Haber Detayı
11 Ocak 2021 - Pazartesi 13:32 Bu haber 1286 kez okundu
 
Karacabeyli Romanlardan Erman Toroğlu'na tepki
Karacabey Saadet ve Hamidiye Mahallesi Roman Kültürünü Yaşatma ve Eğitim Derneği Başkanı Erkan Bağlamacı, Gaziantep FK'nın teknik direktörü Marius Sumudica'yı eleştirirken; “Böyle çingenelik olur mu?” ifadelerini kullanan spor yorumcusu Erman Toroğlu'na Romanlar adına sert tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
Karacabeyli Romanlardan Erman Toroğlu'na tepki

   Dernek Başkanı Erkan Bağlamacı, “Erman Toroğlu denilen şahıs çıkıp Türkiye'deki tüm Roman toplumuyla alakalı aşağılayıcı ifadeler kullandı. Bunu şiddetle kınıyoruz.” dedi. Bağlamacı, “Ayrımcılığın her türlüsüne karşıyız. Bu durum bizi derinden yaralamıştır. Yıllardır yaptığımız çalışmaların şu an hiçe sayıldığını görmek bizi gerçekten çok üzdü. Aslında Erman Toroğlu bu söylemi aslında çok doğal ve içinden gelen haliyle dile getirdi. Daha sonra yaptığı hatadan geri döneyim derken daha büyük hata yaptı, ‘çingene demeyelim dilenci diyelim’ dedi. Bizleri daha da aşağılayan bir duruma düşürdü.” ifadelerini kullandı.

   Bu durumun değişmesi için Cumhurbaşkanı ve siyasi partilere tepki gösterme çağrısı yapan Bağlamacı, “Kimse sessiz kalmamızı beklemesin. Elimizden geldiği kadar sesimizi yükselteceğiz, bu olayın takipçisiyiz.” dedi.

   Karacabey Saadet ve Hamidiye Mahallesi Roman Kültürünü Yaşatma ve Eğitim Derneği Başkanı Erkan Bağlamacı, tüm romanlar adına serzenişte bulunmak istediğini ifade ederek, “Erman Toroğlu denilen şahsiyetin, televizyon programında yapmış olduğu ön yargılı, ayrıştırıcı sözlerde bulunmasını tüm romanlar olarak kınıyoruz. Bundan sonra bu tarz ayrıştırıcı kelimelerde bulunabilecek televizyon programlarında tek bir sunucu dahi olmamasını, yetkililer tarafından buna dikkat edilmesini istiyoruz. Aslında söylenecek çok söz var. Bizler Roman camiası olarak yüz yıllardır ön yargılı ve ayrıştırıcı tavırlardan artık bezmiş ve bunalmış durumdayız. Haddini aşan bu sözlerden dolayı yargıya başvuracağız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Yasin KESKİN
Etiketler: Karacabeyli, Romanlardan, Erman, Toroğlu'na, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.