Haber Detayı
16 Haziran 2020 - Salı 12:53 Bu haber 3750 kez okundu
 
Vatan Partisi’nden çağrı; Hdp kapatılsın!
47 Aydının başlattığı "Hdp Kapatılsın " imza kampanyası için Vatan Partisi İlçe Örgütü destek çağrışında bulundu.
SİYASET Haberi
Vatan Partisi’nden çağrı; Hdp kapatılsın!

   Başkan Rıfat Narhın çağrıyla ilgili şu bilgiyi verdi. "Kampanyanın öncüleri siyasi partilerin temsilcileri, kanaat önderleri ve Aydınlardır. Genel Başkan Yardımcımız, Türkiye Parlamenterler Birliği Onursal Başkanı Sayın Ali Rıza Korkmazcan 'da Hdp Kapatılsın imza kampanyasının önderlerindendir. " diyerek açıklamasına başladı.

   Narhın ; kampanyanın yasal gerekçelerini paylaştı. "Anayasamızın 68. maddesine göre siyasi partiler, “Demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır(…) önceden izin alınmaksızın kurulur ve faaliyette bulunurlar”.
  Anayasamızın 68/4. fıkrası bu anayasal özgürlüğün sınırlarını belirlemiştir. ”Siyasal Partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, Devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne (…) aykırı olamaz”
   Siyasi Partiler Kanununun 80. Maddesi, siyasi partilerin, devletin tekliği ilkesini değiştirmek amacını güdemeyeceğini ve bu amaca yönelik faaliyette bulunamayacağını vurgular.
   Anayasamızın 69. maddesi ise bir siyasi partinin, 68/4. fıkrada tarif edilen eylemlerin odağı olması halinde Anayasa Mahkemesi kararıyla temelli kapatılacağını öngörür.


   Bir siyasi parti hakkında hangi hallerde kapatma kararı verileceği Siyasi Partiler Kanununun 101. maddesinde daha ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Bu mevzuata göre HDP; Anayasamızın 68/4. fıkrasına ve Siyasi Partiler Kanununun 101. maddesine aykırı eylemlerin odağı haline gelmiş bir siyasi partidir. Milletvekili listeleri ve belediye başkan adayları Kandil'de üslenen PKK'lı teröristlerce saptanmaktadır. HDP, 2015 yılında Diyarbakır'da yaptığı kurultayda 14 maddelik özerklik bildirisini kabul etmiştir. PKK'nın sokaklara inin çağrılarını MYK kararı haline getirmiş, kentlerde ayaklanmalar örgütlemiştir.
   Gençlik kurultaylarında “Kürdistan'ı kurmak” için mücadele edildiği ilan edilmiştir. Eşbaşkanlarından bir milletvekili PKK-PYD terör örgütüne sırtlarını dayamakla övünmüştür.
   Bir başka Eşbaşkanları ise “Başkan Apo'nun heykelini dikeceğiz” densizliğini dile getirmekten çekinmemiştir. TBMM gruplarında PKK'nın sözde marşını okumuşlar ve PKK'nın sözde lideri lehine slogan atmışlardır. Diyarbakır anaları, HDP'nin küçük yaştaki çocuklarını kandırıp PKK'ya militan olarak dağa kaçırdığını ve ABD'ye asker yaptığını bizzat HDP'lilerin yüzlerine haykırmaktadır.
   Başta eşbaşkanları olmak üzere binlerce HDP'li merkez yöneticisi, milletvekilleri, il, ilçe ve diğer organ yöneticileri bölücü terör örgütü PKK'nin propagandasını yapmak, üye olmak, ya da terör faaliyetlerini övmekten, terör örgütü militanlarının cenazelerine katılmaktan dolayı hüküm giymiş ve bu hükümler kesinleşmiştir.HDP'li onlarca belediye başkanı hakkında PKK örgütüne lojistik destek sağladıkları ve terör örgütüne üye oldukları iddiasıyla soruşturmalar ve davalar açılmış, belediyelerin birçoğuna kayyım atanmıştır. Hangi gerekçeyle olursa olsun hiçbir siyasi parti Anayasayı ve yasaları açıkça çiğneme özgürlüğüne sahip değildir."
   Narhın, Karacabeylileri hdpkapatilsin.com internet sayfası üzerinden imza vermeye çağırdı. Meclisteki partileri, Yargıtay Başsavcılığını, Cumhuriyet Başsavcılığını Hdp'nin Kapatılması için göreve çağıran Narhın bunun Ülke Bütünlüğüne ve Ulus Birliğine sahip çıkmak olarak açıkladı.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Vatan, Partisi’nden, çağrı;, Hdp, kapatılsın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.