Yazı Detayı
01 Aralık 2020 - Salı 11:31 Bu yazı 974 kez okundu
 
Coni'den demokrasi beklemek
Nureddin ÇINAR
karacabeyhaber@gmail.com
 
 

Kamuoyu CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz 'ün  Amerikan-Alman Marsahall Fonu adlı düşünce kuruluşunda yaptığı o talihsiz konuşmayı tartışıyor bir süredir.
    Malum kuruluş, online panel düzenlemiş ve  Çeviköz'e: ''Türk-Amerikan ilişkilerinin onarılması için Biden'dan beklentiniz nedir?'' diye bir soru yöneltilmiş. Çeviköz 'ün verdiği cevap: ''Biden yönetiminden beklentimiz: Türkiye'den hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi, yargı sisteminin siyasetten arındırılmasını istesin'' şeklinde olmuş.
     Mısır'da darbeci Sisi'nin arkasında duran, 15 Temmuz da seçilmiş hükümete karşı FETO eliyle Türkiye'de darbe yaptırmaya çalışan, testereyle bir gazeteciyi doğrayan Bin Selman'la iş tutan, Filistin'de her türlü barbarlığı yapan İsrail'e arka çıkan bir ülkeden hukuk ve demokrasi adına ne istenebilir sizce?
      Türk-Amerikan ilişkilerinin onarılması için Ünal Çeviköz, Biden yönetiminden; FETO'yu Türkiye'ye iade etmesini, güney sınırlarımızda terör örgütüne verilen silahların geri alınmasını, Doğu Akdeniz'de ABD'nin çifte standart tutumuna son vermesini, satın aldığımız F-35 Savaş uçaklarının Türkiye'ye iade edilmesinin talep edilmesini beklerdik.
    Sözkonusu hususlar, iktidar muhalefet ayrımı yapmadan topyekûn Türkiye halkının ABD'den beklentisidir ve bu beklenti haklı bir beklentidir. Ama Çeviköz Türkiye halkının beklentilerini değil, ''muhalefete destek verip Erdoğan'ı devireceğiz'' diyen Joe Biden'ın amacına ve beklentisine uygun konuşmuş.
      Bakın Türkiye, kendi vatandaşlarının güvenliğini sağlamak amacıyla halkın vergileriyle satın aldığı S-400'ler için şöyle konuşmuş Ünal Çeviköz: ''S-400'lerin aktif hâle getirilmemesi seçeneğinin hükümetin gündemine geleceğini eğer gelmezse “CHP'nin liderlik edeceği bir sonraki hükümetin gündemine kesinlikle geleceğini” söylemiş. İnanılır gibi değil.
   Sözlerinin arkasında duran CHP'li Çeviköz, katıldığı bir TV programında AB ve Avrupa ülkelerinden de aynı beklentilerini sıralamış. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bu beklentilerin gayet normal olduğunu ifade ederek Çeviköz'e destek çıkmış.
   Geçmişte Büyükelçilik yapmış, Türkiye'nin Ana Muhalefet Partisinin Dış İşlerinden sorumlu birinin bu ifadeleri üzücü olduğu kadar düşündürücüdür. En başta CHP yönetiminin oturup düşünmesi gerekir ve şu soruyu kendilerine sormaları lazım; Ünal Çeviköz, kime hizmet ediyor?
   Her fırsatta Atatürkçü olduğunu söyleyip de ABD'den medet umanlara, Amiral Cihat Yaycı Paşa bir gazeteye verdiği mülakatta şu hatırlatmayı yapmaktadır: '' Amerika'daki iktidar değişikliğinden medet umanları görünce aklıma Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözleri geliyor: '' Ahmaklar, memleketi Amerikan mandasına, İngiliz himayesine terk etmekle kurtulacak sanıyorlar. Kendi rahatlarını temin etmek için bir vatanı ve tarih boyunca devam edip gelen Türk istiklalini feda ediyorlar. Hâlbuki hangi istiklal (bağımsızlık) vardır ki, ecnebilerin planları ile yükselebilsin? Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir.''
       Türkiye'nin, Ana Muhalefet Partisi CHP'den beklentisi, başkasından medet umacağına, kendi toplumunun dinamizminden, soyut ve somut gücünden, toplumsal enerjisinden, yaratıcı projelerinden medet ummalıdır.
       Eskiden ''vesayet sisteminden medet umuyor'' suçlamasına muhatap olan CHP, ''mandacı bir zihniyeti'' yansıtan Ünal Çeviköz'ün açıklamalarını geçiştirirse bu defa ''küresel güçlerden medet umuyor'' eleştirilerine muhatap olacaktır.

 
Etiketler: Coni'den, demokrasi, beklemek,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.