Haber Detayı
12 Şubat 2021 - Cuma 16:31 Bu haber 4655 kez okundu
 
‘Emekliler nasıl aldatıldı!’
Vatan Partisi Karacabey İlçe Başkanı Rıfat Narhın, emekli maaşlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Emeklilerin namerde muhtaç edildiğini ileri süren Narhın, “Vatan Partisi olarak halkımıza bu konuyu ve süreci anlatmayı sorumluluk kabul ediyoruz. Çünkü insanca ve onurlu yaşam her emeklinin hakkıdır.” dedi.
SİYASET Haberi
‘Emekliler nasıl aldatıldı!’

   Vatan Partisi İlçe Başkanı Rıfat Narhın, şunları kaydetti: “7 Ocak 1993’te IMF ve Dünya Bankası’nın emekli maaşlarına nasıl müdahale ettiklerini ortaya döküyoruz. 9 Aralık 1999’da dönemin hükümeti IMF’ye niyet mektubu vererek, ‘söz veriyoruz şunları yapacağız’ demiştir. Bu sebeple sosyal güvenlik reformuna ilişkin kapsamlı gündemin ilk parçasını tamamladık. Eylül ayında mecliste onaylanan reform, asgari emeklilik yaşını sisteme yeni dahil olanlar için hemen 58-60 ve hali hazırda sisteme dahil olanlar için 10 yıllık bir geçiş dönemi ile 52 -56 olarak artırmakta, emekliliğe hak kazanabilmek için gerekli asgari prim ödeme sürecini artırmakta, ortalama aylık bağlama oranını yüzde 80’den yüzde 65’e çekmekte, emeklilik maaşını TÜFE’ye bağlamaktadır ve prim esas ücret tavanını yükseltmektedir.

   Kemal Derviş yasalarıyla 10 Mart 2000’de IMF’ye niyet mektubu yazdılar, ‘plana devam ediyoruz’ dediler. O gün hükümet olanlar, Bağ-Kur’un bütçesini kısıyorlardı. Alacakları tahsil edemiyoruz dediler. Bağ-Kur’un sigortalısından bakmakta yükümlü olduğu kişiler için sağlık primi tahsil etmesini ve muayeneler için ödenen ek ücretini artırdılar. Üçlü koalisyon hükümeti olanlar ne sözler verdiler gizli saklı, AB’ye gizli mektup vermediler, mecliste milletvekilleri imzasıyla taahhüt belgesi haline getirdiler. Emeklilik yaşını yükseltip sıra özel emeklik yolunun açılmasına geldi. Piyasa oluşmasına yardımcı oldular ve SGK tasfiye planı ile milletimize dayatılan BES denilen özel emeklilik yaşı ile SGK çökertildi. Daha sonra iktidara gelen AK Parti, Kemal Derviş programına devam etti. IMF’ye verdiği niyet mektuplarında emeklilik yaşını bir kez daha artırdı.
   25 Kasım 2005 tarihinde yeni emeklilik yaşı yürürlüğe girince emekli maaşlarındaki artışlar ve emekli vergi iadeleri yasayla ortadan kalktı. Enflasyon hedefiyle 2006 yılı bütçesi de sosyal güvenliğe ilişkin olarak ortaya konulan tavırla tutarlı olması sağlanacaktır. Bu sözler yerine getirildi, bu ulusal program devam etti. IMF ile Dünya Bankası böyle istiyordu. Hükümetler de bunlara verdikleri sözü tuttu, halkı aldattı. Yabancılarla yapılan anlaşmalar emeklimize çile çektirdi, zor duruma düşürdü. Emeklimiz yaşamak için ek iş bulmak mecburiyetinde bırakıldı, namerde muhtaç bırakıldı.
   Vatan Partisi olarak emeklimizi insanca yaşayacak seviyeye getireceğiz. İnsanca, onurlu yaşam her emeklinin hakkıdır. Vatan Partisi olarak, insanlarımızı hakkı için Milli Hükümet kurup yabancılardan emir almayacak hale getireceğiz, bu Vatan Partisi’nin sözüdür.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Emekliler, nasıl, aldatıldı!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.