Yazı Detayı
15 Aralık 2020 - Salı 10:36 Bu yazı 861 kez okundu
 
Dilenciler bile zam yapmış!
Mehmet BULDUK
karacabeyhaber@gmail.com
 
 

Ekonomi uzmanı değilim, herhangi bir eğitimde almadım peşinen söyleyeyim..
   Ama sorarım bu ekonomistlere, enflasyon neye bağlı belirleniyor, neye dayalı şekilleniyor, neden her yıl hükümet enflasyon oranında zam yapıyor da alım gücü düşüyor insanların..
   Bildiğim kadarıyla özel tüketim harcamalarının hiç biri girmiyor, örneğin sigara, alkol, eğlence, tatil gibi şeyler..
   Ha birde araç var ve son yapılan yüzde 30 ötv artışı, pardon saçmalamaya başladım gene, araç diyorum unuttum bir an aracın asgari ücretli için lüks değil artık imkansız olduğunu..
   Araç demişken değinmeden geçemeyeceğim, yapılan bu yüksek zam sonrası biri çıkıp da desin bu zam hiçbir şekilde cebimize asgari ücretliye yansımıyor diye de alnını karışlayayım..
   Hatırlayın geçen yıl asgari ücrete zam gelmesine yakın her ürüne zam gelmiş. Daha sonra asgari ücret zammından sonra tekrar gelmişti.. Ne olmuştu 2000 bin lira olan asgari ücret bir anda 1750 tl oldu, ya arkadaşım bir yanlışın yok mu siz demeden hemen izah edeyim..
   Hayır yanlışım yok alım gücü gerçekten bu seviyeye indi. İnanın ben şahsım adına zam istemiyorum, yeter ki ürünlere zam gelmesin, yeter ki, yeri göğü memur, kadrolu, sözleşmeli yapıpta kamburumuza yük eklemesinler..
   Devlet çalışanları demişken her yıl yapılan zamların devlet çalışanlarına çok daha fazla verildiği tartışma götürmez bir gerçek. Her yıl devlet çalışanı ile asgari ücret çalışanı arasındaki zam farkı semaya doğru durdurulamaz yükselişine kim dur diyecek fikri olan var mı...
   Size anlayacağınız birde farklı bir tablo ile de örnek vermek isterim, hatta matematiğin bilinmeyen yönleri de varmış dedirten türden hemde...
   Şimdi memur 6000 tl maaş aldığını var sayarak yılda 72000 tl yapar..
   Asgari ücretli ise 2300 tl alarak yıllık bazda eline 27600 tl geçer, şimdi hesaplayalım
   72000 - 27600 = 44400 bu memurun elinde kalan para, yani ne demek istiyorsun memur 2 katından daha fazla alıyor işte... HAYIR HAYIR YANLIŞŞŞŞ.. 
   Neden! çünkü asgari ücret demek kenara birikim yapılamadan geçinilen para demek. Eğer memura harcamalarından sonra 44400 kalıyorsa 44 katı demek olur.
   Yani 44 sıfırın 44 katıdır...
   Şimdi ben çocuklarıma evlatlarım.! İster salak olun, ister atomu parçalayan Albert Einstein olun ne olursanız olun memur hafta iki gün tatil yapın, kriz kelimesi yerine tatil merkezlerinin yerini öğrenin, geçim sıkıntısı yerine araç eşya markalarının isimlerini öğrenin, işsizlik yerine kaliteli yaşam  seçin desem haksız mı olurum...
   Saygılarımla....

 
Etiketler: Dilenciler, bile, zam, yapmış!,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.