• Dolar 4.8253
    Euro 5.6086
  • Gr Altın 188.81
    Bist 93002
  • 26° İstanbul

YAZARLAR

Tüm Yazıları Zübeyir DEMİRKAYA

Sâffât Sûresi

16.04.2018 12:26

"Saf bağlayanlar, sıra sıra dizilenler" manâsına gelen "Sâffât" Kur'ân-ı Kerîm'de 37. sûrenin adıdır. Mekke'de nâzil olup 182 âyettir. Sûrenin adı 1. âyette geçer.
   Sıra sıra dizilen ve Allah'ı zikreden meleklere yemin ile başlayan sûrede Allah'ın birliği ve hâkimiyetinin mutlaklığı, kâfirlerin İlâhî hakikatler karşısındaki inatçı tavırları ve bu yüzden âhirette uğrayacakları cezalar, yine âhirette hak yolundan sapanlarla onları saptıranların birbirlerini suçlamaları, buna karşılık, Allah'a samimiyetle iman ve itâat edenlerin âhiretteki mükâfaatları anlatılır.
   ilyâs, Lut ve Yunus peygamoerler ve sâlih kullardan sitayişle bahsedilerek her birine "selâm" okunur. Müşriklerin Ailah hakkındaki açma inanç ve isnatları hatırlatılarak Allah'ın bu tiir isnatlardan ve kusurlardan münezzeh oiduğu, Allah yolunda olanların mutlaka galip geleceği bildirilir. Sûre, müslümanların, Kur'ân okuyup bitirdikleri her defasında "Sadaka'llâhu'l-Âzîm” dedikten sonra okudukları ve "Subhâne rabbike..." diye başlayan şu mealdeki üç âyetle sona erer: "Senin kudretli ve şerefli Rabbin onların (müşriklerin) isnad ettikleri sıfatlardan münezzehtir. Peygamberlere selâm olsun! Ve âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamdolsun!"'.TDV İslam Ansiklopedisi 

Diğer Yazarlar

Bilal TAŞ

Sözde Millet İttifakı!

Zübeyir DEMİRKAYA

Hz. Peygamber'in ibadet hayatı (4)

Ahmet KUDU

Çimenler yeşillendi

Enes ZİYA

Malayaniyi terk etmek (2)

Nureddin ÇINAR

Batı'nın İslam'ı yok etme projesi (2)

Erhan DOĞAN

İsrail neden bu kadar rahat?

Fatma Nur ÇALIŞIR

Neden Anaokulu Diyetisyenliği?

Serkan ÖKÇE

Mihriban'ın hikayesi

Said Nursi ER

Yerel seçimlerin erkene alınma ihtimali ?

Burak Can ÇELİK

Kazanan Türkiye oldu

Yasin KESKİN

Karacabey'den seçim notları

Barış ERDİNÇ

Görmüyor musunuz katliam var?