Yazı Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 17:57 Bu yazı 25744 kez okundu
 
Nefisle mücadele
Ziya ERBİR
karacabeyhaber@gmail.com
 
 

Kıyamet gününde nefisle mücadele yapmak zorunda kalan kimseler de vardır. Bunlar dünyada nefis mücadelesini yapmamış yahut az yapmış kimselerdir ki nefisleriyle mücadele ede ede kalkacaklar, yani kendi kendilerine düşman olacaklardır.
   Senin yüzünden bu hale düştüm diye nefislerine çıkışacaklar. Yasin suresi 54. ayette:
   “Artık bugün hiçbir kimseye zerre kadar zulüm yapılmaz, yanlız kendi yaptıklarınızın cezasını çekeceksiniz.” (Yasin suresi / 54.) 
   Cenaı Hak Nahl suresi'nde:
   “Herkesin nefsiyle mücadele ederek geldiği gün, kendi kazandığı amellerle öldüğü gündür, onlara asla zulmedilmez” (Nahl suresi/ 111.) buyuruyor. 
   O halde nefisle mücadele dünyada yapılırsa, orada bu hal ile muamele olunacak, burada mücadeleyi yapmaz da ahirete koyarsa, oradaki mücadelenin ne bir faydası olacak, ne de mazereti olacak. Onun için nefsin ıslahı burada yapılacaktır. 
   Buda ancak şerh-i sadırla ve daimi zikri nefese kabul ettirmekle olur. Yusuf (a.s.) da nefsin kötülüğünü ve kötülük emrettiğini söylemiştir, “Ancak Allah'ın yardım ettiği nefis kurtulabilir” demiştir. Yusuf suresinde:
   “Onun için bende nefsimi tezkiye etmiyorum, onu kusursuz görmüyorum.” (Yusuf suresi/ 53.) demiştir.
   Cenabı Hak Nisa suresinde:
   “Sana isabet eden, gelen iyilik, Allah'tandır. Kötülük ise nefsindendir. Biz seni insanlara elçi gönderdik. Şahit olarakda Allah yeter.” (Nisa suresi/ 79.) buyurmuştur. kötülükler nefsin kesbindendir. Nefisle mücadelede muvaffak olmak içinde zikre devam ve teslimiyet şarttır. Nefisle cihad en büyük cihaddır. Çünkü o bitip tükenmeyen ve ardı arası kesilmeyen ve ölünceye kadar yapılan bir mücadeledir. Her düşmanla mücadelenin bir zamanı vardır. Nefisle cihad her zaman olacaktır.
   “Ta ölüm gelinceye kadar rabbine ibadet edecek nefsinle cihatta bulunacaksın." (Hicir suresi/ 99)
   Çünkü nefisle cihad' hem zikirle, hem teslimiyetle, hem ibadetle, hem de az yemek ve oruç tutmakla ve saydığımız beş şartla rivayetle olacak.
   Bütün düşmanlar iyilik edince herhalde dostluğa dönerler, fakat nefis asla dost olmaz, o yine daha çok azar. Ve azılı düşman olur, onunla cihad ve mücadelede gittikçe zorlaşır.
   Bu sebeple nefisle cihad, en büyük harptir ve bu hepimize farzı ayındır. peygamber efendimizin beyanı ile nefis ile cihad, cihad-ı ekberdir.
   Nefisle cihad etmek de mutlaka alınması gereken mertebeler vardır. Bunları bilmek ve herhalde bunlardan kurtulmak lazımdır.
   Nefsin en tehlikeli mertebeleri emmare, levvame ve mülhimedir. Emmareden kurtulmanın yegane çaresi, Allah'ı çok zikretmektir.
   Allah zikri ile Allah'ın rahmetine sığınmadıkça nefsin kötülüğünden kurtulmak mümkün değildir.
   Allah'ın rahmet etmesi işte, kalbin, nefsin ve bedenin Allah zikri ile zikr-i daimiye ve huzura kavuşabilmesidir.
   Bu üç mertebeyi Cenab-ı Hak yemin ederek bildiriyor. Bunların tehlikesine çok dikkat edip korunmamızı beyan ediyor.Bu üç mertebe mutlaka tehlikelidir, bunlardan herhalde geçip tehlikeden uzaklaşmalıdır.
   Cenab-ı Hak cümlemizi, hitab-ı izzeti ile ve cennetiyle, cemaliyle müşerref buyursun. Nefis cihadımız da hepimizi muvaffak eylesin. Amin...

 
Etiketler: Nefisle, mücadele,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.