Haber Detayı
11 Ocak 2020 - Cumartesi 12:17 Bu haber 9906 kez okundu
 
Koçak: Millet ekonomiden muzdarip
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, gündeme ilişkin önemli açıklamaları içeren bir basın açıklaması yaptı. Koçak, İran'ın ABD'nin Irak'taki askeri üslerini vurması başta olmak üzere Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ve güncel konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
SİYASET Haberi
Koçak: Millet ekonomiden muzdarip

    Basın açıklamasına şehit olan 4 askerimiz için taziye dileklerine ileterek başlayan Koçak, şunları söyledi: “Barış Pınarı Harekatı bölgesinde bombalı araç saldırısı sonucu 4 askerimizin şehit olması yüreğimizi yaralamıştır. Askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı dilerim.”

     Bölgede yaşanan gelişmelerin kendilerini endişelendirdiğini dile getiren Koçak, yaşanan gelişmelerin hem bölge hem de dünyada ciddi sıkıntılara işaret ettiğini söyledi. ABD'nin İranlı komutan Kasım Süleymani'yi suikast sonucu öldürmesinin ardından İran'ın ABD'nin Irak'taki askeri üslerini vurmasıyla ilgili olarak Koçak, “İran bunu yapacağını söylüyordu. Çeşitli açıklamalar geldi. Burada, ABD üslerinde bulunan Patriotların hava üssünü koruyamadığı ortaya çıktı” dedi.
      “Bizim Patriotlarla ilgili düşüncelerimiz de kanıtlanmış oldu” diyen Koçak, “Patriotlar, başarı yüzdesi 5 olarak belirlenen bir savunma silahıdır. Patriotlar son savunma sistemi olarak biliniyordu. Ama bu sistem, üzerine düşeni yapmadı. Bunlar İsrail için geliştirilmiş füzelerdi. İsrail de bu füzeleri kullanmayacağını söylemişti. ABD askeri üslerinin, Amerikalıların dile getirdiği kadar güvenli olmadığı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.
     İranlı komutan Kasım Süleymani suikastına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koçak, “Bir devletin bir devletin üst düzey görevlisini suikast ile katletmesi suçtur. İster asker olsun, ister sivil olsun, suçtur. Bu uluslararası kanunlara göre suçtur. ABD kanunlarına göre de suç… Trump, kontrol edilmeyen bir insan. Ama bu gelinen noktada ABD, dünyada itibarını korumak gibi bir gayesi varsa Trump'ı feda edelim diye düşünebilirler. Düşük bir ihtimal!  ABD için de bir tehlike oluşturuyor. Bundan sonra İran rahat olmaz. Atılan füzeler ciddi yerleri vursa İsrail perişan olur. ABD kendi topraklarında hiç hedef alınmayan bir ülke, Rusya füzeleri de düşünüldüğünde ABD'nin kendine çekidüzen vermesi gerektiği ortaya çıkıyor” dedi.
     Suriye'de 500 binden fazla sivilin katledildiğinin, 7-8 milyon insanın yerinden olduğunun ve şehirlerin tarumar edildiğinin altını çizen Koçak, "Üç tane çocuğun katledilmesi Suriye'nin bu hale gelmesine neden olmamalıydı. O çocukları katledenler cezalandırılmalı ama Suriye kan gölüne çevrilmemeliydi" ifadelerini kullandı.
  Koçak, Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Anlaşması'nı desteklediklerini aktararak, uyarılarda bulundu. Mehmetçiğin Libya'ya gitmeye başladığını ifade eden Koçak, şöyle devam etti:
     “Ruslar da Hafter tarafına üst düzey bir komutan gönderdi. Ümit ediyoruz ki, Libya da durduk yere kan gölüne çevrilmez. Yeni kaoslardan uzak durulmalı, provokasyonlara karşı dikkatli olunmalı ve diyalog kanalları açık tutulmalı. Şartlar ne olursa olsun diplomatik kanalların açık tutulması gerektiğini vurguluyoruz. Barış için diplomasi kanalları açık olmalıdır. Bunu asla unutmamalıyız.”
     Ekonomide yaşanan gelişmelere değinen Koçak, “Ekonomi ciddi bir problem olarak önümüzde duruyor. Problemler düzelmeden ekonominin düzelme ihtimali yok. Türkiye'de bir yatırım havasının oluşması gerekiyor. Barış havasının oluşması gerekecek. Dışarıda 400 milyon dolarlık iş yapmışız. Niye bunu Türkiye'de yapmıyoruz da dışarıda yapıyoruz. Niye bizim iş adamlarımız kendilerini emniyette görmek için dışarıda yatırım yapmaya başladılar? Binlerce insan çalıştırıyorlar. Neden Türkiye'de değil de, dışarıda yapıyorlar? Millet günlük ihtiyaçlarını karşılayamamışlıktan muzdarip. Millet faturasını ve kirasını ödeyemiyor. Kredi kartı borçları aldı başını gidiyor” dedi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Koçak:, Millet, ekonomiden, muzdarip,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.