Haber Detayı
12 Şubat 2021 - Cuma 17:16 Bu haber 5623 kez okundu
 
‘İktidar sürekli gündemi değiştiriyor’
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündemin öne çıkan konu başlıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Sözlerine vefatının 103’üncü yılında Sultan 2. Abdülhamit’i anarak başlayan Koçak, “Zor bir dönemde tahta geçen ve bu dönemde de çok büyük gayretler gösteren bir hükümdardı. Bu vesile ile aziz hatırasını tekrar hayırla yâd etmek istiyorum” dedi.
SİYASET Haberi
‘İktidar sürekli gündemi değiştiriyor’

     Yeni Anayasa tartışmasına değinerek sözlerine devam eden Koçak, “Anayasa elbette önemli bir konudur. Ancak bu değişikliği gerçekleştirecek gücü olmayan iktidarın, bunu ülkenin bir numaralı gündemi haline getirmesi, gündemi değiştirme çabalarından ibarettir. Çünkü iktidar, problemleri çözmek yerine gündemi değiştirmeye çalışıyor” dedi. Yeni Anayasa ile ilgili iktidar kanadından gelen ‘1921 ruhu’ açıklamalarını da değerlendiren Koçak, şunları kaydetti: “1921 ruhu, ruh çağırmakla gelmez. Ciddi bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç vardır. Yeni Anayasa için 1921 ruhu ortaya konacaksa Birinci Meclis’in ruhu tekrar hayata geçirilmelidir. Birinci Meclis ruhu farklılıkların düşmanlık sebebi sayılmadığı, ülke menfaatlerinin siyasi menfaatlerden üstün tutulduğu ve tam bağımsızlık yolunda emin adımlarla yürümenin ruhudur.”

     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘müjde’ diye nitelenen açıklamalarına da değinen Koçak, şunları söyledi: “İstiyoruz ki son zamanlarda umutsuzluğa, karamsarlığa, ekonomik sıkıntılara gark olmuş milletimize son günlerde ihtiyaç duyduğu güzel haberler verilsin. İstiyoruz ki toplumumuzda kısır çekişmelere neden olan, insanımızı yoran, bıktıran kutuplaşmalara artık bir son verilsin. İstiyoruz ki her gün bir başka kesimin ve yüz binlerce insanın mağdur edildiği, KHK’larla insanların sorgusuz sualsiz işinden atıldığı bu çarpık adalet anlayışına son verilsin. Milletimize hukukun üstünlüğünü esas alan düzenlemelerin müjdesi verilsin. İşsizliği azaltacak, istihdamı artıracak müjdeler olsun! Biz isteriz ki bu müjdeler, toplumun her bir kesiminin kanayan yarasına merhem olsun!”

     İktidara yakın bir gazetenin tepki çeken market alışverişi ile ilgili manşetini de konuşan Koçak, “Bu zihniyet şımarık ve ahlaksızların zihniyetidir. Bu zihniyet gücünü, ‘evimize ekmek götüremiyoruz’ diyen vatandaşa ‘al, keyif çayı iç’ diyebilecek bir umursamazlıktan almaktadır. Bu zihniyet bu ülkede yoksulluk, sorun olmaktan çıktı diyenlerin zihniyeti. Bu zihniyet; gençlerimizin, çiftçimizin, işçimizin cebindeki 3-4 bin liralık telefonu kendisine çok gören bir zihniyettir. Bu zihniyetin Türkiye’nin sorunlarını çözebilmesi kesinlikle mümkün değildir” dedi. Gündemin yeni tartışması Milli Uzay Programı hakkında da görüşlerini paylaşan Koçak, “İnsanımız açlık yaşarken, esnafımız, çiftçimiz problemlerle boğulurken, yatırımlara dönük adımlar atabilmek için kaynağa ihtiyaç varken uzaya gitmek ancak bunların işi olur. Biz yatırım sıralamasında önceliği belirlerken hangi kıstaslara önem veriyoruz? Biz bunun düşünülmesi gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

     Milli Uzay Programı kapsamında yer alan aya bir Türk vatandaşı gönderilmesi hedefi ile ilgili de konuşan Koçak, “Bizler şu an için bunu mümkün görmüyoruz ama birini göndereceklerse kendilerine en yakın olanlardan birini ya da akrabalarını gönderirler herhalde. Üniversitelere sadece yandaşlara önem vererek kendinizle beraber olan insanları atarsanız siz aya maya gidemezsiniz” dedi. Basın açıklamasının sonunda Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin İsrail ile ilgili aldığı karara değinen Koçak, “Mahkeme, Filistin topraklarında işlenen savaş suçları için yetkili olduğunu ilan etti. Bu doğrultuda 1967’den sonra işgal edilen Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs bölgelerinin de çalışma alanları dâhilinde olduğunu açıkladı. Bu kararı olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiğimizi ifade etmek isterim. İsrail’in yıllardır bölgede tüm insanlığın gözü önünde pervasızca gerçekleştirmiş olduğu zulümlerin, insan hakları ihlallerinin ve savaş suçlarının ortaya çıkarılarak, sorumluların uluslararası mahkemelerde yargılanma sürecinin gerçekleştirilmesi en büyük temennimizdir. Bundan daha öte olması gereken ise, bir an evvel İsrail zulmünün ve işgalinin tamamen son bulmasıdır” açıklamasında bulundu.

 

 

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘İktidar, sürekli, gündemi, değiştiriyor’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.