Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 10:43 Bu haber 6095 kez okundu
 
‘Asımın Nesli’nin konuğu: Hayrettin Karaman
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Asımın Nesli Gençlik Buluşmaları’, Türk İlahiyatçı Yazar Prof.Dr. Hayrettin Karaman’ı ağırladı.
SANAT Haberi
‘Asımın Nesli’nin konuğu: Hayrettin Karaman

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nce Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu’nda ‘açık oturum şeklinde’ organize edilen etkinlik, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Akif Hayta tarafından yönetildi. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği organizasyona, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Süleyman Çelik de katıldı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Süleyman Çelik, yaptığı konuşmada, “Asım’ın nesli derken; iman, irfan, fazilet ve bilgi ile donanmış, karakterli, ahlaklı, kişilikli, vatanına-milletine ve dinine sahip çıkan, bunun için de tüm imkanları seferber eden gençliğin akla geldiğini söyledi. Çelik, “Mehmet Akif’in hayal ettiği o gençliğe selam olsun” dedi.

 

Prof.Dr. Hayrettin Karaman ise gerçekleştirdiği sohbet toplantısında, günümüz teknoloji imkanlarına, ailenin önemine ve dava bilincine dikkat çekti. Aile yapısının temelinde ‘İslam İrfanı’ anlayışının bulunduğunu, maneviyat adına ne varsa kaynağının aile olduğunu vurgulayan Karaman, Asım’ın nesli hassasiyetini her şeyden önce aileye borçlu olduklarını ifade etti. Davanın ise bir insanın kendisini aşan yolculuk olduğunu belirten Karaman,

“Siz kendinizi aşarsanız, davanız olur. Okumak, şu ya da bu nedenle, sadece ailenizin geçimini temin etmek… Bu yapıya dava denmez. Dava, Allah’ın buyruklarını tatbik etmek ve bunu yaymaktır. Siz yol öğrenir, meslek seçerseniz, bu anlayışta da olursanız, işte o zaman dava adamı olursunuz” diye konuştu.

 

Prof.Dr. Hayrettin Karaman, konuşmasında, cep telefonlarına hakim olmanın önemine değindi. Telefonların insanları adeta esir aldığını vurgulayan Karaman, “Ya biz bundan akıllı olacağız ya da bu bizim aklımızı alıp götürecek. Bizim bundan daha akıllı olmamız demek, hakim olmamız demektir” şeklinde konuştu.

 

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Süleyman Çelik, Prof.Dr. Hayrettin Karaman’a günün anısına hediye takdiminde bulundu.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Asımın, Nesli’nin, konuğu:, Hayrettin, Karaman,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.