YAZARLAR

Tüm Yazıları Fatma Nur ÇALIŞIR

Sağlıklı beslenmenin 10 altın kuralı!

10.05.2018 11:20

DİYET YAPMIYORUZ SAĞLIKLI BESLENİYORUZ
    Günümüzde diyet kavramı son derece popüler olmakla birlikte, diyet konusundaki bilgi kirliliği de oldukça fazla. Ne yazık ki halkımız her bilgiyi sosyal medyadan öğrenmeye alıştı. Sosyal medya ise uzman olmayan insanların kendilerini uzman ilan ettiği bir platform haline dönüştü. Hal böyle olunca sağlıklı beslenme geri plana atılıp mucizevî diyetler boy gösterdi. Mucizevî diyetler vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yetmez. Vücutta karbonhidrat, protein gibi makro besin öğelerinin eksikliklerinin yanı sıra vitamin mineral gibi mikro besin öğelerinin eksikliklerine de neden olur. Mucizevî diyetler size sağlıklı yaşam fırsatı sunmaz. Anlık mutluluklar yaratır. Şimdi gelin bu yanlışı beraber düzeltelim ve kendimize sağlıklı besleneceğimiz bir yaşam imkânı sunalım.
1) Gün içinde 3 ana öğünün yanı sıra 2-3 ara öğün planlanmalı.
Öğün aralarındaki uzun saatler metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Mide boş olduğunda beyin elindeki enerjiyi hızlı tüketmek istemez ve vücudu yavaşlatır. Bu nedenle bizler metabolizma hızını üst seviyede tutmak için her zaman ara öğün planlarız. Ara öğün içerikleri herkesle aynı olmayacağı gibi kişiye özel beslenme planıyla herkes için farklı planlanmalıdır.
2) Karbonhidratsız bir beslenme planı düşünülmemeli.
Karbonhidrat vücudun ana enerji kaynağıdır. Karbonhidratın yeterli olmadığı durumlarda vücut kas- iskelet sisteminin yapımında kullanılan proteini enerji olarak kullanır. Vücutta dengeler değişir. Günlük kalori ihtiyacımızın %55-60'ı karbonhidratlardan karşılanmalıdır. 
3) Her öğün tabağımızın yarısı çiğ ya da pişmiş sebze için ayrılmalı.
Öğünlerde tabağımızın yarısına ilk olarak çiğ ya da pişmiş sebze servisi yaparak porsiyon kontrolü sağlayabiliriz. Özellikle sebze yemeğimizin olmadığı öğünlerde salata eksik edilmemelidir. 
4) Her gün düzenli olarak tüm besin gruplarından ( et, süt, sebze-meyve, tahıl, yağ) yeterli miktarda tüketilmeli.
Her besin grubu, vücut için gerekli besin öğelerini barındırır. Gün içerisinde dengeli bir dağılımla tüm grupları tüketmek oldukça önemlidir. Özellikle vücudun yağa da ihtiyacı olduğu unutulmamalı, katı yağ tüketmek yerine yeterli miktarda zeytinyağı, ayçiçeği yağı tercih edilmelidir.
5) Gün içinde bol posalı besin tüketimine dikkat edilmeli.
Vücudumuza yeterli posa almamız bağırsaklarımız düzenli çalışmasını sağlar, çözünmeyen posa bağırsaklarımızın süpürgesi gibidir.
6) Sebze ve meyveleri mevsiminde tercih etmeye özen göstermeli.
Günümüzde her mevsim dilediğimiz sebze-meyveyi bulabiliriz. Ancak mevsimi dışında yetiştirilen ürünlerde kullanılan kimyasal ilaçlar ve hormonlar hem bağışıklığımızı düşürmekte hem de kanser gibi birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır. Besin değeri açısından da maksimum faydayı görmek için her ürün kendi mevsiminde tüketimelidir.
7) Süt ürünleri tüketimi düzenli ve yeterli olmalı.
Süt grubu en iyi kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır. Kemik ve diş gelişimi için olmazsa olmazdır.  Süt grubu içerisinde bulunan süt, yoğurt, ayran, kefir protein içeriği sayesinde vücudun uzun süre tok kalmasını sağlayacaktır.
8) Gün içerisinde en az 8-10 bardak su tüketmeli.
Yaşam içeceğimiz olan su; besinlerin emilimine, sindirimine ve hücrelere taşınmasına, hücrelerin dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasına, vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminde, vücut ısısında, eklemlerde, biyokimyasal olaylarda görevi vardır. Susuz kalmış bir vücudun sağlıklı olması düşünülemez.
9) Et tüketimi yeterli ve dengeli olmalı, fazla et tüketiminden kaçınılmalı.
Et vücudumuz için başlıca protein kaynağıdır. Protein vücudun büyüme gelişmesinde, kas-iskelet sistemi oluşumunda görevlidir. Fakat istediğimiz kadar et yiyemeyiz. Vücut nasıl fazla karbonhidratı yağ olarak depoluyorsa, fazla protein de yağ olarak depolanır. Et- tavuk- balık grubu tüketilirken porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir.
10) Haftada en az 3 gün 45 dakikayı aşacak şekilde hızlı tempolu yürüyüş yapılmalı.

Diğer Yazarlar

Bilal TAŞ

Sözde Millet İttifakı!

Zübeyir DEMİRKAYA

Dua ve yakarış (6)

Ahmet KUDU

İmtihanın dünyası

Enes ZİYA

Peygamberler, insanlığın yolunu aydınlatan rehberlerdir

Nureddin ÇINAR

Sarı inek hikayesi

Erhan DOĞAN

İsrail neden bu kadar rahat?

Fatma Nur ÇALIŞIR

Neden Anaokulu Diyetisyenliği?

Serkan ÖKÇE

Mihriban'ın hikayesi

Said Nursi ER

Yerel seçim notları (4): Yerel basının tutumu

Burak Can ÇELİK

ABD'nin tehditleri

Yasin KESKİN

Karacabey'den seçim notları

Barış ERDİNÇ

Cemaatler ve yozlaşma