Haber Detayı
04 Ağustos 2020 - Salı 12:13 Bu haber 2765 kez okundu
 
Bakan Soylu, Karacabey'de trafik ekiplerini ziyaret etti
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bayram dönüşü yollardaki denetimleri havadan ve karadan denetledi. Bursa programı kapsamında, Soylu geçtiğimiz Pazartesi günü Bağlantı; Karacabey Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) önünde uygulama yapan trafik ekiplerini ziyaret etti.
GÜNDEM Haberi
Bakan Soylu, Karacabey'de trafik ekiplerini ziyaret etti

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Vali Yardımcısı Yusuf Gökhan Yolcu, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, AK Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan, Belediye Başkan Vekili Faruk Türe, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Vural,  AK Parti İlçe yöneticileri Gültekin Saygısever,  Fahri Elezoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Sakıp Yalta ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Murat Uyanık tarafından karşılanan Bakan Soylu, trafik denetleme noktasında durdurulan araçlardaki sürücü ve yolcularla sohbet etti. Tatilcilere çikolata ve hediyeler ikram eden Soylu, anne ve babalarının yanında yolculuk yapan çocukların da trafik kuralları konusunda büyüklerine hatırlatma yapmasını isteyerek, güvenli sürüş kurallarına uyulmasının önemini hatırlattı. Denetimlere AK Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan da eşlik ederken, Soylu; burada yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı süresince arife gününden önce başladıkları yol kontrollerinde 162 bin personelin görev aldığını söyledi.

Bakan Soylu: Ölümler yüzde 32 daha düşük

   Bakan Soylu, arife günü dahil Kurban Bayramı´ndaki 5 günlük süreçte, 45 vatandaşın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirterek, "Bu, son 10 yıldaki 5 günlük bayramlardan yüzde 32 daha düşük. Aslen bu bayramda can kaybımızın daha az olması bizi teselli etmiyor, çünkü bir can kaybı bile trafikte bizim için çok büyük bir rakam. Bayram dönüşünde tüm vatandaşlarımızdan ricamız uykusuz yola çıkmayın, yola dinlenerek çıkın. Tedbir bizden takdir cenab-ı Allah´tan” dedi.

   Sürücülerin, araçlarıyla sadece mekanik bağ kurmasının yeterli olmadığını anlatan Soylu, duygusal bağ da kurup aracının sesini dinlemesi, ihtiyaçlarına kulak vermesi gerektiğine dikkati çekti.

   Emniyet kemeri kullanmanın önemine işaret eden Soylu, "Kazalarda maddi hasarlar geçiştirilebilir ancak insan vücudunda oluşturduğu ve hayatı boyunca ruhen ve fiziken bir travma geçirebilecek bir durum söz konusu. Erken gidene ödül verilmiyor. 'Aman ben yolu şu kadar saatte bitirdim, aman şu kadar kilometreyi şu kadar saatte aldım.' gibi sözler esas itibarıyla Allah korusun ecele davetiye çıkarmaktır." değerlendirmesinde bulundu.

"Son 7 ayda ölüm sayısı geçen yıla göre azaldı"

   İzmir-İstanbul Otoyolu'nu 1.5 saat boyunca havadan kontrol ettiklerini kaydeden Bakan Soylu, "Bu standartlar, dünyanın birçok ülkesinde olmayan standartlar. Hem bu standartlar sebebiyle hem aynı zamanda aldığımız tedbirlerle, hemde Türkiye´nin hastanelerde sağlık sisteminde ve acil durum yönetiminde ortaya koymuş olduğu anlayış ile birlikte trafik kazalarında ölümleri, Avrupa seviyesine getirme konusunda bir çabayı hep beraber ortaya koyuyoruz. Son 7 ayda geçen yıla göre azalan ölüm sayısı 342. Nüfus artıyor, ehliyet artıyor, araç artıyor. 2015 yılındaki 7 bin 530 olan ölü sayısı, 2019´un sonunda 5 bin 473´e düştü. Bu azalmayı devam ettirirsek, biz Avrupa standartlarında trafik kazalarında, onların da altına geçme konusunda irademizi tamamlamalıyız. Böyle yol standartları kazandırdıkları için Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz " şeklinde konuştu.

Bakan Soylu ve İşcan istişarede bulundu

   Denetimlerin ardından Bakan Soylu ve protokol TİGEM’i ziyaret etti. TİGEM’de yapılan görüşmelerde Soylu, AK Parti İlçe Başkanı Erdem İşcan ile istişarelerde bulundu.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Bakan, Soylu,, Karacabey'de, trafik, ekiplerini, ziyaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.