YAZARLAR

Tüm Yazıları Nuri DEMİR

Noel kutlamaları imanımızı alıp götürebilir

04.01.2018 11:28

Bu konuda Hazret'i Ömer (ra) Hazretleri'nin torunlarından İmam'ı Rabbani Hazretleri ünlü eseri olan Mektubat'ında şöyle anlatıyor: Benim namaz vesaire gibi ibadetine çok dikkat  eden bir komşum vardı. Bir gün hastalanmış.Duyar duymaz komşuluk hakkı gereği hemen ziyaretine gittim.Önce şöyle kalbine bir nazar ettim.Kalbi kapkaranlıktı.İman nurundan bir eser görülmüyordu. Acaba kusur bendemi diye defalarca tevbe istiğfar ettim.sonra yine nazar ettim ama durum yine değişmiyordu. 
  Sonra kendisinin vefat etiğini duydum. Acaba cenazesine gideyimmi yoksa gitmeyeyim mi? diye   uzun süre düşündüm.Çünkü en azından  komşuluk hakkı vardı. Sonra istihareye yattım. Bunun için  bana denildi ki; onun canazesine git.Dini görevleri yerine getir. O zat kılpayı da olsa imanını kurtarabildi. Askalsın imansız gidecekti. Bunun da sebebi  şuki; daha önce puta tapan bir milletin arasında bulunuyordu.O insanlar senede bir defa putları için kırmızı renkte pilav yapıp etrafındakilere dağıtıyorlardı.Bu   ölen kişide onların adetine uyarak renkli pilav yapıp dağıtarak onların adetlerine uymuştu.Bu sebepten dolayı imansız gitme tehlikesiyle karşı karşıya kalmışti. O nun kusuru ibadet yönünden değil ,adet olarak put perestlere benzemekti.  Şimdi biz de her sene hıristiyanların noel bayramlarını kutlarsak ölürken imanımız tehlikeye  girmez mi? Bu konuda Kur'an-ı Kerimde; kim kendisini hangi bir millete benzetirse o kişi o milletten sayılır, buyuruyor.5/51
   Bu konuda Rasülüllah(as)da şöyle buyurur: kim hangi milletin adet ve geleneklerini uygularsa dinde de o milletendir, buyuruyor. Eğer biz hıristiyanların noel bayramlarını herhangi bir şekilde kutlamış isek imanımız tehlike altında demektir.Bunun için ölürken imanımız tehlikeye girmesin diye hemen tevbe istiğfar etmeliyiz. Bir daha da böyle hatalara düşmemeliyiz. Çünkü bu noel kutlamaları bizim için çok büyük bir tehlikedir.                                                                                            
Ayrıca şunu da ilave edelim ki, Rasulüllah (a.s.) bir açıklamasında şöyle ifade ediyor: Müslümanlar arasında islama aykırı kötü bir adet ve gelenek yaygın hale gelir de onu kaldırmak için  hiçbir Müslüman gayret etmezse, artık Allah'tan gelecek ve herkesi kapsayacak umumi bir felaketi bekleye dursun,buyurmuştur.İşte bende umumi felaketleri önleme babında bir katkım olsun diye bu yazıyı yazmaya gayret ettim.
   Allah cümlemize iman selameti versin.Ve bizleri, ülkemizi  semalardan ve yeryüzünden
gelebilecek her türlü felaketlerden muhafıza buyursun. Amin!

Diğer Yazarlar

Said Nursi ER

Yerel Seçim çalışmalarında yapılan hatalar

Nureddin ÇINAR

Ekonomik krize karşı bireysel önlemler

Ahmet KUDU

Aç elleri mevlaya

Enes ZİYA

Yanlış din anlayışına dur diyelim

Burak Can ÇELİK

Suriye savaşında son durum

Yasin KESKİN

Karacabey'den seçim notları

Barış ERDİNÇ

Patagonya trafiği Karacabey

Bilal TAŞ

Sözde Millet İttifakı!

Zübeyir DEMİRKAYA

Seni Çok Sevdim Ya Rasülallah!

Erhan DOĞAN

İsrail neden bu kadar rahat?

Fatma Nur ÇALIŞIR

Neden Anaokulu Diyetisyenliği?

Serkan ÖKÇE

Üç evlat