Haber Detayı
13 Eylül 2021 - Pazartesi 15:39 Bu haber 610 kez okundu
 
Narhın; 'Tarihimizi unutmayalım’
Vatan Partisi İlçe Başkanı Rıfat Narhın, Karacabey 'in Yunan işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
GÜNDEM Haberi
Narhın; 'Tarihimizi unutmayalım’

   O günleri yeniden hatırlatan Rıfat Narhın;

    “30 Ağustos zaferİnden sonra Yunan İşgal komutani Alexander eylülün ilk haftasında beklenen telgarafi alır Susurluk, Kirmastİ ve Karacabey'deki Yunan askerleri Bandırma'ya doğru çekilecektir. “Türk askeri geliyor” sözleri yaygınlaştıkça Rumlardaki hummali faaliyet artıyor. Temİn edinilen hayvan ve arabalara eşyalar yükleniyordu. Niahayet ilk kafileler 6 ,7 Eylül günlerinde Karacabey'den Bandirma'ya doğru yola çıktılar. Yunan işgal kuvvetlerinin arkasindan yunan intikam birliği Karacabey'e gelir ve hertarafı yakıp yıkarlar. Kayıp çok büyüktür Bursa kazaları içersinde en büyük hasar Karacabey ve köylerinindedir. 
   14 Eylül 1922 Perşembe günü Türk askeri tekrar Karacabey'de, Bandirma yönünde kaçmakta olan Yunan kuvvetlerini yakalamak ve imha etmek için görevli olan 3. kolordunun süvari fırkası büyük gösteriler, sevinç gösterileri arasinda ilçeye girer ve Karacabey resmen  işgalden kurtulmuştur. 
   Kurtuluş savaşımızi başlatan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Kurtuluş günlerini kutladığımızda sıradan bir gün gibi geliyor ancak çok önemli günler olduğunu, dolayısıyla tahrihimizi unutmamalıyız. Bu bu aziz vatanı bizlere bırakanlara şükran borçluyuz. Karacebey ilçemizin 99. yılı kutlu olsun, Allah böyle işgalleri bir daha yaşatmasın.” dedi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Narhın;, 'Tarihimizi, unutmayalım’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.