by cotton giyim mağazaları, karacabey kadın giyim, karacabey erkek giyim
  • Anasayfa
  • Diğer
  • Yöremizdeki Bulvar Gazeteciliği

Yöremizdeki Bulvar Gazeteciliği

20 Ekim 2017 Cuma 11:04 tarihinde Nursi ER tarafından eklendi.
Yazı Boyutu
A
Nursi ER
said.ceo@gmail.com

Yerel ve ulusal basının temel işlevleri basın mensuplarınca gayet iyi bilinir ve yayın politikası bu işlevler gözetilerek oluşturulur. Basın, toplumsal yaşam içerisinde hayati bir önem taşır ve bu yüzden dördüncü kuvvet olarak adlandırılır.

Tüm basın mensuplarınca kabul edilen ve üzerinde uzlaşılan basının temel işlevlerini şöyle sıralayabiliriz;Haber ve Bilgi Verme Fonksiyonu, Denetim ve Eleştiri Fonksiyonu, Eğitim ve Eğlendirme Fonksiyonu, Kamuoyu Oluşturma ve Açıklama Fonksiyonu.

Fakat ne hikmetse özellikle yerel bazda faaliyet gösteren ve çoğunlukla basını kendi ticari ve şahsi emelleri için kullanan bazı kimselerin sahip olduğu gazetelerin bu alana sirayet etmesi ile gazetecilik ayrı bir mecra haline gelir. Dümeni kırık bir gemi gibi rüzgarın yönüne göre istikamet tayin eden bu gazeteler için yayın politikası kör bir bıçak gibidir.

Siyasi anlamda da bir omurgaları olmayan bu yayın organlarının patronaj ilişkileri de çok kirli ve belirsizdir. Bulvar gazeteciliğinin günümüzdeki temsilcileri konumunda olan bu gazeteler manipülasyon ve gerçeği saptırmada da bir sakınca görmezler.

Daha düne kadar ölesiye eleştirdikleri yapıları ve kişileri çıkar çerçevelerine dahil ettiklerinde bu defa da baş üstünde tutarlar.

Gazetecilik literatüründe abone sistemiyle değil de, çoğunlukla bulvar olarak nitelendirilen sokaklarda satılarak okuyucusuyla buluşan gazetelere bulvar gazetesi denilmektedir. Bu gazeteler kullandıkları gazetecilik stili açısından da sarı basın, dedikodu basını, gökkuşağı basını, boyalı basın ya da skandal basın olarak da adlandırılmaktadır.

Haber alma kanalları da kısıtlı olan bu gazeteler için kişisel ve çıkara dayalı haber kaynakları mevcuttur. Belirli bir meslek ahlakı ve kalitesi gözetmeden kendilerine ulaşan haberleri manipüle ederek okuyucunun ilgisini çekmeye gayret gösterirler.

Yamalı bohçaya dönen bu yayın organları yerel siyasetçiler için bulunmaz hint kumaşıdır. Yayın politikası olmayan bu tür gazetelerde, gazete patronunun o andaki çıkar ilişkisine göre tüm çalışanlar bir süzgece tabi olurlar. Aynı dut ağacına dadanan bülbüller gibi hep bir ağızdan aynı şeyi söylerler. Bu tip gazetelerin tek bir politikası vardır: ‘’Kraldan çok kralcılardır.’’

Karacabey bu tip gazeteciliği hak etmiyor ve ne olursa olsun bu tip gazetecileri de hazmetmeyecektir. Siyaseten bir patronaj ilişkisi içerisine giren ve buradan bir gaye çıkaranlar gerekli cevabı yine manipüle ettikleri halktan alacaklardır.

Daha düne kadar ‘’İstemezük’’ deyip kazan kaldıranlar bugün ‘’Ulufe’’ alıp ‘’Padişahım sen çok yaşa’’ demeye başladı.


Etiketler : Bulvar Gazeteciliği
60 kez okundu.

Facebook'ta Paylaş

YORUM EKLE

Bu köşe yazısına ait yorum bulunmuyor.
Adı Soyadı
E-posta
Mesajınız

Kalan Karakter Sayısı : 500

ANKET

Karacabey'in harekete geçirilmesi gereken potansiyeli hangisidir?

Tarım

Turizm

Eğitim

Spor

Sanayi


VİDEO GALERİ