Haber Detayı
16 Kasım 2021 - Salı 18:24 Bu haber 2283 kez okundu
 
‘Yaşananların temelinde ekonomik sorunlar yatıyor’
Saadet Partisi İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Bakar, yaptığı basın açıklamasında, Saadet Partisi’nin Türkiye’de yaşanan olaylar ile ilgili görüşlerini aktardı.
SİYASET Haberi
‘Yaşananların temelinde ekonomik sorunlar yatıyor’

 Bakar, açıklamasının başında vahşice katledilen Başak Cengiz’e Allah’tan rahmet, ailesine sabır dilerken, “Akıl almaz bir şekilde, Başak Cengiz isimli kızımız eğitimi için geçici süreliğine gittiği İstanbul’da katledildi. Katilin ifadeleri ise adeta kan donduran cinsten, alçakça ve vahşice bir zihniyetin yansımasıydı. Bu cinayet hadisesi toplumda yaşanan cinnet halinin de bir yansımasıdır. Toplumun huzuru bozuldu. İnsanlarımız mutsuz, kadına, çocuğa, doğaya şiddetin arttığı bir sürecin içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

     Vatandaşların huzursuz olduğunun altını çizen Bakar, huzursuzluğun sebebinin ekonomik sorunlar olduğunu vurgulayarak, “Bugün yaşanan problemin temelinde bugün içinde bulunduğumuz ekonomik kriz yatmaktadır. Milletimiz geçinemiyor, evine ekmek götürmekte zorlanıyor! Bakınız paramızın değer kaybı milletimizin siyasi görüşü ne olursa olsun her bir ferdini endişeye sevk ediyor. İşte son rakamlar; dolar yaklaşık 10 lira, Euro yaklaşık 12 lira, gram altın ise 600 lira seyrinde gitmekte. İğneden ipliğe ne varsa zam gelmekte, Allah aşkına bugün 200 liralık bir banknotla girdiğiniz markette sepetin yarısını zor dolduran bir insan nasıl geçimini sağlayacak sizlere sormak istiyorum” dedi.

     Türkiye’de her alanda gelen zamlara değinen Bakar, her şeye zam gelmesine rağmen maaşların sabit kaldığını belirterek, “Türk Lirası erirken ne yazık ki alım gücü, asgari ücret de erimekte. Malumunuz asgari ücret zammı artık gündemimize girdi. 2016 başında Türkiye’de brüt asgari ücretin karşılığı 518 Euro’ydu. Bugün gelinen noktada ise bu rakam 317 Euro’ya kadar düştü. Bu kadar farklı olarak düşüşü görüyoruz. Asgari ücretlimizin cebindeki para gün be gün eridi. Üzülerek ifade etmek istiyoruz ki bugün Türkiye’deki asgari ücret AB üyeleri ve Avrupa Birliğine aday ülkeler içinde yalnızca Arnavutluk’takinden daha yüksek. Bugün Türkiye’de bir ailede anne ve baba ikisi birlikte asgari ücretle maaş aldığı zaman bu maaş yoksulluk sınırının ancak yarısı kadar oluyor” dedi.

     Yaşanan ekonomik krizin tek çözümünün adil bir paylaşım sistemi olduğunun altını çizen Bakar, “Kamuda 5 maaşlı 10 maaşlı kimselere, huzur hakları konusunda kaynak bulunurken, israfa dönük yatırımlarla bu milletin parasını betona gömerken, yazlık kışlık saraylara kaynak bulunurken asgari ücretlimize kaynak bulamadık denmesi kabul edilemez. Devlet işverene yük olmadan aldığı vergileri kısma yoluna giderek asgari ücreti insani yaşam ücretine döndürmek mecburiyetindedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Yaşananların, temelinde, ekonomik, sorunlar, yatıyor’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.