Haber Detayı
04 Ocak 2020 - Cumartesi 12:54 Bu haber 23523 kez okundu
 
İnsu Teknik Bursa’da üretilecek yerli aracın gazlı amortisörlerine talip
Gazlı amortisör sektöründe Türkiye’nin lideri, dünyanın da en büyük global oyunculardan biri olan ve 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren İnsu Teknik’in üst yönetimi, yerli otomobil üretim tesisinin Bursa'da kurulacak olmasının oldukça sevindirici ve gurur verici bir gelişme olduğuna dikkat çekti.
EKONOMİ Haberi
İnsu Teknik Bursa’da üretilecek yerli aracın gazlı amortisörlerine talip

Türkiye'nin yerli otomobilinin 22 milyar liralık yatırımla Bursa'da yapılacak olmasının Bursa ve sektör adına çok olumlu geri dönüşleri olacağını belirten İnsu Teknik Ticari Süreçlerden Sorumlu Şirket Ortağı Mike Behmoaras, bu gelişmeyi büyük bir sevinçle karşıladıklarını söyledi. Bursa’nın otomotivin başkenti olduğunun altını çizen Behmoaras, “İlimizde Türkiye´nin ilk otomobil test merkezinin açılacak olması, kalifiye eleman, otomobil üretimi için gerekli altyapı, TEKNOSAB’ın açılacak olması gibi birçok artı yön mevcut. Yatırımın Bursa'da çok başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

Üretim tecrübesine sahip

Bursa’nın coğrafi konumunun da yerli otomobil üretimi için uygun olduğunu dile getiren Behmoarashem karayolu hem denizyolu ile ulaşımın olabileceğini kaydetti. Behmoaras, Bursa’nın uzun yıllardır otomotiv alanında üretim tecrübesine sahip olduğunu ifade ederek, “Bursa Türk otomotiv endüstrisine büyük güç katıyor. Kent, Türkiye otomotiv sanayiinin üretim üssü olmasının yanı sıra ihracatta da oldukça iyi konumda. Otomotiv, Bursa’nın ihracat alanındaki en büyük sektörü. Yerli otomobil üretimiyle de Bursa adından fazlasıyla söz ettirecek” diye konuştu.

Büyük bir katma değer sağlanacak

Bursa’nın otomotiv sektöründe lider konumunu koruduğunu belirten İnsu Teknik, Teknik Süreçlerden Sorumlu Şirket Ortağı Ali Hakan Süalp de, otomotiv ana sektöründeki önemli üretim tesislerinin Bursa’da bulunduğuna ve buna bağlı olarak yan sanayinin de hızlı bir şekilde geliştiğine dikkat çekti.

Süalp, bu karar ile Bursa otomotiv sektörüne büyük bir katma değer sağlanacağını dile getirerek, “Ayrıca doğrudan ve dolaylı olarak istihdama da büyük faydası olacak. Yeni fabrika ile binlerce kişiye iş imkanı sağlanacakYerli otomobil üretim tesisinde 300 beyaz yakalı nitelikli personel, 4 bin 323 mavi yakalı istihdam edilecek” dedi. 

Destek verebilecek durumdayız

Elektrikli otomobil üretiminin 5 modelde yılda 175 bin adet olacağını ifade eden Süalp, şöyle devam etti: “İnsu Teknik olarak yerli otomobilde kullanılacak gazlı amortisörlerin üretimine talibiz. Yerli araç için destek verebilecek durumdayız ve bu konuda bize verilecek her türlü göreve hazırız. Yıllık 6 milyon adetlik üretim kapasitesine sahibiz. Vardiya sayısını artırak kapasitemizi 10 milyona kadar çıkartabiliriz. Binlerce farklı ürünümüz var ve bu ürünler 8000 farklı modeldeki araçta kullanılıyor. Dünya üzerindeki tüm araçların gazlı amortisörünü üretebilecek kapasitedeyiz. Bu kadar çok çeşidi bu kalitede ve az adetle üretebilen dünya üzerindeki 3 firmadan biriyiz.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: İnsu, Teknik, Bursa’da, üretilecek, yerli, aracın, gazlı, amortisörlerine, talip,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.