Diğer Yazarlar

Yasin KESKİN

Karacabey'de hayatı çekilmez hale getiren kural tanımazlık

Enes ZİYA

Camiler hayat merkezleriydi

Ahmet KUDU

Hiç kapanmaz gözlerim

Nureddin ÇINAR

Türkiye'ye karşı birleşenler

Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU

KÜLFETSİZ NİMET OLMAZ

Didem SARIBAŞ

Bayramda Tatlı Yiyebilir miyiz?

Ziya ERBİR

Nefisle mücadele

Said Nursi ER

Bismillah diyerek yola çıktım

Erhan DOĞAN

BABA OLAN DEVLETTEN HİZMETKÂR DEVLETE

Nuri DEMİR

Örnek müslüman

Burak Can ÇELİK

MİKRO SİYASET

Serkan ÖKÇE

Uygarlık ve Kentleşme

YAZARLAR

Tüm Yazıları Fatma Nur ÇALIŞIR

Bilinen en büyük mucize anne sütü

08.11.2018 12:35

Anne sütü doğum sonrası bebeğin anneyle temasından itibaren salgılanmaya başlar. Hamilelik boyunca her bebek için özel olarak üretilir. Araştırmalara göre her annenin sütü kendi bebeğinin doğum haftasına, ihtiyaçlarına göre şekillenmiş olarak salgılanmaktadır. Anne sütü içeriğindeki besin öğeleri,  hormonlar, canlı dokuları etkileyen gerekli maddelerle bebeğin en iyi şekilde gelişimini sağlar.  Bebeğin doğduğu saatler içerisinde annesinin kucağında olması, emmeye çalışması onun duygusal gelişimi açısından da son derece önemlidir. Anne ve bebek arasındaki kurulan duygusal bağ, bebeğin kokusu süt salgısını arttırır. Emme refleksiyle de memeden süt salınımı artar. 
* Anne sütü, zamanında doğan ve anne karnındaki dönemde anneden yeterli besinleri alıp depolarını doldurmuş her bebek için ilk 6 ay tek besin kaynağıdır. Su dahi verilmesine gerek yoktur.
* 6 ay boyunca bebeğin yalnızca D vitamini hariç tüm ihtiyaçlarını karşılar.
* Doğumdan sonra gelen sarı süt(kolostrum) taşıdığı antikor içeriğiyle bebeği hastalıklara karşı korur. 
* Anne sütü mama ve inek sütünden daha besleyicidir. 
* Hazırlanışı kolaydır.
*  Bebek rahatlıkla hazmedebilir, kabızlığa neden olmaz.
* Oldukça ekonomiktir, masraf gerektirmez.
* Bebekle anne arasında sevgi bağı oluşturur.
* İnek sütü gibi alerjik değildir.
* Emziren annelerde meme ve rahim kanserine yakalanma riski daha azdır.
* Emziren anneler doğum kilolarını daha kolay verirler. Rahimleri daha çabuk küçülür. Emziren anne emzirdiği süre zarfında sağlıklı beslenme programı uygulayarak çok daha kolay kilo verebilir. Bebeğine verdiği her 100ml süt ile 70 kcal harcamış olur. Sağlıklı beslenme programı uyguladığı için düzenli beslenerek süt kalitesini arttırır. Bebeğine hem besin değeri açısından kaliteli bir süt vermiş olur hem de fazla kilolarından bebeğinin yardımıyla kurtulmuş olur.
İlk günlerde süt az gelebilir. Bebek memeyi tutmakta zorlanabilir. Bu durumda çabalamaktan vazgeçilmemeli ve bebek memeye sık sık tutulmalıdır. Bebek ne kadar çok emerse, anne de o kadar çok süt üretebilir. Bebeğin her emmesinde, sinirler yoluyla gönderilen uyarılar annenin beynine iletilir. Beyin prolaktin isminde bir hormon salgılayarak süt yapımını uyarır. Bebekler her istediğinde emzirilmelidir. Bebeğin emme sıklığı daha sonra giderek azalır. Her beslenmede, her iki meme de emzirilmeli, bir sonraki beslenmeye son emzirilen memeden başlanmalıdır. Bebeğin anneyle bir arada olamayacağı durumlarda anne sütü sağılıp bebeğe verilmelidir. Sağılmış süt oda ısısında 24oC'de yalnızca 3 saat saklanabilir. Anne sütü buzdolabında dondurulmadan 3 gün saklanabilir. Dondurma işlemi yapılacaksa buzlukta-7 ile -2oC arasında 4 hafta, derin dondurucuda -18oC'nin altında 3 ay saklanabilir. Dondurulmuş süt çözüldükten sonra 24 saat içinde tüketilmelidir. Çözdürme işlemi buzdolabı rafına bırakılarak yapılır. Çözülmüş süt ısıtılırken ılık su içerisinde ısıtılır. Ilıştırılan süt bebeğe verilmeden önce çalkalanmalıdır. Artan süt bir sonraki beslenmede kullanılmaz.  Bebeğe ilk 6. Ay sadece anne sütü verilmelidir. Yeterli anne sütü alan bebeğin ayrıca su verilmesine dahi ihtiyacı yoktur. 6. Aydan sonra ek gıdaya geçilmesi uygundur. Bunun en büyük nedeni çocuğun besin depolarının 6 aya kadar yeterli oluşu ve sosyal gelişimi için ek besin alması gerektiğidir. Bebek artık sosyal çevrede yeri olan bir varlıktır. Yiyecekleri tanımaya başlayacaktır. Ek gıdaların yanı sıra istediği müddetçe iki yaşına kadar emzirme devam ettirilmelidir.