Haber Detayı
02 Kasım 2021 - Salı 10:59 Bu haber 2312 kez okundu
 
‘Eski bayramları yeniden yaşatacağız’
Gönül Avil başkanlığındaki CHP Karacabey İlçe Teşkilatı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.
SİYASET Haberi
‘Eski bayramları yeniden yaşatacağız’

Fatih Karabatı başkanlığındaki ittifak ortağı İYİ Parti İlçe Teşkilatı ile birlikte Atatürk'ün huzurunda hazır bulunan CHP'liler, 29 Ekim'de birlik ve beraberlik mesajları verdi.
   CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, günün önemiyle ilgili dikkat çeken şu açıklamayı yaptı: “Bugün Cumhuriyetimizin 98. yılını kutluyoruz. Büyük Atatürk'ün ülkeyi emperyalistlerden kurtarışını, Cumhuriyetimizi kurmasını, kadın-erkek eşitliği konusunda attığı adımları, milli egemenliğin halka ait olduğunu, kuldan yurttaş, ümmetten özgür bir ulus yarattığını, hilafeti ve saltanatı kaldırdığını, sanayileşme ve ulaştırma alanındaki çok önemli başarılarını asla unutmayacağız.


   Sömürgeciliğe başkaldıran, 20. yüzyılın ve günümüzün tüm devrimci önderleri, Atatürk'ün tam bağımsızlık, milli egemenlik, çağdaşlık, dünya halkları için barış idealini kendileri için ilham kaynağı görmüşlerdir. 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet, kulu yurttaş yapan bir Cumhuriyet'tir. Atatürk, memleketin tapusunu kendi üstüne geçirebilirdi. 600 senedir kul olarak yaşayan toplum bunu yadırgamaz, kabullenirdi. Ama öyle yapmadı. Egemenliği Saray'dan aldı, millete verdi. Ne yazık ki, 100 sene ileri gideceğimize 100 sene geriye gittik. Saraydan alınıp halka verilen egemenliği bu kez halktan alıp saraya geri verdiler. Her yetkiyi tek kişiye devrettiler. Dünyada, tüm ülkelerde iktidar vardır ama sadece demokrasilerde muhalefet vardır.
   Söz veriyoruz; Cumhuriyet Alanı'nı Atatürk'ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerle dolduracağız. Cumhuriyet alanı, Cumhuriyet şarkıları ve türküleriyle yankılanacak. Fener alaylarına yediden yetmiş tüm Karacabeyliler coşkuyla katılacak. O eski Cumhuriyet Bayramları'nı yeniden yaşatacağız.
   98. yılını büyük bir gururla kutladığımız Cumhuriyetimizin yıldönümünde Atamızı bir kez daha saygı, minnet ve özlemle anıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk; “Benim ölümlü vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Ama Türkiye Cumhuriyeti sonsuzluğa değin yaşayacaktır.” sözünü ve devrimlerini vasiyet kabul ederek, gösterdiği hedefleri bizler ve antiemperyalist devrimciler olarak gerçekleştirmek için inanç ve kararlılıkla çalışacağımızın sözünü veriyoruz.
   Cumhuriyet'in 100. yılına girerken biz CHP'lilere düşen görev, Atatürk'e, onun kurduğu Cumhuriyet'e, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet şehitlerine borcumuzu ödemektir. Cumhuriyet aydınlıktır. Cumhuriyet ışığını hiçbir güç karartamayacaktır! Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk, Yaşasın Laik, Demokratik Türkiye Cumhuriyeti! Çok daha coşkulu Cumhuriyet bayramlarında buluşmak dileğimle, Karacabeyli hemşehrilerimin bayramlarını en içten duygularımla kutluyorum.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Eski, bayramları, yeniden, yaşatacağız’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.