Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 12:00 Bu haber 2874 kez okundu
 
Tüketiciler Derneği’nden BURULAŞ’a tepki!
Bursa Tüketiciler Derneği Karacabey Şube Başkanı Hasan Özoğlu, “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği”ne rağmen, BURULAŞ’ın her yıl bu kart üzerinden 65 yaş üstü tüketicilerden 15-50 TL vize parası tahsil etmesinin hukuka, yönetmelik hükümlerine ve tüketicinin korunması ruhuna aykırı olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Tüketiciler Derneği’nden BURULAŞ’a tepki!

   Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Hasan Özoğlu, yetkililerin bu sorunu çözmesini istedi. Bursa Tüketiciler Derneği Karacabey Şube Başkanı Hasan Özoğlu, şunları kaydetti: “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanıp yürürlüğe konulan ‘Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’nin 5. maddesinin (1) fıkrasına göre; “Türk vatandaşı olan altmış beş yaş ve üzeri kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz, demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarından ise 50 indirimli olarak yararlanır. Yine aynı yönetmeliğin 6. maddesinde; 5. madde kapsamındakiler Nüfus Cüzdanı ile bu seyahatlerini gerçekleştirebilirler.” denilmektedir.

   BURULAŞ; şehir içi uygulamasını BUKART üzerinden yapılmasını istemekte ve her yıl bu kart için 65 yaş üstü tüketicilerden 15-50 TL vize parası tahsil etmektedir. Alınan bu para hukuka, yönetmelik hükümlerine ve tüketicinin korunması ruhuna aykırıdır. Ayrıca Büyükşehir artık ‘Bütünşehir’ kapsamındadır. Bu yönüyle BUSKİ de bizlerden su parası tahsil etmektedir. Ancak buna karşı Bursa’dan Karacabey’e yolcu taşıyan otobüsler, 65 yaş üstündeki tüketicilerden şehir içi sayılmasına rağmen ücret almaktadırlar. Bu uygulama da hukuka ve yönetmeliklere aykırı bir uygulamadır. Bu uygulamaların yasaya ve hukuka aykırı olduğuna dair Hakem Heyeti ve Tüketici Mahkemesi kararları bulunmaktadır.
   BURULAŞ’ın hukuka aykırı uygulamalarını doğru bulmuyoruz. Bir an önce bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz. Aksi takdirde bu hukuksuz uygulamaları yargı yoluna taşıyacağımızı kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Ayrıca tüm 65 yaş üstü tüketicileri, bu konuda hakem heyetlerine başvurarak haklarını aramaya çağırıyoruz.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Tüketiciler, Derneği’nden, BURULAŞ’a, tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.