Yazı Detayı
24 Mart 2021 - Çarşamba 13:09 Bu yazı 3371 kez okundu
 
HDP'yi kapatmak
Nureddin ÇINAR
karacabeyhaber@gmail.com
 
 

Anayasa Mahkemesi HDP'yi kapatır mı yoksa diğer seçenekleri mi tercih eder bilemem ancak bu davada, Hazine yardımının kesilmesi şeklinde bir karar ile, davanın sonuçlanması gerektiği kanaatindeyim.
Anayasa'nın buna imkan veren 69. maddesi şöyle:
“(..) Anayasa Mahkemesi, yukarıdaki fıkralara göre temelli kapatma yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre ilgili siyasî partinin devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakılmasına karar verebilir.”
Yıllardır tartışılıyor.. Yargıtay Başsavcılığı kapatma davasını açtı.. Anayasa Mahkemesi'nin de.. Dosyayı inceleyip.. HDP'ye yönelik bu dava, ilk kapatma davası olduğu için.
     Bence Hazine yardımının kısmen kesilmesi ile sonuçlandırılması gerekir.
      Diğer alternatif kararlara bakacak olursak sıralayalım..
1) Dava reddedilebilir.. “İsnatlar yersiz” denilirse, dava reddedilecektir.
2) Kapatma kararı verilebilir.. Bence bu karar gereksizdir..  
3) Hazine yardımının kısmen kesilmesi kararı verilebilir..
      Bence bu yönde karar verilmesinde geç bile kalınmıştır.. HDP bu kararı çoktan haketmiştir.. PKK'lı teröristlere “Gerilla” diye tanımlama yapması, başlı başına bu karar için yeter sebeptir..
4) Hazine yardımının tümü ile kesilmesi kararı verebilir.. 
     Bence HDP hakkında verilecek bu yöndeki bir karar ağır olmamakla birlikte, doğru değildir.
     Çünkü Anayasa dört ayrı karar verme imkanı tanıdığına ve bunlar içinde iddiaların sübutu halinde 3 ayrı yaptırım mümkün iken, ilk açılan davada, en hafif ceza yerine yukarıdan bir ceza öngörülmesi, doğru olmayacaktır..
     Teröristlere destek çıkmaktan başlayın. Vatan topraklarının başka devletlere peşkeş çekilmesine varıncaya kadar. Onlarca suç, HDP hakkında Hazine yardımının kesilmesi için, bence yeter sebeptir.

 
Etiketler: HDP'yi, kapatmak,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.