• Dolar 4.0647
    Euro 4.9221
  • Gr Altın 172.15
    Bist 107.015
  • 15° İstanbul

YAZARLAR

Tüm Yazıları Zübeyir DEMİRKAYA

Sâffât Sûresi

16.04.2018 12:26

"Saf bağlayanlar, sıra sıra dizilenler" manâsına gelen "Sâffât" Kur'ân-ı Kerîm'de 37. sûrenin adıdır. Mekke'de nâzil olup 182 âyettir. Sûrenin adı 1. âyette geçer.
   Sıra sıra dizilen ve Allah'ı zikreden meleklere yemin ile başlayan sûrede Allah'ın birliği ve hâkimiyetinin mutlaklığı, kâfirlerin İlâhî hakikatler karşısındaki inatçı tavırları ve bu yüzden âhirette uğrayacakları cezalar, yine âhirette hak yolundan sapanlarla onları saptıranların birbirlerini suçlamaları, buna karşılık, Allah'a samimiyetle iman ve itâat edenlerin âhiretteki mükâfaatları anlatılır.
   ilyâs, Lut ve Yunus peygamoerler ve sâlih kullardan sitayişle bahsedilerek her birine "selâm" okunur. Müşriklerin Ailah hakkındaki açma inanç ve isnatları hatırlatılarak Allah'ın bu tiir isnatlardan ve kusurlardan münezzeh oiduğu, Allah yolunda olanların mutlaka galip geleceği bildirilir. Sûre, müslümanların, Kur'ân okuyup bitirdikleri her defasında "Sadaka'llâhu'l-Âzîm” dedikten sonra okudukları ve "Subhâne rabbike..." diye başlayan şu mealdeki üç âyetle sona erer: "Senin kudretli ve şerefli Rabbin onların (müşriklerin) isnad ettikleri sıfatlardan münezzehtir. Peygamberlere selâm olsun! Ve âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamdolsun!"'.TDV İslam Ansiklopedisi 

Diğer Yazarlar

Erhan DOĞAN

Yitik ülke, kaybolan hayatlar : Arakan

Enes ZİYA

Dünyaya kapılma ey insan!

Ahmet KUDU

Kim inanacak sana

Zübeyir DEMİRKAYA

Muhammed Sûresi

Serkan ÖKÇE

Çok fazla para harcamaya eğilimli olmak

Said Nursi ER

Bir şehri yönetebilecek konumda olsaydım

Burak Can ÇELİK

Yunanistan fena sıkışmış

Yasin KESKİN

İstikamet 2. Lig

Nureddin ÇINAR

Mesele Nureddin Yıldız değil

Barış ERDİNÇ

Düzenbazlar

Nuri DEMİR

Cihad