Haber Detayı
13 Kasım 2020 - Cuma 15:35 Bu haber 2059 kez okundu
 
‘Türkiye artık başkanlık sistemi ile yönetilemiyor’
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, gerçekleştirdiği basın açıklamasında gündemin öne çıkan konu başlıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu.
SİYASET Haberi
‘Türkiye artık başkanlık sistemi ile yönetilemiyor’

     Azerbaycan'ın Ermenistan karşısında aldığı zaferi kutlayan Koçak, “Azerbaycan, gücünü toparlayarak, Ermenistan karşısında büyük bir başarı gösterdi. Bu zafer, bizim için mutluluk vesilesidir. Bunun sonucunda Azerbaycan tarafından kurtarılan yerlerin denetiminin kendisinde kalmasını sağlayacak bir ateşkes sağlandı. Bu süreçte Türkiye'nin tavrını da önemli görüyorum. Azerbaycan'a verdiği destek zaferin kazanılmasında etkili oldu” dedi.
      Gündemin en sıcak gelişmesi olan Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinde istifası ile ilgili olarak Koçak, istifanın AKP içindeki ciddi çekişmenin göstergesi olduğunu kaydetti. Albayrak'ın istifa metninin satır aralarını değerlendiren Koçak, “Albayrak tarafından Instagram üzerinden yayınlanan istifa metninde artık bakanlığı yürütemeyeceğinin ifade ederken 'at izi it izine' karıştı cümlesini kullanıyor. Bu ifade içerdeki kargaşanın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Hak ile batılın ayırt edilmesinin zorlaştığı bir ortam demesi de vahameti gözler önüne seriyor. Ve sonunda 'Allah sonumuzu hayreylesin' diyerek bitiriyor. Bu da zihin dünyalarının altında yatan bir durumu ortaya koyuyor. O durum, Allah yardım etmezse bugünkü sorunların üstesinden gelinemeyeceğidir” ifadelerini kullandı.
     Türkiye'nin başkanlık sistemi ile yönetilemediğinin çok açık olduğunu kaydeden Koçak, “Bu sistemde bir kural, müzakere, muhalefetle diyalog ortamı yok. Sadece Sayın Cumhurbaşkanı'nın kararları var. Tek başına karar veriyorlar, Sayın Cumhurbaşkanı da tek başına kararlarını değiştirebiliyor. Sonuca bakıyoruz; eğitim, adalet, ekonomi, dış politika nereye el uzatılsa sorunlar ortaya çıkıyor” dedi.
     Hükümetin yanlış adımlardan vazgeçip doğruyu göremediğini belirterek sözlerine devam eden Koçak, “Önce faiz indirimine gitmeyen Merkez Bankası başkanını görevden aldılar. Şimdi kendileri talimat vererek faizi kimseye belli etmeden yükseltmeye çalışıyorlar. Böyle suni müdahaleler ekonomiyi kurtaramaz. Yollar, köprüler, tüneller, yap-işlet-devret modeli inşaatlar ekonomiyi düze çıkarmaz. Ekonomi ancak üretim ekonomisinin getirilmesi ile yolsuzluğunu bitirilmesi ve israfın önlenmesi ve rüşvete son verilme ile düzelir” değerlendirmesinde bulundu.
     TBMM'ye sevk edilen torba yasa üzerinden, hükümetin kanun çıkarma yöntemini eleştiren Koçak, “Torba yasa modeli, bu ülkenin belini felç etmiştir. Muhalefet partileri torba içindeki tasarıları görüşmeye vakit bulamıyor. İktidar vekilleri ise Meclis'ten geçen torba yasaların ne olduğunu bilmeden onaylıyorlar” dedi. Torba yasada çalışma hayatı ile ilgili yer alan ve işçi sendikaları tarafından tepki toplayan düzenlemelere de değinen Koçak, “Her şey bitti, şimdi işçinin kıdem tazminatına da engel olmak istiyorlar. Tabi bu işçi tarafında bir isyana neden oldu ve bunun sonucunda o düzenlemeler geri çekildi. Yapılması gerekende bu idi. Çünkü bu düzenlemeler iç barışı tehlikeye sokar” ifadelerini kullandı.
     TBMM gündeminde yer alan bir diğer önemli konu olan 2021 yılı için hazırlanan Merkezi Bütçe'nin ülkenin geldiği hali gözler önüne serdiğini belirten Koçak, “Açığımız çok, faiz aldı başına gidiyor. Borçlar büyüyor. Öyle ki bu oranları tam olarak belirleyemeyip daha fazlasını öder duruma geliyoruz. Borcu borçla kapatma yoluna gidiyorlar ama artık o yol tıkandı” dedi.

 

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Türkiye, artık, başkanlık, sistemi, ile, yönetilemiyor’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.