YAZARLAR

Tüm Yazıları Said Nursi ER

KTSO’da seçim heyecanı

13.03.2018 11:34

Nisan ayında Karacabey için önemli seçimler var. Mart 2019’daki yerel seçimler kadar önemli bu seçimler. Karacabey’in tüccar ve sanayicileri liderlerini seçecek.
   Geçen yıl yapılması planlanan Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası ile Karacabey Ticaret Borsası seçimleri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumuna denk geldiği için seçimler bu yıla ertelenmişti.
   Gerçi bazı sol görüşlü gazeteler bu gecikmeye neden olarak, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) hükümetten ek süre istemesini göstermişlerdi. 
   Çok itibar edilmeyecek bu iddiayı da ‘çamur at izi kalsın’ stratejisine bağlayıp bırakalım.
   Seçimler ertelendi ama adaylar boş durmadı. Listeler kabarık ve gidilecek yer çoktu. Özellikle Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası’nda seçim maratonu zorlu geçecek gibi. 
   KTSO Başkanı Naci Güncü, Özer Matlı’dan devraldığı kurumu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin misyonu ve vizyonu çerçevesinde uzun bir süredir yönetiyor. Nitekim her kurum ve kuruluşta olduğu gibi bu kurumda da mevcut politika ve işleyişten memnun olmayan bir grup ‘Değişim Zamanı’ sloganıyla aday olduklarını açıkladı.
   Değişim söylemiyle mevcut yönetime rakip olan başkan adayı ve yönetiminin değişim fikrinin temelinde yatan ana düşünce oy verecek üyeler için oldukça önemli. Değişim zamanı sloganıyla aday olan Muammer Üstündağ, değişimin neden ve gerekçelerini daha önce bir basın açıklamasıyla dile getirmişti. Değişimin ne yönde olacağı ve mevcut işleyişten ne gibi farkları olacağı ise açıklanmamıştı.
   Örneğin, başarılı bir iş modeli olarak geçmişte faydalarını çok net gördüğümüz  ve günümüzde de yerel işletmelerin gelişimleri için elzem olan ahilik kurumu örnek alınarak KTSO yeniden mi şekillenecek ?  
   Karacabey’de yer alan firmaların diğer firmalarla rekabet edebilirliğini artırmak için ticari bilgi ve istihbarat merkezi mi kurulacak ?
   Karacabey’deki işletmelerin dijital dünyaya adımatması için projeler mi üretilecek ?
   Firmalarımızın sektörel olarak ulusal ve uluslararası rekabet güçlerinin geliştirilmesi için çalışmalar mı yapılacak ?
   Uluslararası işbirliklerinin kurulması ve işbirliği ağının geliştirilmesi için işletmeler ağı mı kurulacak ?
   Bu sorular sayfalarca uzayıp gidecek cinsten. Değişimden ne anladığınız soracağınız soruların da niteliğini değiştirecektir.
    Beğenelim ya da beğenmeyelim Avrupa Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Odası (EEIG) bu soruların hepsine cevap verecek proje ve faaliyetleri hayata geçirmiş durumda.
   Bizler teknoloji ve bilgi çağında değişimi Sanayi 4.0, nesnelerin interneti, teknolojik inovasyonla mıyakalayacağız yoksa Karacabey’e gelen yabancı firmalara arazi mi satacağız ?
   Küresel ve yerel iş modeli olarak ahilik kurumu örnek bir kurumdur. Geleneksel olanla modern olanı harmanladığımızda değişim kendiliğinden olacaktır.
   Değişim değil yenilik gerekli. Bu da seçimlerle değil fikirlerle olabilir ancak. Bu yeniliği küresel bir iş modeli geliştirerek sağlayabiliriz. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu bir konuşmasında bu küreseliş modeline ahilik kurumunu örnek vermiş ve bununiçin bir çalışma yaptıklarını dile getirmişti.
   Seçimlerden önce adayların misyon ve vizyonsöylemlerinde bu küresel iş modeline ağırlıkvermeleri önemli.

Diğer Yazarlar

Nureddin ÇINAR

Yerel ittifakta tek aday formülü

Said Nursi ER

Benim başkan adayım

Ahmet KUDU

Bir başkadır Suuçtu

Enes ZİYA

Neleri kaybettik?

Bilal TAŞ

Sözde Millet İttifakı!

Zübeyir DEMİRKAYA

İhlâs sûresinin nüzul sebebi ve fazileti

Erhan DOĞAN

İsrail neden bu kadar rahat?

Yasin KESKİN

Karacabey'den seçim notları

Fatma Nur ÇALIŞIR

Neden Anaokulu Diyetisyenliği?

Serkan ÖKÇE

Üç evlat

Burak Can ÇELİK

ABD'nin tehditleri

Barış ERDİNÇ

Cemaatler ve yozlaşma