YAZARLAR

Tüm Yazıları Zübeyir DEMİRKAYA

Meyhaneye giden imam..

13.03.2018 15:20

Konya'nın meşhur imamlarından Veyiszade akşamları meyhanelere gider, sakilerle oturup sohbet eder, onların derdini dinlermiş. Hoca efendinin bu davranışı nedeniyle bir çok saki içki içmekten vaz geçmiş, namaza başlamış. 
   Günümüzde imamların görevleri kanunen belirtilmiş olsa da, dinen ve vicdanen olmak üzere bir çok görevleri de vardır. Geçmişte imam efendinin toplum nezdinde ki değeri hat safhada iken maalesef günümüzde imam efendinin memur olarak görülmesi nedeniyle hak ettiği değeri göremediği aşikardır. 
   Beş vakit imamın arkasında namaz kılan hacı amca ne hazindir ki imam efendiyle en çok uğraşan kişidir. Bu olay ise namaz kılmayanlar arasında tuhaf karşılanmaktadır. Namaz kılmayan vatandaşla sohbet ettiğimiz zaman “hocam görüyoruz ki hocayla en çok hacılar yani beş vakit hocanın arkasında namaz kılanlar uğraşıyor, ben namaz kılmıyorum ama hocaylada uğraşmıyorum,” derken, bir başkası da  “hocam ben namaza başlayacağım ama korkuyorum,” dediği zaman neden korktuğunu sorduğumda  verdiği cevap “ hocam namaz kılanlar en çok hocalarla uğraşanlar. Ben de namaza başladığım zaman hocalarla uğraşırmıyım, diye korkuyorum.” Demesi aslında biz namaz kılanların üzerinde derince düşünmesi gereken bir konudur.
   Camii imamı sarhoş biriyle arkadaşlık yaptığı zaman cami cemaati tarafından ağır bir eleştiriye maruz kalıyor. Oysa bir imamın görevi sadece namaz kıldırmak değildir. Bir imam lider demektir. Bulunduğu yerde lider olması gerekir. Hasta olanlarla da ilgilenmeli, sıkıntısı olanlarla da ilgilenmeli. Kahvehanelere giderek oyun oynayanların masasına oturmak suretiyle onlarla sohbet etmeli, içki satan büfelere giderek onlarla da iletişim kurabilmeli.  Hatta bulunduğu mahalde meyhane yada gazino varsa yatsı namazından sonra oraları da ziyaret etmeli ve sakilerle hasbihal etmeli. Bunu yaparken de beş vakit arkasında namaz kılan cemaatinin en ağır eleştirilerine de göğüs germesini bilmeli.
   Hani diyoruz ya “ İslam sevgi dinidir,” diye. O halde İslam'ın sevgi dini olduğunu İslam'ı tam manasıyla tanıyamamış fakat  “ elhamdülillah Müslümanım” diyen ama dinin emir ve yasaklarını bilmeyen kardeşlerimize de sevgi ve hoşgörüyle yaklaşmasını bilmeliyiz. 
   Ayrıca camilerimizi ve bahçesini çocuklarımız için oyun bahçesi konumuna getirebilmeliyiz.  Camii avlusunda top oynayan çocuklarımıza karşı müsamahalı olmalıyız. Mudanya'nın Mesudiye sahilinde bir camide yaz Kur'an Kurslarına gelen çocukların camii avlusunda top oynamasından rahatsız olan camii  cemaatinden birkaç kişinin çocuklara kızması ve toplarını kesmesi sonucu bir çocuğun yanıma gelerek “ hocam caminin önünde top oynanır mı?”, diye sordu. Ben  de oynanır cevabını verince “ hocam …….. amcalar bize kızdı ve topumuzu kestiler ve bir daha caminin önünde oynamayın, oynarsanız sizi döveriz,” dedi, deyince şok oldum. Çocukların ismini zikretti kişiye “ neden böyle davranıyorsun? Buranın imamı benim. Ben çocukların camii avlusunda top oynamalarına müsaade ediyorum, karşılında o çocuklara Kur'an öğretiyorum.” Dediğim zaman  bana “ hoca senin görevin namaz kıldırmak, camiye karışamazsın, camiyi biz yaptırdık.” Demesi adeta bir kurşun gibi yüreğime saplandı. Ne hazindir ki  beş vakit namaz kılan kişi cami avlusunda çocuğun oyun oynamasına karşı. O çocuğun söylediği söz hala kulaklarımı çınlatıyor.” Hocam ben artık namaz kılmayacağım, Kur'an okumayacağım ve bunların inandığı  Allah'a da ( haşa) inanmayacağım,”  çocuğa  o kişilerin yaptıklarının yanlış olduğunu ısrarla anlattım ve Peygamberimizin çocuklara verdiği önem ve değeri anlatınca çocuk özür diledi ve kursa devam edeceğini söyledi. 
     İmamların görevlerinden biri de ama en zor olanı da insanların beynine yerleşmiş yanlış İslam olgusunu yıkmak.  Bu olguyu yıkabilmenin tek yolu ise gençlerin ve çocukların camiyi mesken tutmalarına bağlıdır. 

Diğer Yazarlar

Nureddin ÇINAR

Yerel ittifakta tek aday formülü

Said Nursi ER

Benim başkan adayım

Ahmet KUDU

Bir başkadır Suuçtu

Enes ZİYA

Neleri kaybettik?

Bilal TAŞ

Sözde Millet İttifakı!

Zübeyir DEMİRKAYA

İhlâs sûresinin nüzul sebebi ve fazileti

Erhan DOĞAN

İsrail neden bu kadar rahat?

Yasin KESKİN

Karacabey'den seçim notları

Fatma Nur ÇALIŞIR

Neden Anaokulu Diyetisyenliği?

Serkan ÖKÇE

Üç evlat

Burak Can ÇELİK

ABD'nin tehditleri

Barış ERDİNÇ

Cemaatler ve yozlaşma