Haber Detayı
23 Haziran 2020 - Salı 12:29 Bu haber 3503 kez okundu
 
‘Çiftçimiz zarara uğratıldı’
Vatan Partisi Karacabey İlçe Başkanı Rıfat Narhın yazılı bir açıklama ile Karacabey'de yaşanan domatesteki hastalık ve soğanın açtığı zarar hakkında değerlendirmelerde bulundu.
SİYASET Haberi
‘Çiftçimiz zarara uğratıldı’

Narhın; "yeniden Devlet Planlama Teşkilatı devreye sokulmalı, 5 yıllık Tarım, Üretim, İhracat programları saptanmalıdır. Devletin tarım ile ilgili varolan kuruluş ilkelerinden ödün verilmemelidir" diyerek açıklamasına başladı.
   Narhın yazılı açıklamasına şöyle devam etti. "Genel ve yerel olarak iktidarın soğan üzerinden şov yapmaya kalkması bozgunla sonuçlandı. Çiftçimiz trilyonlarca zarara uğratıldı. Hükümetin tarımla ilgili tek politikası üretimi ve üreticileri emperyal kapitalizme peşkeş çekmekten ibaret. Sözle yerli ve milli olunmuyor. İhracat kotalarıyla oyun oynanarak, elde soğan ek ek şovlarıyla üretim bu kadar olur, çiftçi böyle batırılır. Ak parti hükümeti üretim ekonomisi denince tık diyemiyor,bir adım atmıyor. Nedenlerini biliyoruz, özde Yerli ve Milli olamamak . Üretime yönelik bir programları hiç olmadı. Mirasyedi gibi Cumhuriyet kazanımlarını sattı,savurdu. Ulusun değil zümrelerin, rantiyenin iktidarı oldu. Özü bu olan Ak Partiden Üretim Ekonomisini beklemek düş kurmak olur. Gündelik sözde çözümlerle idare ediyorlar. Deniz bitti. Türkiye ya Ak Partiyi Üretim Ekonomisi yoluna sokacak ya da yoldan atacak"dedi.
   Narhın domateste yaşanan virüs nedeniyle düşecek ürün rekoltesinden en çok zararı yine çiftçinin ödeyeceğini belirterek şunları söyledi. "Son 20 yılda artarak hibritleşen ve sömürgeleştirilen yerli tohunlarımızın sonucunda toprak ve bitkilerde bilmediğimiz, duymadığımız hastalıklar görüyor,yaşıyoruz. Kökeni belirsiz tohumlarla Türkiye Cumhuriyeti'nin toprak yapısı yoksullaşmaya başladı. Öylesine bir duruma getirildik ki ; uygulanan ilaca karşı ilaç uygular hale getirildik. Tarlalarımız zirai ilaç satış yerine döndürüldü. Kırmızı böcek var ona bir ilaç. Rengi pembeye döndü,ona bir ilaç. Toprağımızda, insanımızda, doğamızda zehirleniyor. Virüs nedeniyle yüzde 40 ürün kaybı yaşanacağı açıklandı. Bu çiftçimizin zehirlenmesi demek. Bu yılki emeğinin yok olması demek. Mısıra dönüş yapanlar var. Binlerce lira, katrilyonlarca damla alın teri yok oldu. Milli değerler ve Üretim Ekonomisi bilincinden uzak siyasi görüşler artık Türkiye Cumhuriyeti'nin çaresi değildir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ilkelerinden ödün vermeyecek Halkçı,Kamucu, Üretim Devrimini ilke edinen, Cumhuriyetçi bir hükümete ihtiyaç vardır. Bu hükümeti yalnızca Vatan Partisi kurar. Vatan Partisi Türkiye Cumhuriyeti'ni kuruluş ilkeleriyle yönetebilir. Amerika'nın borazanı olan, Üretim Ekonomisini reddedip Borçlanma Ekonomisini savunarak Batı emperyalizmine yalvaran siyasetler Türkiye Cumhuriyeti'nin gerçeği değildir."

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Çiftçimiz, zarara, uğratıldı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.