğimiz “ev genci” grubunun yüzde 69'u yaşamlarından memnun iken, bu oran iş arayan gençler arasında yüzde 55'tir ve anlamlı derecede düşüktür. İş arama çabası, yaşamdan memnuniyetini etkileyen bir unsur olarak öne çıkmaktadır.
   Ülkemizde işgücü piyasasına ilişkin ana veriler incelendiğinde öncelikle dikkat çeken nokta ; aktif nüfusun fazlalığına karşılık işgücüne katılım oranlarının yetersizliğidir. Bu sorun; Türkiye'de işgücüne katılmama yönündeki eğilimin güçlü olduğunu göstermektedir.
   Karşımıza çıkan bir diğer önemli konu ise işsizlik sorunudur. İşsizlik Günümüzde farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir problem. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde işsizlik; yapısal nitelik arz ettiği için çözümü uzun vadeli politikaları gerektirmektedir. 
   İşsizlik sorunu detaylı incelendiğinde gençlerin bu problemden daha fazla etkilendiğini görüyoruz. Son verilerle birlikte özellikle yerelde genç işsizliğinin yüksek olduğu ve genç işsizliği ile bağlantılı olarak eğitim dağılımı açısından da eğitim-istihdam dengesizliğini arttığı anlaşılmaktadır.
   İşsizlik sorunu birçok faktörün etkili olduğu ve uzun vadeli politikalar ile çözülebilecek bir problem. Bu problemi yalnızca gençlerin üzerine yıkmak ve gençleri yetenekleri üzerinden eleştirerek bu soruna dar bir bakış açısı ile yaklaşmak problemi daha da karmaşık bir hale getirecektir. 
   İmkanı ve enerjisi olduğu halde çalışmayan ve istemli olarak işgücüne dahil olmayan gençlerin sayısı diğer nedenlerden dolayı işgücüne dahil olmayan gençlerin sayısından oldukça az. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte teknolojik uçurumun fazla olduğu bölgelerde gençler yeni teknolojilere adapte olamamakta ve teknolojik işsizlik oranı artmaktadır.
   Yakın zamanda bir vesileyle ziyaret etme fırsatı bulduğumuz Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası'nda genç işsizliği sorununu dile getirerek sorunların tespiti için bir çalıştay yapılmasını teklif ettik. KTSO Başkanı Naci Güncü bu fikre oldukça sıcak bakarak konuyu derhal gündeme aldı. 
   Gençler olarak çalıştayı merakla bekliyor ve bu çalıştayda gençler olarak söz almak istiyoruz.

Diğer Yazarlar

Fatma Nur ÇALIŞIR

Sağlıklı beslenmenin 10 altın kuralı!

Erhan DOĞAN

İsrail neden bu kadar rahat?

Enes ZİYA

Tam zamanı

Ahmet KUDU

Vatanın her hattında

Zübeyir DEMİRKAYA

Bilmemiz gereken önemli bilgiler (3)

Serkan ÖKÇE

Kendiniz

Said Nursi ER

İttifak Analizleri: Cumhuriyet Halk Partisi

Burak Can ÇELİK

Bu sorunun cevabını ver bilge adam!

Yasin KESKİN

İstikamet 2. Lig

Nureddin ÇINAR

Medine'ye kilise yapacaklarmış

Barış ERDİNÇ

Görmüyor musunuz katliam var?

Nuri DEMİR

Filistin'e dua