Haber Detayı
15 Mart 2021 - Pazartesi 14:16 Bu haber 7661 kez okundu
 
Plak Çalar Özellikleri
Nostalji kokan bu kelimenin ardında binlerce şarkı bulunmaktadır.
KÜLTÜR Haberi
Plak Çalar Özellikleri

Daha çok ‘pikap’ olarak bilinen plak çalar, 1877 yılından beri kullanıldığı düşünülen bir çeşit eski tip müzik çalardır. Çok eski yıllardan beri var olan, plak müzik dinlemek için kullanılan bu cihaz ülkemizde hala talep görmeyi başarıyor.    

Plak Çalar Nedir, Plak Nedir?

Aslında iki kavram da aynı araçtan bahsetmektedir. Bir plak çalar türü olan pikap aslında Gramofon ’un elektrikli halidir. Gramofon da aynı pikap gibi plak çalabilmek için kullanılırdı. Şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş olsa bile nostalji meraklıları, antika eşya seven insanlar, hediyelik olarak düşünenler sayesinde tarihin tozlu raflarına karışarak kaybolmamıştır.

Plak Çalar Eski, Antika Plak Çalarlar

Üzerlerine işletilen müzikleri dinlememize yarayan plak çalar aletler ile unutulmaz bir müzik zevki yaşarsınız. Bazı iğneleri normal iğne bulundururken, bazı modellerinde ise kristal iğne vardır. Bu da plak çalarlara aslında ne kadar değer verildiğinin göstergesidir. Bu cihazların asıl amacı plağı okuyarak ses üretmektir. Nostaljinin bir simgesi de olmayı başarabilen bu elektronik cihaz, birçok kaliteli ve buram buram 80’ler, 90’lar kokan ve daha nice plak şarkısını sizlere sunar.

Plak Çalar Modelleri, Plak Çalar Müzik Seti

 Gözünüzde ‘nerde o eski günler’ diyerek canlandıracağınız müzikleri dinlemek için plak çalar almaya karar verdiyseniz https://www.desibela.com/pikaplar adlı siteyi ziyaret ederek fikir sahibi olabilirsiniz.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Rabia FİDAN
Etiketler: Plak, Çalar, Özellikleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.