by cotton giyim mağazaları, karacabey kadın giyim, karacabey erkek giyim
  • Anasayfa
  • Diğer
  • BİZE GEREKEN ŞEYLER /1

BİZE GEREKEN ŞEYLER /1

10 Ağustos 2017 Perşembe 11:00 tarihinde İbrahim Cücük tarafından eklendi.
Yazı Boyutu
A
İbrahim Cücük
ibrahimbursevi@gmail.com

Önce kurtulmaya ve beraber kurtulmaya niyet etmek, niyette samimi yani ihlaslı olmak; sonra itikâdî ve amelî hususlarda hakkı-batılı, doğruyu-eğriyi bilip yanlış anlayış ve davranışlara tövbe edip doğru anlayış ve doğru davranışa dönülür; tövbede sabretmek, sabırda da sâdık olmak; bütün bu güzelliklerde başarı için denetlendiğimizi bilerek kendimizi denetlemek ve Hakk’a ve halka karşı görevlerimizde kılı kırk yarmak manasında hassas davranmak manasında takvaya dikkat etmek gerekir.

Sonra yakîne ermek ve olmazsa olmaz olan sebeplere sarılmak, ancak sebeplere takılıp kalmamak, belki sebeplerle Allah’a tevekkül edip dayanmak. 

Kimin yakînî yönü üstün ve tevekkülü yani Allah’a güveni tam ise üstün olan odur ve Allah’ın yardımına mazhar olan da odur.

İslâm’ı ilme’l-yakîn doğru üsûl ile sağlam kaynaklardan bileceğiz ve aynel’l-yakîn derecesine erdikten sonra da hakka’l-yakîn derecesinde inanacağız ki ihlâslı ve sünnete uygun olarak amele dönüşsün.

İlme’l-yakîn derecesi ilim, ayne’l-yakîn derecesi idrak, hakka’l-yakîn derecesi de haldir.

“Duvar çatlar, ilimdir; çatırdar, idraktir; yıkılır, haldir.” İmam Gazzâlî (rh.a.)

İlim olmadan idrak olmaz, idrak olmadan da hal hâsıl olmaz. İlim, ehlinden alınır, idrak ve hal, ehliyle birliktelikle kazanılır. Sahabenin Hz. Peygamber Efendimizle (s.a.s.) birliktelikle kazandığı gibi. Bu kazanımı üç yüz filozof uğraşsaydı bile kazandıramazdılar. Sahabenin kazanımı mucize/hâriku’l-âde ile olmuştu. Bugün de aynı bilgi, aynı teslimiyet ve aynı edebe dikkat edilirse Allah’tan bir kerâmet/hâriku’l-âde olarak hâsıl olur.

Mekke olmadan Medine olmaz. Talim olmadan terbiye olmaz; terbiye olmadan da tatbik olmaz. Mekke’de hem ilim hem sıkıntılara sabırla bilendiler de Medine oldu. Mekke’de cemaat idiler, Medine’de devlete hicret ettiler. Sıkıntılara katlandılar da sıkıntılardan kurtuldular. İşte âyet-i kerîme:

“(Ey mü’minler!) Yoksa siz, sizden öncekilerin başına gelenler sizin başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Yoksulluk ve sıkıntı onlara öylesine dokundu ve onlar öylesine sarsıldılar ki, Peygamber ve onunla birlikte iman edenler en sonunda “Allah’ın yardımı ne zaman?” dediler. İşte o zaman (onlara): ‘Bilesiniz Allah’ın yardımı çok yakın!’ (denildi.)” (Bakara sûresi 2/214)

İnsanın bittiği yerde ilâhî lütuf gelir. Kul “bittim” dediği zaman, Rabbim “yettim” demiştir. İşte bu, Allah’ın koyduğu gerçeği kabullenme ve Allah’a gerçek teslimiyetin neticesidir. Şu âyet-i kerîme de bu gerçeğin ifadesidir: 

“Bir kısım (münafık) insanlar, müminlere: "Düşmanlarınız olan insanlar, size karşı ordu topladılar; aman onlardan korkun!" dediklerinde bu, onların imanlarını arttırdı ve "Allah bize yeter. O ne güzel vekîldir!" dediler. Bunun üzerine onlara hiçbir zarar dokunmadan, Allah’ın nimet ve ikrâmlarıyla döndüler. Böylece Allah’ın rızâsına uydular. Allah büyük kerem sahibidir.” (Âl-i İmrân sûresi 3/173-174)


Etiketler : tövbe, sabır, iman
78 kez okundu.

Facebook'ta Paylaş

YORUM EKLE

Bu köşe yazısına ait yorum bulunmuyor.
Adı Soyadı
E-posta
Mesajınız

Kalan Karakter Sayısı : 500

ANKET

Karacabey'in harekete geçirilmesi gereken potansiyeli hangisidir?

Tarım

Turizm

Eğitim

Spor

Sanayi


VİDEO GALERİ
˟

Bizi Facebook'tan da takip ediyor musunuz ?