Son Haberler

Hasan Şermet ile yolları ayrıldı

Genç sinemacılara tam not

Büyükşehir'le 7/24 ders imkanı

TİGEM'in tayları görücüye çıkıyor

Bursa'da A Capella rüzgarı

Öğrencilerin karne sevinci

Ebru kursları sınırları aştı

Mustafakemalpaşa Belediyesi Uğur Böceği Kültür Merkezi'nin sanat ve mesleki eğitim alanındaki çalışmaları sınırları aşıyor.

   Bugüne kadar on binlere ulaşan vatandaşa birçok branşta kurs eğitimi vererek üretme bilinci aşılayan Uğur Böceği Kültür Merkezi'nin özellikle ebru, hat ve minyatür gibi geleneksel el sanatlarının yaşatılması için verdiği özel çaba yurt dışına ulaştı.  
   Ebru sanatının inceliklerini öğrenmek için Azerbaycan ve Almanya'dan Türkiye'ye gelen kursiyerlerin ilk adresi Mustafakemalpaşa oldu. 
   Azerbaycanlı Sevinç Aliyeva ve Almanya'da yaşayan gurbetçi Hakan Bayram, internet üzerinden ebru kursu aldıkları Uğur Böceği Kültür Merkezi'nin usta öğreticisi Bekir Özsu'nun Taş Mektep'teki atölyesinde verdiği derslere katılarak eğitimlerini yerinde pekiştirdi. 
   Yurt dışından gelen kursiyerleri ziyaret eden Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Uğur Böceği Kültür Merkezi'nin geleneksel sanatların yaygınlaşması için gösterdiği özel ilginin taçlandığını söyledi.  
'Kursiyerler kültür elçilerimiz'
   Başkan Kurtulan; “ Uğur Böceği Kültür Merkezi kursiyerleri, çalışmalarını sergi ve festivallerle 9 yıldır halkımızla paylaşıyor. Özellikle geleneksel sanatlarımızın, sınırlarımızı aşan bir boyutta tanıtılması bizler için çok değerli. Sanat, insanların yaşamlarında oldukça toplumlar birbirine daha çok yakınlaşacaktır. Almanya ve Azerbaycan'dan gelen kursiyerlerimiz bizim için birer kültür elçisidir. Ebru sanatının bu ülkelerde daha fazla tanıtılması onların yapacakları çalışmalar sayesinde olacaktır. Kursiyerlerimize duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
İnternetten eğitimle başladılar
   Azerbaycan'da gazetecilik yapan Sevinç Aliyeva ise izin günlerinde ve mesleğinden geri kalan zamanlarında kendisini ebru çalışmalarına adadığını belirtti.  
   Ebru sanatının Azerbaycan'da 12. yüzyıla kadar icra edildiğini fakat artık yaygın olarak yapılmadığını söyleyen Aliyeva; “Amacım bu geleneği yeniden gün yüzüne çıkarmak. Ebru sanatına 2 yıl önce internet üzerinden tanıştığım Bekir Özsu sayesinde ilgi duydum. Kendisinden dersler aldım. Türkiye'den malzemeleri alarak ebru yapmaya başladım. Eksik kaldığım yerler olduğunu fark edince soluğu burada aldım. Uğur Böceği bünyesinde yaklaşık 10 gündür kurs görüyorum. Azerbaycan'da hem bu sanatı öğretmek hem de kişisel sergiler açmak istiyorum” dedi. 
   El sanatlarına ilgi duyduğu için ebru çalışmalarına katıldığını dile getiren gurbetçi Hakan Bayram'da internet üzerinden başladığı eğitim çalışmaları sonucu yeteneklerini geliştirdiğini kaydetti. 

Sağlık

Spor yaparken ter kokusu kabusunuz olmasın!

Sağlık

Diş çıkarma dönemindeki bebekler için çözüm önerisi

Sağlık

ŞİFA DEPOSU YAZ MEYVELERİ

Sağlık

Çilek, fasulye ve az yağlı yoğurt meme kanseri riskini azaltıyor