Diğer Yazarlar

Yasin KESKİN

Karacabey'de hayatı çekilmez hale getiren kural tanımazlık

Enes ZİYA

Adak Kurbanı

Ahmet KUDU

Dayatılan düşünce

Nureddin ÇINAR

Kayyum belediyeciliği nereye kadar?

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

SÖYLEM DEĞİL EYLEM 

Didem SARIBAŞ

Bayramda Tatlı Yiyebilir miyiz?

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Erhan DOĞAN

BABA OLAN DEVLETTEN HİZMETKÂR DEVLETE

Nuri DEMİR

Örnek müslüman

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Serkan ÖKÇE

Uygarlık ve Kentleşme

YAZARLAR

Tüm Yazıları Enes ZİYA

    Üstünlük ancak takva ile olur!

12.01.2019 08:44

“Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışasınız diye sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Gerçekten Allah katında sizin en değerliniz, O’ndan en çok sakınan (takva üzere) olanınızdır. Hiç şüphesiz Allah alim ve haberdardır.” (Hucurat 13).       

      Dinimize göre üstünlük kriteri ‘Takva’dır. Takva ise; küfürden, şirkten, tuğyandan, günahtan sakınma, her işte Allah’ın hükmünü ve hâkimiyetini esas almak şuurudur.

      Hz Ömer (R.a.) devri. Amr İbnu’l–As Mısır valisi. Nil kıyısında Amr’ın oğlunun da katıldığı bir at yarışındayız. At yarışını, bir Kıpti kazanır. Bu durum Amr’ın oğlunu öyle öfkelendirir ki. “Bir Kıpti koskoca valinin oğlunu nasıl geride bırakır?” diye haykırarak Kıpti’yi kırbaçlar. Mazlum Kıpti hakkını almak için Medine’nin yolunu tutar. Başına gelenleri Medine’de Halife Hazreti Ömer’e arz edip şikâyette bulunmak için. Hazreti Ömer, Kıpti’ye beklemesini söyler. Mısır’a haber göndererek Valinin oğlunun derhal Medine’ye gelmesini de emreder. Amr İbnu’l–As da oğlu ile birlikte Medine’ye gelir. Davalı davacı karşı karşıyadır. Hazreti Ömer elindeki kırbacı Kıpti’ye vererek, buyurur; “Sana kaç kırbaç vurdu ise, sen de o kadarını şu soylunun oğluna vur!” Kıpti oğulu kırbaçladıktan sonra Hazreti Ömer: “Şimdi şu kırbacı Amr’ın çıplak alnına vur. Oğlu, babasının valilik makamından güç almasaydı sana kırbaç vuramazdı” der. Kıpti; “Ben bana vurana vurdum, bu kadarı benim için yeterlidir Halifem” diyerek, Vali’ye vurmaktan kaçınır.

      Bunun üzerine Hazreti Ömer Amr İbnu’l–As’a döner ve çağlara hitap eden o muhteşem sözünü söyler: “Ey Amr! Annelerinin hür olarak doğurduğu insanları ne zamandan beri köleleştirdiniz?” 

      Hayatta ayrımcılığı, kavmiyetçiliği ve inkârcılığı kriter haline getirenler, İslâm’ı ve İslâm’dan kaynaklanan üstünlük kriteri Takva’yı kaybedenlerdir. 

    Üstünlük ancak takva ile olur!