YAZARLAR

Tüm Yazıları Enes ZİYA

Kış; alemin ölümü

13.02.2018 12:22

Allah-u Teala mükemmel bir alem ve bu alem içinde hayatımızı en güzel şekilde devam ettirmemizi sağlayan dünyamızı yaratmıştır. Dünyamızı hikmetli bir gözle seyretmeye başlarsak göreceğimiz ilk şey, her şeyin bizim için var edildiği olacaktır. Dünyamız bizim için dönmekte, bitkiler bizim için yeşermekte, hayvanlar bizim için büyümekte sonuç itibariyle yaratılan her mahluk bize hizmet etmektedir. Sadece bu nimetler bizim istifademize sunulmamış, insan olarak bizlerde bu nimetlerden istifade edebilecek tarzda yaratılmışızdır.

İnsanoğlu kendisine verilen akıl sayesinde kendi yaratılış sırrını anlayabileceği gibi, kainatın yaratılışının da gayesini anlamaya çalışmalıdır. Çünkü bu kavrayış, Yaratanın hikmetini anlamaya yardımcı olacaktır. Nitekim Yüce Rabbimizde bir ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır;

“Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için elbette ibretler vardır. Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. “Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru” derler.”

Her yılda dört mevsimin devamlı tekrarlanmasının elbette bizler için bir hikmeti vardır. İlkbahar doğumun, yaz gençliğin, sonbahar yaşlılığın ve kış ölümün habercisidir. Her mevsimde kış gelecekse, ölümde bize bir gün ulaşacaktır. 

Her mevsimin kendine has özelliği ve kendine has güzelliği olduğu gibi hayatın her safhasının da bir güzelliği vardır. Önemli olan ise, her mevsimini tadında yaşamak, yani hayatın her safhasını kendisinden razı olacağımız bir şekilde geçirmektir.

Dünya, süsünü ve cazibesini baharda ortaya çıkarmaktadır. Oysaki mevsimler sadece bahardan ibaret değildir. Bahara kavuşan canlı, kışın çekmiş olduğu sıkıntıları unutursa yeni bir kışa hazırlıksız yakalanacaktır. Ahiret hayatına nispetle dünya hayatı da bahar mevsimi gibidir.

Dünya hayatının geçici oyun ve eğlencesine aldanan insan ise ahiret hayatında pişmanlık içerisinde olacaktır. Kış mevsiminde sıkıntı içerisinde olup da bahar mevsiminde hazırlığını yapmayanın pişmanlığı, kendisine fayda vermeyeceği gibi, ahiret gününe erişipte, dünyada bugüne hazırlık yapmayanın “keşke” demesi ve pişmanlık duyması kendisine bir fayda sağlamayacaktır. 

Ölümü hatırlamakta ki en etkili yol yaşadığımız dünyayı keşfetmekten geçmektedir. Yeryüzü her an farklı hallere bürünmekte, her geçen gün diğerinin tekrarı olmamaktadır. Bir tohum düştüğü yerde kalmamakta, toprağa sımsıkı sarılıp oradan aldığı güçle yeryüzünde yeni bir güzellik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu aleme merhaba diyen her canlı için kaçınılmaz gerçek ise ölümdür. 

“Akıllı kişi, nefsine hâkim olan ve ölüm sonrası için çalışandır. Âciz kişi de, nefsini duygularına tâbi kılan ve Allah’tan dileklerde bulunup duran (bunu yeterli gören) dır” (Hadisi Şerif)

Diğer Yazarlar

Bilal TAŞ

Sözde Millet İttifakı!

Zübeyir DEMİRKAYA

Dua ve yakarış (6)

Ahmet KUDU

İmtihanın dünyası

Enes ZİYA

Peygamberler, insanlığın yolunu aydınlatan rehberlerdir

Nureddin ÇINAR

Sarı inek hikayesi

Erhan DOĞAN

İsrail neden bu kadar rahat?

Fatma Nur ÇALIŞIR

Neden Anaokulu Diyetisyenliği?

Serkan ÖKÇE

Mihriban'ın hikayesi

Said Nursi ER

Yerel seçim notları (4): Yerel basının tutumu

Burak Can ÇELİK

ABD'nin tehditleri

Yasin KESKİN

Karacabey'den seçim notları

Barış ERDİNÇ

Cemaatler ve yozlaşma