Yazı Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 08:59 Bu yazı 2174 kez okundu
 
AK Parti aslına dönerken...
Nureddin ÇINAR
karacabeyhaber@gmail.com
 
 

Ak Parti’nin en büyük sorunu yeniden asli yapısına dönerken yine birilerinin köşelerde nöbet tutmaya başlaması. Genel Başkan Erdoğan’ın daha önce yaptığı açıklamaya bakalım...

Başkan Erdoğan bir programda gazetecilerin sorduğu soruyla Ak Parti’nin içindeki kliklere cevap buyuruyor... Hiçbir kurumda şahsının adı kullanılarak kural dışı çalışma yapılmasına rıza göstermeyeceğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ifade etmişti: “Bana göre bu tavır, yani, ‘Beyefendi, Cumhurbaşkanı böyle istiyor’ sözü, adeta bürokratik oligarşinin yeni bir şifresi haline dönüşmüştür. Sorun çözme makamında olduğu halde sürekli şikâyet eden, suçu başkalarına atan, özellikle de bizi bahane ederek kendini kurtarmaya, temize çıkarmaya çalışan herkes, benim gözümde başarısız biridir. Hiçbir bakanlıkta, hiçbir kurumda, hiçbir teşkilatımızda şahsımın adı kullanılarak herhangi bir sürecin tıkanmasına, kurallar, kaideler dışında iş yapılmasına rıza gösteremem. Bu benim en yakınım da olsa lütfen bizzat ben bir bakanımı veya bir bürokratı aramıyorsam babamın oğlu olsa kapıdan geri koysun.” 

Başkan Erdoğan’ın teşkilatçılara bu mesajı doğrudan ifade ettiğinde nedense bazıları hiç üzerine alınmadılar. Genel merkezdeki yetkilinin taşrada haksız adam kayırmacılığı yaptığı, parti politikalarından çok kişilerin kendi menfaatleri doğrultusunda makam pazarlığı yapıldığı, bunun yanı sıra hemşeri politikası güdüldüğü, il-ilçe başkanlıklarının adamcılık üzerine yönetim oluşturulduğu, yerelde belediye başkanlarının belediyeleri eş, dost, akraba şirketine çevirdiği, bazı belediye başkanlarının milleti hiçe sayarak tamamen kamu kaynaklarını yakınlarına aktardığı aşikar olduğu halde...

Parti disiplini çalışıyor mu? Bence çalışmıyor! Hatta hepsi nerdeyse sağır, dilsiz. Bir ilçede yapılan usulsüz iş ile ilgili ihbarda bulunduğunda yaptığının takdir edilmesini beklerken sürgün edilenler, yetkililer tarafından ilçe başkanına ismi verilerek partiden ihraç edilenler... Kimi kime şikâyet ettiğini bilemediğin, adamcılık üzerinden şekillenen bir parti içi mekanizma söz konusu. Genel Başkan Ömerleri göreve davet ederken, il ve ilçe başkanları Ömerlerin kellesini alıyor! Bu da partiye olan inancı zayıf kılıyor.

Kongrelere doğru giderken Ak Parti il ve ilçe yönetimleri adamcılık üzerinden delege seçimine gidiyor, liyakat noktasında seçim yapılmıyor. Yeni delegelerin sistemine genel merkezin doğrudan müdahale etmesine inananlardan biriyim.

Ak Parti, 16 seçimi başarılı bir şekilde geride bırakmıştır ancak bu başarıları birilerinin kendine mal etmesi kabul edilemezdir. Hele bazı genel başkan yardımcıları var ki; hiç konuşmasın! Bu başarıların tamamı Sn. Erdoğan’a aittir. Yakın zamanlarda yapılan bir anket sonuçlarını sizlere aktaralım. “Ak Partiye güveniyor musunuz?” Sorusunun oranı 40 iken, “Başkan Erdoğan’a güveniyor musunuz?” sorusunun oranı 65... Buradan herkes payına düşeni alsın. Buradan doğrudan ilgililere sesleniyorum: Başkan Erdoğan Ömerleri göreve çağırırken, var olan makamlarınızı Ömerleri harcamak için kullanmayın! Yusufları kuyuya atmayın. Zira bu milletin evlatları yine sizlere hizmet edecek unutmayın. 

 
Etiketler: AK, Parti, aslına, dönerken...,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.