Haber Detayı
26 Şubat 2021 - Cuma 17:56 Bu haber 7145 kez okundu
 
Erbakan'ın 'yaşanabilir Türkiye'si
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, Millî Görüş Hareketi Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın vefatının 10’uncu sene-i devriyesinde düzenlenecek Erbakan Haftası’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
SİYASET Haberi
Erbakan'ın 'yaşanabilir Türkiye'si

Erbakan Hoca’nın vefatının üzerinden 10 yıl geçtiğini hatırlatarak açıklamalarına başlayan Koçak, “Bazı zamanlar cümle kurmak zordur, hakkında konuşulacak kişi Erbakan Hoca’mız gibi bir isim ise bu durum çok daha zor bir hâl almaktadır. 85 yıllık ömrüne bu kadar çok şey sığdırmış bir insanı anlatmak için kurulan her cümle elbette bir yanıyla eksik ve bir yönü hep yarım kalacaktır. Hocamızın vefatının üzerinden 10 yıl geçti fakat bugün 10 yıl öncesine göre çok daha fazla kendisinin siyaset anlayışının ve üslubunun, çizdiği istikametin ve gösterdiği hedeflerin kıymetini anlıyor, ülke ve millet olarak ihtiyaç duyuyoruz.” dedi.

     Millî Görüş Lideri Erbakan’ın bu memleketin insanları arasında hiçbir ayrım yapmadığını dile getiren Koçak, şöyle devam etti:

“Asla sadece kendisine oy verenleri bu ülkenin sahipleri olarak görmemiştir. Zengin-fakir, Alevi-sünni, Türk-Kürt-Çerkez, sağcı-solcu, batılısı-doğulusu, kuzeylisi-güneylisi, bu topraklar üzerinde yaşayan her bir insanın kendini güvende gördüğü, ülkemizin asli unsuru ve sahibi olarak hissettiği, yarınlara kaygıyla değil, umutla baktığı bir Türkiye tasavvur etmiş, bunun için çaba ve gayret göstermiştir. Bugün Saadet Partisi olarak bizler de bu anlayışla siyaset yapıyor, bunun için çalışıyoruz.”

     Koçak, Erbakan Hoca’nın, güllük, gülistanlık bir ömür sürmediğinin altını çizerek, “O, bu aziz memlekette huzur, barış, adalet, kardeşlik ve refah hakim olsun istiyordu. O, ülkemizin her bir ferdinin ‘Yaşanabilir Türkiye’de huzur ve güvenle yaşamasını istiyordu. Erbakan Hoca’mız, ‘Yaşanabilir Türkiye’ derken; çöp konteynırlarından ekmek toplayan insanlar olmasın, açlık ve yoksulluk sınırının altında bir ücretle insanlar hayatını idame ettirmeye çalışmasın, Şanlıurfa’nın sokaklarında gençlerimiz işsiz ve beş parasız gezmesin, Hakkari’deki çocuklarımız eğitimden geri kalmasın, ecdad mirası şehr-i İstanbul’un bağrına bir bıçak gibi gökdelenler saplanmasın, bir baba, çocuğunu okula gönderirken bir simit parasını dahi verememenin hüznünü yaşamasın, insanlarımız, her gün enflasyon ve zamlarla ezilmesin, adaletsizlik bu topraklarda yaşanmasın, birliğimize, beraberliğimize ve kardeşlik hukukumuza halel gelmesin istiyordu.” değerlendirmesinde bulundu.

     Erbakan Hoca’nın Saadet Partisi Genel Başkanı olarak dâr-ı bekâya irtihal ettiğini söyleyen Koçak, “Bizler de kendisinin talebeleri olarak, her yıl Hocamızın vefat yıl dönümünde anma ve anlama etkinlikleri tertip etmekteyiz. Her yıl Hocamızın farklı bir yönünü öne çıkararak düzenlemiş olduğumuz etkinliklerin bu yılki teması ise ‘Yaşanabilir Türkiye’ olarak belirlenmiştir. Biliyorsunuz merhum Erbakan Hoca’mızın üç büyük ideali vardı; ‘Yaşanabilir Türkiye’, ‘Yeniden Büyük Türkiye’ ve ‘Yeni Bir Dünya.’ ‘Yaşanabilir Türkiye’ ise bu hedeflerin ilkidir ve bugün karşı karşıya kaldığımız Türkiye tablosuna bakınca; buna ne kadar ihtiyacımız olduğu apaçık ortadır. Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a, ülkemizin en batısından en doğusuna, en kuzeyinden en güneyine varıncaya dek, işçimizden işsizimize, çiftçimizden memurumuza, gençlerimizden yaşlılarımıza varıncaya dek; aziz milletimizin her bir ferdi, memleketimizin her bir vatandaşı, bu memleketi ‘yaşanabilir’ kılmak için atılacak adımları iştiyakla, umutla ve hasretle beklemektedir.” ifadelerini kullandı.

     Koçak, “Merhum Erbakan Hocamız, “Yaşanabilir Türkiye” idealinin umdelerini; ‘huzur, barış ve güvenlik’, ‘insan hakları ve hürriyetleri’, ‘adalet’, ‘refah’, ‘izzet, şeref ve onur’ olarak belirlemiş, bu umdeleri hayata geçirmek için büyük mücadeleler vermişti. Saadet Partisi olarak Erbakan Hoca’yı özellikle yeni nesiller ve toplum tarafından daha iyi anlaşılması için vefat yıldönümünde çeşitli programlar düzenlediklerini vurgulayan Koçak, geniş ve katılımlı yüksek bir istişare süreci sonunda ülkenin içerisinde bulunduğu şartlar da göz önünde bulundurularak bu yılın ana temasının ‘Yaşanabilir Türkiye’ olarak belirlendiğini kaydetti.

     27 Şubat Cumartesi saat 19.30’da Ankara’da gerçekleştirilecek ve online platformlar üzerinden de canlı olarak verilecek program ile başta ülkemiz olmak üzere dünyanın her yerinden yüz binlerce kişiye ulaşacaklarını söyleyen Koçak, “Erbakan Hocamızın siyasi ve toplumsal hayatımızdaki birleştirici yönüne ve ‘Yaşanabilir Türkiye’ idealine dair farklı içeriklerin olacağı bu program için; Erbakan Haftası 2021 temasını anlatan bir sinevizyon gösterimi ve arşivlerden bugüne dek gün yüzüne çıkmamış Erbakan Hocamızın kısa sesleniş videolarının da yer alacağı zengin ve dolu dolu bir içerik hazırlığı yapılmaktadır” dedi. Düzenlenecek bu programda Erbakan Hoca’nın vefatının 10’uncu yılı için özel bir ‘Erbakan pul koleksiyonu’ da hazırlandığı bilgisini de veren Koçak, şunları kaydetti: “Hazırlanan bu özel pullar katılımcılara hediye edilecek ve yine ayrıca dijital bir pul sergisi de yapılacaktır. Bir de çevrim içi katılımcılara özel olarak tasarlanmış dijital bilet çalışması yapılacak olup, bu çalışma programdan 24 saat önce erbakanhaftasi.com adresinden aktif edilmiş olacaktır.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Erbakan'ın, 'yaşanabilir, Türkiye'si,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.