Haber Detayı
03 Ocak 2021 - Pazar 14:42 Bu haber 1100 kez okundu
 
Koçak 2020’yi değerlendirdi
Saadet Partisi Karacabey İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, 2020 yılını değerlendirdiği yazılı basın açıklamasında...
SİYASET Haberi
Koçak 2020’yi değerlendirdi

     Saadet Partisi Karacabey İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, 2020 yılını değerlendirdiği yazılı basın açıklamasında, “Biz isterdik ki 2020 yılında sevinçlerimizi, umutlarımızı, mutluluklarımızı konuşalım. Ama maalesef büyük oranda bu olmadı. Küresel bir salgının yanında, yaşadığımız doğal afetler ve ekonomik kriz gibi etkenler sebebiyle zor bir yılı geride bıraktık. Ne yazık ki 2020 yılında da umutlar karamsarlığa, beklentiler hayal kırıklığına dönüştü ama biz, gelecek adına umudumuzu koruyoruz, geleceğe dair ümit varız. Çünkü bizim ahlâkımızda ümitsizliğin yeri yoktur.” dedi.

 

     Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Koçak, “Türkiye, adalette sınıfta kalmıştır. Kovid-19 ile başlayan pandemi sürecinde planlama ve organizasyon eksikliğinden kaynaklı olarak öğrencilerimiz, uzaktan eğitimden istifade edememişlerdir. Bu durumda Türkiye’de var olan eğitim eşitsizliği, pandemi sürecinde katlanarak artmasına neden olmuştur. Milletimiz, markette, pazarda bir poşeti dahi dolduramaz hale geldi. Hepimizin şapkasını önüne alıp düşünmemize neden olan görüntüler ile de karşılaştık. Bebek bezlerine ve ayçiçek yağlarına alarm takıldı.” dedi.

      ‘Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi’ne yönelik konuşan Koçak, “İnsanî yardım konusunda tüm dünyaya örnek olmamıza vesile olan yardım kuruluşlarımız, bu yasa kapsamında ilerleyen süreçte ciddi sıkıntılar ile karşılaşabilirler. Sayın Cumhurbaşkanı’nın güzel bir sözü var dünya, 5’ten büyüktür diye. Peki, neden o 5 ülkenin kontrolü dışına çıkamıyoruz? Hükümetimizden, STK’larımızı tehdit eden bu yanlıştan bir an evvel geri adım atmalarını bekliyoruz.” dedi.

     2021 yılı asgari ücret oranı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Koçak, şunları kaydetti:

     “Herkesin yarasına derman aradığı ve milletimizin geçim sıkıntısı ile boğuştuğu bir süreçte açıklanan 2 bin 825 lira, milletimizi tatmin etmemiştir. Bu süreçte halkımızın yanında durarak, işverene de fazla külfet yüklememek için asgari ücret üzerinden vergi ve primleri almadan enflasyonun üzerinde yüzde 7 bir zam yapılarak 3500 liraya yakın bir asgari ücret verilmeliydi.”

Ülkede kutuplaşmanın giderek derinleştiğini ve toplumdaki herkesin bu durumdan etkilendiğini iddia eden Koçak, “Bir bilim adamının aşı olmayanların vatan haini olduğu minvalindeki açıklamalarını, hayretle ve üzüntüyle dinledik. Ne yazık ki her alanda kutuplaşan bir ülke haline geldik. İnsanlarının her konuda bu denli gerildiği, kutuplaştığı ve birbirini hainlikle itham edebildiği bir ülkenin, gelişmesi de ilerlemesi de mümkün değildir.”

     Açıklamalarına TBMM’ye sunulan ve Türkiye ile Çin arasında suçluların iadesini öngören anlaşmaya tepki göstererek devam eden Koçak, gelişmeleri hayret ve endişe ile izlediklerini kaydetti. Anlaşmanın onaylanmaması gerektiğini belirten Koçak, şu çağrıda bulundu; “Eğer Doğu Türkistanlı mazlumlar, Çin’e teslim edilmeye başlanırsa bu tarihe kara bir leke olarak geçecektir. Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz, Çin’e teslim edilir ve Türkiye’ye ikinci bir Boralta Köprüsü Faciası yaşatılırsa sadece buna sebep olanlar, sülaleleri bile bu vebalin altından kalkamazlar.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Rabia FİDAN
Etiketler: Koçak, 2020’yi, değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.