Son Haberler

Hasan Şermet ile yolları ayrıldı

Genç sinemacılara tam not

Büyükşehir'le 7/24 ders imkanı

TİGEM'in tayları görücüye çıkıyor

Bursa'da A Capella rüzgarı

Öğrencilerin karne sevinci

“Üretim ve teknoloji olmazsa olmaz”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulları, gerçekleştirdikleri ortak bir yönetim kurulu toplantısı ile Türkiye sanayisinin geleceği ve üretim ekonomisinin güçlendirilmesi için; teknolojiden eğitime, girişimcilikten AR-GE’ye kadar birçok alanda iki oda tarafından birlikte yapılabilecek ortak çalışmaları görüştü.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde İSO’nun İstanbul Odakule’deki merkezinde gerçekleşen toplantıya, İSO Başkan Yardımcıları Adnan Dalgakıran ve İrfan Özhamaratlı, Yönetim Kurulu Üyeleri Sadık Ayhan Saruhan (Sayman), Bekir Yelken, Kemal Akar, İsmail Cenk Çimen, Vehbi Canpolat, Cemal Keleş ve Mustafa Tacir katıldı.

   BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın başkanlığındaki BTSO heyeti ise şu isimlerden oluştu: Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Gürses, Yönetim Kurulu Üyeleri Alparslan Şenocak, Irmak Aslan, Aytuğ Onur, Muhsin Koçaslan, Haşim Kılıç ve Meclis Başkanlık Divanı Üyesi Hakan Batmaz.
“ÜRETİM OLMAZSA OLMAZ, TEKNOLOJİ OLMAZSA OLMAZ”
   İki oda organlarından çok sayıda yöneticinin de katıldığı toplantının açılışında kısa bir konuşma yapan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Oda olarak 2019 yılının bu ilk mesai gönünde ilk toplantımızı BTSO ile yapmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Daha önce başlattığımız bazı projelerin devamı için yapacağımız görüşmelerin faydalı olacağını ümit ediyorum” dedi. Bahçıvan, iki odanın sanayinin geleceğine yönelik işbirliği arayışlarını Marmara Bölgesi Havzası’nın dönüşümü adına önemli gördüklerini vurgulayarak, iki odanın yapacağı çalışmalar ve ortak projelerle bölgedeki sanayiyi daha rekabetçi ve güçlü bir hale getirebileceklerini vurgulayarak şunları söyledi:
   “Güçlü Türkiye yolunda sanayimizin ve üretimimizin yeni yol haritasını belirlemede, Türkiye’nin en önemli iki odasının birlikteliği, bu doğrultuda ortak projelere odaklanmaları önemli.  Türkiye’nin üretim olmazsa olmaz, yüksek teknoloji olmazsa olmaz sürecine girdiği bu dönemde bu işbirliğinin çok verimli ve sonuç alıcı olacağına inanıyorum. Toplantımızın gerçek amacı, geleceğimiz için üretim mücadelesinin ne kadar gerekli ve önemli olduğunu ortaya koymak. Büyük değişimi ortaya çıkaracak olan havzanın iki büyük odasıyız ve değişimi buradan başlatabiliriz. Bu toplantıların da bu dönüşümü başlatacak ışığı yakacağına inanıyorum.
“STRATEJİK İŞBİRLİĞİMİZ TÜRKİYE’YE GÜÇ KATACAK”
   Daha sonra söz alan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BTSO liderliğinde yürütülen TEKNOSAB Projesinden KOBİ OSB Projesi’ne, Küresel Fuar Acentesi’nden Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezine; Uludağ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nden Model Fabrika projesine kada 40’ı aşkın makro projenin detaylarını paylaştı. Başkan Burkay, Türkiye’nin sanayi ve üretiminin yol haritasını belirlemede Türkiye’nin en önemli iki odasının birlikteliğinin önemine dikkat çekti. Bu konuda 2015’te bir ortak çalışma grubu oluşturduklarını hatırlatan Burkay, bu birlikteliklerin ve çalışma gruplarının önemli adımlar olduğunu vurguladı. Burkay, özellikle Türkiye’nin üretimde yüksek teknoloji sürecine ve vizyonuna girdiği bu dönemde iki odanın birlikte oluşturacağı yol haritasının çok önemli olduğunu kaydetti. Burkay, “Değişimi Türkiye’nin bu en güçlü iki odasından başlatabiliriz. Çünkü biz, ülkemizin bütün ekonomi parametrelerine ivme kazandıran ve sanayideki büyük değişimi ortaya çıkaracak olan havzanın iki büyük odasıyız. 2019 yılının ilk mesai gününde gerçekleştirilen istişare toplantımız bölgemiz için büyük önem taşıyor. Bu nedenli bu işbirliği çalışmalarımızı çok önemsiyoruz. İSO ile birlikte attığımız stratejik hamlelerimiz, Türkiye’nin kalkınma hedeflerine güç katmaya devam edecek. Bu toplantılara da dönüşümü başlatacak ilk adımlar olarak bakıyoruz” dedi.

Sağlık

Spor yaparken ter kokusu kabusunuz olmasın!

Sağlık

Diş çıkarma dönemindeki bebekler için çözüm önerisi

Sağlık

ŞİFA DEPOSU YAZ MEYVELERİ

Sağlık

Çilek, fasulye ve az yağlı yoğurt meme kanseri riskini azaltıyor