Yazı Detayı
29 Eylül 2020 - Salı 12:16 Bu yazı 25333 kez okundu
 
Dünyadan Notlar
Erhan DOĞAN
erkamhan@gmail.com
 
 

Azerbaycan

   Son otuz yıldır hemen yanı başımızda dondurulmuş çok ciddi bir problem var, Karabağ. Temmuz ayı itibariyle bölge tekrar ısınmaya başladı.

   İsrail nasıl haksız bir şekilde Filistin topraklarını işgal ediyorsa Ermenistan’da yaklaşık otuz yıldır Azerbaycan topraklarını işgal ediyor. Binlerce insanı öldürmüş, yüz binlercesini ise kendi topraklarından çıkarmıştır. BM gibi kurumlar ise İsrail’e karşı büründükleri sessizliğe Ermenistan karşısında da bürünmekteler. Ne zaman barış çağrısı yapsalar bilin ki mazlumun zalime karşı üstün olmaya başladığı dönemlerdir.

   Ermeni kuvvetleri 27 Eylül Pazar sabahı erkenden Azerbaycan topraklarına saldırdı. 12 Temmuz Tovuz saldırısında sonra yapılan ateşkesi Ermenistan bozuyordu. Fakat bu sefer Azerbaycan eskisi gibi savunmada kalmadı. 12 Temmuz saldırısından sonra Azerbaycan ile Türkiye ortak tatbikat yapmış ve silah ve teknoloji transferi gerçekleştirildi. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin (Dış İşleri Bakanlığı) yaptığı “Azerbaycan’a desteğimiz tamdır. Azerbaycan nasıl isterse o şekilde yanında olacağız” açıklama çok önemlidir. Güney’de, Doğu Akdeniz’de ve şimdi Doğu’da Türkiye’yi ve dostlarını sıkıştırma amacıyla yapılan her girişimin karşısında dimdik olduğumuzu gösteriyoruz.

Mısır

   Mısır’da halk kitleleri tekrar sokağa döküldü. Yeni çıkan imar yasası ekonomisi berbat durumda olan ve sığınacak sadece evleri kalmış Mısırlıların evlerini elinden almaya çalışıyor. İmara aykırı olan evlere neredeyse tekrar satın alacağı bir pahada fiyat çıkarılıyor, ödeyenler evlerinde yaşamaya devam ederken ödeyemeyenlerin ise evleri yıkılıp arazileri satışa çıkarılıyor. Şu ana kadar imara uymayan doksan camii yıkıldı ve yerleri satıldı. Mısır’ın ekonomisi dönmüyor ve her şey dış borçlanmaya bağlı. Ödeme gücü olmadığı için kimse Sisi yönetimine borç vermeye yanaşmıyor. Darbe finansörleri olan BAE ve Suudi Arabistan’da Mısır’ı daha fazla taşımak istemiyor. Sisi’de koz olarak bizi öne sürmek bize yakınlaşmak zorunda. Darbe finansörlerine alternatifsiz olmadıklarını göstermek istiyor. Mısır fırsatını iyi değerlendirmek gerekiyor.

Bangladeş

   Bangladeş'te adamın biri 1,5 kg Hint keneviri yakalatmış, mahkeme kararı şu şekilde;

   İhtiyaçlı annesine bakacak

   Her gün bir ağaç dikecek

   Uyuşturucu ile alakalı tüm seminerlere katılacak

   Uyuşturucudan kesinlikle uzak duracak

   Evinde tek seferlik 20 yetim ağırlayacak

   Bangladeş'in bağımsızlığı ile alakalı olarak bir yılda iki film izleyecek. Her ay bulunduğu ilin valiliğine giderek aylık rapor sunacak. Bunlardan birini gerçekleştirmediği taktirde 1 yıl hapis cezası.

Not: Bangladeş'in hapishanelerini ülkemizle karıştırmayın.

 
Etiketler: Dünyadan, Notlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.