Diğer Yazarlar

Didem SARIBAŞ

Gastrit, Ülser, Reflü gibi mide rahatsızlığı olanlar dikkat!

Said Nursi ER

Karacabey gençlik çalıştayı başlıyor

Ahmet KUDU

AŞKIN MEYVESİ YENMİŞ

Nureddin ÇINAR

Tırmanan Suriyeli nefreti

Enes ZİYA

Emin insan olmak

Serkan ÖKÇE

CEHENNEME DAİR

Burak Can ÇELİK

Ne oldu Kaşıkçı cinayetine?

Yasin KESKİN

Karacabey ve yerel seçim

Bilal TAŞ

Sözde Millet İttifakı!

Erhan DOĞAN

İsrail neden bu kadar rahat?

Fatma Nur ÇALIŞIR

Bilinen en büyük mucize anne sütü

Nuri DEMİR

Filistin'e dua

YAZARLAR

Tüm Yazıları Enes ZİYA

    Üstünlük ancak takva ile olur!

12.01.2019 08:44

“Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışasınız diye sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Gerçekten Allah katında sizin en değerliniz, O’ndan en çok sakınan (takva üzere) olanınızdır. Hiç şüphesiz Allah alim ve haberdardır.” (Hucurat 13).       

      Dinimize göre üstünlük kriteri ‘Takva’dır. Takva ise; küfürden, şirkten, tuğyandan, günahtan sakınma, her işte Allah’ın hükmünü ve hâkimiyetini esas almak şuurudur.

      Hz Ömer (R.a.) devri. Amr İbnu’l–As Mısır valisi. Nil kıyısında Amr’ın oğlunun da katıldığı bir at yarışındayız. At yarışını, bir Kıpti kazanır. Bu durum Amr’ın oğlunu öyle öfkelendirir ki. “Bir Kıpti koskoca valinin oğlunu nasıl geride bırakır?” diye haykırarak Kıpti’yi kırbaçlar. Mazlum Kıpti hakkını almak için Medine’nin yolunu tutar. Başına gelenleri Medine’de Halife Hazreti Ömer’e arz edip şikâyette bulunmak için. Hazreti Ömer, Kıpti’ye beklemesini söyler. Mısır’a haber göndererek Valinin oğlunun derhal Medine’ye gelmesini de emreder. Amr İbnu’l–As da oğlu ile birlikte Medine’ye gelir. Davalı davacı karşı karşıyadır. Hazreti Ömer elindeki kırbacı Kıpti’ye vererek, buyurur; “Sana kaç kırbaç vurdu ise, sen de o kadarını şu soylunun oğluna vur!” Kıpti oğulu kırbaçladıktan sonra Hazreti Ömer: “Şimdi şu kırbacı Amr’ın çıplak alnına vur. Oğlu, babasının valilik makamından güç almasaydı sana kırbaç vuramazdı” der. Kıpti; “Ben bana vurana vurdum, bu kadarı benim için yeterlidir Halifem” diyerek, Vali’ye vurmaktan kaçınır.

      Bunun üzerine Hazreti Ömer Amr İbnu’l–As’a döner ve çağlara hitap eden o muhteşem sözünü söyler: “Ey Amr! Annelerinin hür olarak doğurduğu insanları ne zamandan beri köleleştirdiniz?” 

      Hayatta ayrımcılığı, kavmiyetçiliği ve inkârcılığı kriter haline getirenler, İslâm’ı ve İslâm’dan kaynaklanan üstünlük kriteri Takva’yı kaybedenlerdir. 

    Üstünlük ancak takva ile olur!