Yazı Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 12:54
 
ÇOCUK
Serkan ÖKÇE
karacabeyhaber
 
 

Annesi gül koklasa, ağzı gül kokar' diye özetlese de şair, Biz anlatalım istedik, 'Çocuk' konusunu.

 

'Masum' kimdir deseler, hemen aklımıza ilk olarak 'çocuk' gelir, öyle değil mi?

Tabii ki öyledir. Tüm çocuklar masumdur çünkü, bu insanlığın ortak dilidir. Asya'dan Afrika'ya kadar her doğan çocuk kalbi olabildiğince masum çarpar. Ama çocuk büyürken neler oluyor da o çocuk kalbinde masumiyet azalıyor dersiniz? Neler oluyor da dünyada olabildiğince kötü insanlar, bunca masum çocuk varken hala kötü kalabiliyor?

 

Bir çocuk büyürken kalbi de büyür, bedeni de ama o içindeki küçücük çocuğa ait ruhu hep biraz çocuk kalır. Kalmalıdır. Yoksa etrafındaki o acımasız dünyada, nasıl unutur kendisine yapılanları? Haksızlıkları, hataları, ihanetleri...

 Ancak o çocuk kalbiyle, her başlayan günün kendisine bahşedilen bir hediye olduğunu bilen bir çocuk, masumca ve sevimli gözlerle bakar etrafına. Güzel bakarsa güzel görür o çocuk. Kötü bakan kötü görür çünkü. Bilir. Dünyanın tüm kötülükleri bir olsa o çocuk kalbine tesir edemez. Çünkü mühürlüdür o kalp. İçine asla kötülük almamak üzere mührü vuran yüce yaradan böyle emretmiştir. Çocuk kalbidir giremez hiçbir kötülük. Dünyada doğan her çocuk masumiyet mührü ile ve tertemiz bir şekilde dünyaya gelir. Diyorum ki keşke dünyamız bir çocuk gülüşü kadar temiz ve masum olsa. Büyürken bedenimiz, kaybetmesek mührümüzü. Kalbimize giremese kötülükler...

 

Çocuk Kalbi, İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in dünya çocukları için kaleme aldığı, Enrico adındaki bir çocuğun okul ve sosyal yaşamını, Enrico’nun ağzından anlatan bir romanıdır. Çocuk Kalbi kitabını okumayan bir büyüğü düşünemiyorum.

'Çocuklar, ailelerine ve çevrelerindeki insanlara saygılı davranmalı, yardımlaşmanın önemini ve  paylaşmayı öğrenerek insanlara karşı ön yargı ile yaklaşmamalıdır.' Der, yazar kitabında.

 Eser, erdemi çalışkanlığı, doğruluğu-dürüstlüğü, ahlaklı ve iyi kalpli bir yardımsever insan olmayı önermektedir. Bu öğretisiyle dünyada birçok dile çevrilen kitap İtalyan yazınının önemli bir örneği ve çocuk kalplerinin ortak çarptığının göstergesidir.

 

Ceyhun A. Kansu' nun ' Dünyanın bütün çiçekleri' şiirinde bahsettiği de aynı çocuk kalbine sahip öğrencileridir. Yani çocukları ...

 

“Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum,
Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım,
Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden,
Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden,
Ne güller fışkırır çilelerimden, 
Kandır, hayattır, emektir benim güllerim,
Korkmadım, korkmuyorum ölümden,
Siz çiçek getirin yalnız, çiçek getirin.

 

Gerek Türk ve gerekse dünya yazınsal hayatında geniş bir yelpazede çocuk edebiyatı ürünlerini incelersek; genellikle çocukların ortak özellikleri doğrultusundaki bir çizgide eserler bulunduğunu görürüz. Bu çok önemli bir göstergedir. Sizce de öyle değil mi? 

 
Etiketler: ÇOCUK,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.