YAZARLAR

Tüm Yazıları Said Nursi ER

Anket rezaleti!

04.01.2018 08:25

Genellikle seçim öncesinde ve seçim dönemlerinde uygulanan bir çalışma olarak anket, toplumun genel görüş ve fikirlerini analiz etme açısından oldukça yararlı bir araçtır. Fakat anket çalışmaları kendine has tekniği ve yöntemi olan ciddi bir çalışmanın ürünüdür. Anket ile alınan sonuçlar bazı özel programlarla analiz edilerek bu sonuçların hata payı hesaplanır ve anket sonuçları tablo ve metinler ile birlikte servis edilir.

 

Son günlerde Karacabey’de bazı medya organlarında anket teknik ve yönteminden uzak birtakım çalışmalar yer aldı. İlk olarak Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) tarafından yapıldığı iddia edilen bir anket yayınlandı. Karacabey halkının güvenini sarsan ve ilk olarak Karacabey Haber Gazetesi tarafından ortaya çıkarılan bu yalan anket,  maalesef bazı yerel gazeteler tarafından kullanıldı. Faal durumda olmayan bu anket şirketinin adı kullanılarak servis edilen ankete çok zaman geçmeden bir yenisi eklendi.

 

Kirli bir ittifakın ve kötü bir niyetin ürünü olan bu yaşan anketler itibar görmese de “çamur at izi kalsın” mantığı ile servis edilmeye devam edildi.  Objektif Araştırma şirketi tarafından yapıldığı iddia edilen anket, yine Objektif Araştırma şirketi tarafından yalanlandı ve şirket kendi isimlerini kullanarak bu tür itibarsız ve yalan bir çalışmayı yapanlar hakkında yasal takip işlemi başlatacağını duyurdu.

 

Dün yine bir yerel gazetede “Denge Araştırma” şirketinin ismi kullanılarak bir seçim anketinin sonuçları açıklandı. Denge Araştırma şirketine ulaşarak yetkili kişiye Karacabey’de böyle bir anketin yapılıp yapılmadığını sorduk. 1570 kişiyle yapıldığı iddia edilen anketin, anket tekniğinden uzak olarak yapıldığını ve algı operasyonu olduğunu belirten şirket yetkilisi konuyu gerekli mercilere taşıyacaklarını dile getirdi.

 

Servis edilen üç anketi de incelediğimizde aynı kişiler tarafından oluşturulduğu ve servis edildiği ortaya çıkmaktadır. Kamuoyunu yanıltmaktan çekinmeyen kötü niyetli kişilerin, bazı araştırma şirketlerinin ismini kullanarak paylaştığı bu yalan anketlere kesinlikle itibar edilmemelidir.

Diğer Yazarlar

Said Nursi ER

Yerel Seçim çalışmalarında yapılan hatalar

Nureddin ÇINAR

Ekonomik krize karşı bireysel önlemler

Ahmet KUDU

Aç elleri mevlaya

Enes ZİYA

Yanlış din anlayışına dur diyelim

Burak Can ÇELİK

Suriye savaşında son durum

Yasin KESKİN

Karacabey'den seçim notları

Barış ERDİNÇ

Patagonya trafiği Karacabey

Bilal TAŞ

Sözde Millet İttifakı!

Zübeyir DEMİRKAYA

Seni Çok Sevdim Ya Rasülallah!

Erhan DOĞAN

İsrail neden bu kadar rahat?

Fatma Nur ÇALIŞIR

Neden Anaokulu Diyetisyenliği?

Serkan ÖKÇE

Üç evlat