YAZARLAR

Tüm Yazıları Erhan DOĞAN

Aday manifestosu

02.05.2018 12:14

Bugün normal şartlarda bu köşede Arakan Müslümanlarının dramını ve kamp yaşantılarını anlatmak niyetindeydim. Lakin seçim atmosferine öyle hızlı giriş yaptık ki bu yazıyı genel seçimler ve aday adayları için ayırmış olalım. Kimseye tavsiyelerde bulunacak değilim. Gelin Allah Resulü (s.a.v.) efendimizin çağları aşan kutlu tavsiyelerine kulak verelim.
   Allah Resulü buyurdu: “Hepiniz çobansınız ve güttüklerinizden sorumlusunuz. Devlet başkanı bir çobandır ve güttüklerinden sorumludur. Erkek ailesinin çobanıdır ve güttüğünden sorumludur. Kadın kocasının evinin çobanıdır güttüğünden sorumludur. Hizmetkâr efendisinin malının çobanıdır ve güttüğünden sorumludur. Sonuç olarak hepiniz çobansınız ve güttüklerinizden sorumlusunuz.” ( Buhari Ahkam 1, Müslim İmare 20).
   Allah Resulü buyurdu: “ Sizler yöneticilik hususunda çok arzulu olacaksınız, oysa bu görev (hakkını vermeyenler için) kıyamet günü bir pişmanlık olacaktır; yöneticilik (önce veya dünyada sağladığı imkanlar bakımından) ne güzel süt annedir ve (sonunda ayrılınca veya ahirette hesaba çekilince) ne kötü sütten kesen annedir!” (Buhari Ahkam 7 )
   Allah Resulü buyurdu: “ Ümmetimden iki grup insan var ki onlar iyi olursa toplum daha iyi olur, onlar kötü olursa toplum da kötü olur: Yöneticiler ve ilim adamları.” (Müslim İmare 17)
   Son örneğimizi Müminlerin Emiri Hz Ömer (r.a)' dan verelim.
   Hz. Ömer Basra Valisi Ebu Mus el Eş'ari'ye yazdığı mektupta şu tavsiyelerde bulunmuştu; “… Hastaları ziyaret et, cenazelere katıl, halka kapını aç, ihtiyaçlarıyla bizzat ilgilen. Sen sadece onlardan birisin, şu var ki Cenab-ı Hak seni onların yükü en ağır olanı kılmıştır! Sen ve ailenin yeme-içmede ve giyim-kuşamda halkta benzeri görülmeyen bir gösterişe daldığınız haberi bana ulaştı. Seni hayvanlar seviyesine düşmekten sakındırırım; Hayvanlar otlak bir vadiye semizlenmekten başka kaygıları olmaz! Yönetici eğer saparsa, yönettikleri de sapar; insanların en kötüsü, halkın kendisi yüzünden saptığı yöneticidir. (İbn Rıdvan s.425)  

Diğer Yazarlar

Bilal TAŞ

Sözde Millet İttifakı!

Zübeyir DEMİRKAYA

Dua ve yakarış (6)

Ahmet KUDU

İmtihanın dünyası

Enes ZİYA

Peygamberler, insanlığın yolunu aydınlatan rehberlerdir

Nureddin ÇINAR

Sarı inek hikayesi

Erhan DOĞAN

İsrail neden bu kadar rahat?

Fatma Nur ÇALIŞIR

Neden Anaokulu Diyetisyenliği?

Serkan ÖKÇE

Mihriban'ın hikayesi

Said Nursi ER

Yerel seçim notları (4): Yerel basının tutumu

Burak Can ÇELİK

ABD'nin tehditleri

Yasin KESKİN

Karacabey'den seçim notları

Barış ERDİNÇ

Cemaatler ve yozlaşma