Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 16:22 Bu haber 650 kez okundu
 
Öğretmenler Günü kutlu olsun!
Karacabey’de yarın kutlanacak “24 Kasım Öğretmenler Günü Programı” saat 09.30’da Atatürk Anıtı’na İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunumuyla başlayacak.
GÜNDEM Haberi
Öğretmenler Günü kutlu olsun!

Karacabey’de yarın kutlanacak “24 Kasım Öğretmenler Günü Programı” saat 09.30’da Atatürk Anıtı’na İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunumuyla başlayacak. Daha sonra 09.35’te saygı duruşuyla birlikte İstiklal Marşı okunacak. Ardından saat 09.40’daki Öğretmenler Günü Programı’na geçilecek. Ancak program içeriği hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Cumhuriyet Alanı’ndaki törenin koronavirüs tedbirleri kapsamında az sayıda katılımla gerçekleşmesi bekleniyor.
   İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: “Her şeyden önce tüm öğretmenlerimizi en güzel duygularla selamlıyor, Öğretmenler Gününüzü yürekten kutluyorum. Hepinizin de bildiği gibi ülkemizde, öğretmenler günü olarak 24 Kasım’ın seçilmesi elbette ki tesadüf değildir. 24 Kasım 1928 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mekteplerini açtığı ve başöğretmenliğe kabul edildiği tarihtir. Bu önemi sebebiyle 1981 yılından bu yana 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 24 Kasım 1928 tarihi aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kara tahta başına geçerek ülkemizin eğitim temellerini attığı bir gündür. Bu vesileyle 24 Kasım 1928 den bu yana başta ülkemizin kurucu ve ortak değeri Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm eğitim neferlerini, tüm şehitlerimizi ve eğitim şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Emekli olup hayatta olan öğretmenlerimizin de öğretmenler gününü kutluyor sağlıklı, huzurlu ve uzun ömürler diliyorum. Göreve yeni başlayan öğretmenlerimize de hayırlı olsun diyor, başarılar diliyorum.
   Evet, bugün öğretmenler günü. Bugün elbette hatırlamak ve hatırlanmak çok güzel bir duygu. Gönül ister ki her gün hatırlayalım, her gün hatırlanalım. Her gün kendimizi değerli hissedelim. Çünkü biz bir güne değil, bir ömre sığacak mesleğin mensuplarıyız. Unutmayalım ki hiçbir teknolojik gelişme ve hiçbir teknolojik ürün öğretmenin yerini asla tutamaz. Onun için bir öğretmen bir güne sığmaz, sığdırılamaz. Bu yüzden sadece bu gününüz değil her gününüz kutlu olsun diyorum.
   Bizler başarısızlığı mazeretlerle örtülemeyecek ve izah edilemeyecek bir mesleğin mensuplarıyız. Bizlerin hata yapma lüksü hiç ama hiç yok. Bir marangoz hata yapsa, bir mühendis hata yapsa maddi kayıp ya da iş gücü kaybı olur. Bir fabrika düşünün bütün ürünleri defolu. Fabrika ne yapar? Hemen maddi zararı göze alarak, geleceğini düşünerek ürünlerini piyasadan toplatır. Peki, böyle bir durumda biz ürünlerimizi toplatabilir miyiz? Keşke bu mümkün olsaydı. Bizim eğitiminden sorumlu olmadığımız hiçbir fert yok ki. Peki, biz hata yaparsak ne olur. İşte sonucu gördük hep birlikte yaşadık, tarihin kara lekesi 15 Temmuz. Evet, kıymetli yol arkadaşlarım. Biz uyursak millet uyur, biz yok olursak millet yok olur… Devlet yok olur…
   Öğretmen çok iyi bilir ki, sevgi olmadan bu mesleğin ideal bir şekilde yapılması mümkün değildir. Öğretmenlerini sevme oranına göre çocuklarımız eğitim öğretimde başarı göstermektedir. Kalbimizde öğrencilerimize duyduğumuz sevgi, onların eğitim öğretim bakımından gelişmesini, kişiliklerinin oluşumunu sağlayan en temel şeydir. Öğretmen bir ayna olmalıdır. Kendisine bakanlar iyiyi, doğruyu, hoşgörüyü, geleceği görmelidir. Kısaca sevgi öğretmenlik mesleğinin özüdür. Öğretmen, öğrencilerine ve bütün topluma aydınlanmada liderlik yapma misyonunun sahibidir. Bu nedenle sürekli kendini geliştirmeli, yenilikleri yakından takip etmeli, mesleğinin onurunu ve şerefini her zaman korumalıdır. Bizim her halimiz saygınlığımızı arttırmalıdır.
   Bizler büyük bir camianın mensubuyuz, elbette sorunlarımız da büyük olabilir. Ama bu sorunların çözümü hiçbir zaman bize emanet edilen öğrencilerin mağduriyetlerine sebep olacak eylemlerde aranmamalıdır. Çünkü hak gasp ederek hak aranmaz!. Aransa da bu da bulunmaz!.. Bizler birer bahçıvan misali, öğrencilerimize ömrümüzü adamış insanlarız. Ama bahçemizdeki zararlı otlardan da bizlerin sorumlu olduğunu ve ihmalimizin bulunduğunu unutmamalıyız.
   Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyor ve öğretmenler gününüzü tekrar en içten duygularla kutluyorum. Yolunuz açık olsun!… Gününüz Kutlu olsun!…”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Öğretmenler, Günü, kutlu, olsun!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.