Haber Detayı
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 17:09 Bu haber 1541 kez okundu
 
“Türkiye’nin gerçek sahibi köylüdür”
İYİ Parti Karacabey İlçe Başkanı Fatih Karabatı, Belediye’nin ihale usulü satışa çıkarttığı arazilerle alakalı önceki gün Fevzipaşa’ya destek ziyaretinde bulundu ve Muhtar Onur Demir ile mahalle halkından konuyla ilgili bilgi aldı.
SİYASET Haberi
“Türkiye’nin gerçek sahibi köylüdür”

   İYİ Parti Belediye Meclis Üyeleri Gizem Arda ve Feridun Şeker’in yanı sıra ilçe yöneticileri ile birlikte Fevzipaşa halkını dinleyen Karabatı, “Belediye Köylü ilişkilerinin iyileşmesi ve Karacabey Belediyesi olarak tüm köylerimizdeki çiftçilerimiz ile el ele kol kola olmamız gerektiğini düşünüyoruz.” dedi

   Karabatı, İYİ Parti olarak ziyareti değerlendirdikleri yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:
   “Fevzipaşa mahallemizde satışa sunulan arazileri için Belediye önünde eylem yapan köylülerimizin yanındaydık. 3367 sayılı yasanın uygulanması ile ilgili o günkü muhtar ve ihtiyar heyetinin talebi ile gerçekleşen özel nitelikteki arsaları ihaleye çıkaran Belediye Başkanı ile görüşmek istediklerini belirten vatandaşlar maalesef olumsuz yanıt almışlar. Biz de İYİ Parti Karacabey İlçe Başkanlığı olarak Fevzipaşa Muhtarı Sayın Onur Demir ve mahalle halkı ile görüşme sağladık. Yapılan açıklamada söz konusu arsalar 1990’lı yıllarda o dönemin Muhtarı Sayın Orhan Özen tarafından Köy Karar Defteri’ne alınan bir kararla bedel karşılığı ihtiyaçlı köy sahiplerine satıldığı söylendi. Yasa gereği o gün için tahsil edilen paralar ise köy kasasına gelir olarak kaydedilmiş. Alınan kararda köy halkına satılan bu arsalara 5 yıl içinde konut yapılma zorunluluğu ve 10 yıl da satılmaz şerhi konulmuş.
   Şu anda “Arsa“ niteliğinde satılmak istenilen araziler geçtiğimiz Aralık ayında “Ekilebilir Tarla Arazisi“ olarak Belediye tarafından ihale edilerek ürün ekilmiş.
   İktidarın Ülkemizdeki ve bilhassa çiftçi üzerinde uygulamış olduğu yanlış politika sebebiyle köylü vatandaşlarımız verilen süre içinde yer alan konut sözünü yerine getiremediği için söz konusu araziler, 3367 sayılı yasanın 15.’nci maddesine istinaden “yargı kararı ile tapu iptal edilerek arsa köy tüzel kişiliği adına tescil ettirilir.”
   Arsalar köy tüzel kişiliğine geri kaydedilince ve ardından da Büyükşehir Belediye yasası ile tüm tarla ve arsalar ilçe belediyesi adına tescillenmiş oldu. Yaptığımız görüşmeler neticesinde mahalle halkı hakkı olan sorunlarına çözüm için Karacabey Belediye Başkanı Sayın Ali Özkan ile görüşme taleplerine olumsuz cevap verilmesi ardından, seçilmiş bir kişi olan Muhtar Onur Demir’in anlattığı son derece vahim olan sözlü saldırıda Başkan yardımcısı Gökşen Güngör’ün “Sen kimsin? Kim oluyorsun?” diyerek hitap şekli bizleri çok üzmüştür.
   İYİ Parti ilçe yöneticileri olarak; Belediye Köylü ilişkilerinin iyileşmesi ve Karacabey Belediyesi olarak tüm köylerimizdeki çiftçilerimiz ile el ele kol kola olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizin Ekonomik olarak Kalkınması için hatırlatmak isteriz ki; Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ‘ün belirttiği üzere “ Milli Ekonominin Temeli Tarımdır, Türkiye’nin Gerçek Sahibi ve Efendisi Gerçek Üreticisi olan Köylüdür.”  Ülkemizin Ekonomik olarak Kalkınması için unutulmaya ya da unutturulmaya çalışılan bu yanlış adımdan bir an evvel vazgeçilmelidir.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: “Türkiye’nin, gerçek, sahibi, köylüdür”,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.