Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 17:10 Bu haber 712 kez okundu
 
Koçak, israfa dikkat çekti
"Bir damla su hayat kurtarır mantalitesi ile belediyelerin de, iktidarın da vatandaşı su tasarrufuna yönlendirmesi icap eder."
SİYASET Haberi
Koçak, israfa dikkat çekti

     Saadet Partisi Karacabey İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, yağışsız geçen günler nedeniyle artan kuraklık tehlikesine değinerek, iklim krizi ile karşı karşıya kalındığını vurguladı. Dünyada etkisi artan iklim değişikliğine karşı atılacak çevreci adımların öneminin altını çizen Koçak, “Biz, eğer doğaya sahip çıkmazsak içinde bulunduğumuz hayat, yarın yaşanılmaz bir hâl alır. Maden alanları için, rant ve para kazanmak için çevrenin yok edilmemesi gerekir. Çevre için şu dört unsur çok önemlidir; hava, su, toprak ve ormanlarımız. Eğer çevreyi korumazsak ülkemiz yaşanamaz hale gelir. Unutmayınız ki; nefes alamadan paranızı sayamazsınız” ifadelerini kullandı.

     Su israfının önüne geçilmesinin elzem olduğunu belirterek açıklamasını sürdüren Koçak, şu çağrıda bulundu: “Bizim inancımız göl kenarında abdest alsan dahi suyu israf etmeme anlayışına dayanır. Bu sebeple su israfının önüne geçilmesi elzemdir. Bir damla su hayat kurtarır mantalitesi ile belediyelerin de, iktidarın da vatandaşı su tasarrufuna yönlendirmesi icap eder. Vatandaşlarımız kendi şahsi hayatlarında su kullanımına çok daha fazla hassasiyet göstermelidir. Boşa giden her bir damla suyun, geleceğimizi tehdit ettiği şuurunda olmalıyız. Yetkililere düşen ise doğal dengeyi bozan adımlardan kaçınılması, ormanlarımızı, su kaynaklarını, toprağımızı muhafaza edilmesidir. 2019 yılında en az 75 bin hektar orman ekosistemi tümüyle yok edilmiş, çeşitli düzeylerde zarar görmüştür.  Buna karşılık, toplam 30 bin 349 hektarda yeni orman ekosistemi oluşturma çalışması yapılabilmiştir. Bu verilere göre, ülkemizde yalnızca 2019 yılında 45 bin hektar orman ekosistemi azalmıştır. Bu veriler endişe vericidir, içinde yaşadığımız iklim krizinin de sebeplerinden birisidir.”

     Memur maaşlarına yapılan zam oranlarını eleştirerek açıklamalarını sürdüren Koçak, “Yapılan zamlar ile ilgili TÜİK’in rakamları temel alınıyor. Fakat TÜİK, Sayın Cumhurbaşkanı’nı üzmeyen istatistikler kurumuna dönüştü. Rakamlarının gerçeği yansıtmadığını herkes biliyor. Bu nedenle vatandaş da bu rakamlara itibar etmiyor. Millet kendi cebinin nasıl yandığını biliyor. Yumurta, 1,5 lira olmuş. Ayçiçek yağına yüzde 110 zam yapılmış. Köprülere, otoyollara zam yüzde 26, doğalgaza, elektriğe ise yüzde 35 zam. Tüm bu zamlara karşın memur maaşına ise yüzde 7.36 emekli aylıklarına yapılan ise yüzde 8.36 zam yapılıyor” dedi.

     Başörtüsü tartışmaları ile ilgili de konuşan Koçak, “Ortalıkta fol yok yumurta yokken, bir kişi kalkıyor ‘efendim ben başörtülü hakimden adalet beklemem’ diyebiliyor. Allah akıl fikir versin. Biz geçmişi yaşadık, kimse geçmişi unutamaz. 28 Şubat’tan sonra Türkiye’de başörtüsü taktığı için tahsil yapamayan on binlerce genç kızımız olduğunu biliyoruz. Başlarını açsınlar diye ikna odaları kuruldu. Sen inançsızsan, bize ne! İlla senin gibi inanmak mecburiyetinde miyiz?” diyerek tepki gösterdi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Rabia FİDAN
Etiketler: Koçak,, israfa, dikkat, çekti,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.