Yazı Detayı
20 Eylül 2019 - Cuma 09:06 Bu yazı 5803 kez okundu
 
ANTİ-KANSER KUŞKONMAZ
Didem SAÇARLAR
dyt.didemsaribas@gmail.com
 
 

Kuşkonmaz, farklı bir lezzeti olduğu için herkesin sevemediği ama tam bir sağlık bombası olan bitki. .
⚜En önemli özelliği SÜLFORAFAN molekülü içermesi. Lahana grubu ailesinden olduğu için bu moleküle sahip ve evet idrarda kötü koku yapıyor ancak yararının yanında bu çok önemsenmemeli. Kanser oluşumuna karşı ciddi koruyucu bir moleküldür bu nedenle ateşe yakın pişen besinlerle ( mangalda et, kebap.. gibi) beraber tüketilmesi tavsiye edilir. .
⚜Zihin besini B grubu vitaminlerin zengin kaynağıdır. Hafıza ve alzheimer için önemli bir besindir. .
⚜A,C ve K vitaminin zengin kaynağıdır. ‼Kan sulandırıcı kullanan hastalar için K vitamini uyarısı yapmakta fayda var; kan pıhtılaştıran faktörleri aktive eder. Bu nedenle kuşkonmaz, antikoagülan kullanan hastalar tarafından çok tüketilmemelidir. .
⚜Folik asit kaynağıdır, hamileler veya folik asit eksikliği olanlar için çok iyi bir besindir. Homosistein seviyesini düşürdüğü için kalp damar dostudur. .
⚜Ödem söktürücüdür. Salatalarınıza ve çorbalarınıza koyabilirsiniz, fırında yada yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz. Yağda eriyen vitaminler içerdiği için zeytinyağı ile harmanlamanızı tavsiye ederim, fazla pişirmek zengin vitamin ve mineral içeriğinde kayba sebep olabilir.

Sağlıklı Günler Dilerim

 
Etiketler: , ANTİ-KANSER, KUŞKONMAZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.