Haber Detayı
30 Nisan 2021 - Cuma 15:58 Bu haber 3385 kez okundu
 
Mevsimlik tarım işçileri Karacabey’de
2021 yılında üretim sezonunun başlamasıyla birlikte mevsimlik tarım işçileri Karacabey’e giriş yaptı.
YAŞAM Haberi
Mevsimlik tarım işçileri Karacabey’de

 Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Fevzipaşa Mahallesi’nde Muhtar Onur Demir’e ait salçalık domates tarlasında dikim yapan mevsimlik tarım işçilerini ziyaret etti. Görüşmede İl Müdür Yardımcısı Erdoğan Ceylan, Karacabey İlçe Müdürü Davut Aytek, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Esra Uzun, teknik personel ve sosyolog da yer aldı.

   Ziyarette konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Aygül, “Bursa’mız, Türkiye’nin önemli üretim merkezlerinden. Sebzecilik ve meyvecilik oldukça yaygın bir şekilde yapılıyor. Bu üretimin önemli bir kısmı mevsimlik tarım işçileri tarafından gerçekleştiriliyor. Özellikle başta Karacabey olmak üzere Mustafakemalpaşa, Yenişehir ve İnegöl gibi ilçelerimizde her sene çok sayıda tarım işçisi değişik illerden buralara gelip çiftçilerimize yardım ediyorlar. Bunların karşılığında sezon sonunda ücretlerini alarak memleketlerine dönüyorlar. Geçtiğimiz sene pandemiye rağmen ilimizde oldukça yoğun bir çalışma yaparak işçilerimizi vaktinde çiftçilerimizle buluşturarak üretime katkı sağladık.

   Geçtiğimiz yıl 21 bin işçi ilimize intikal etti. Bu sene işçilerimizin geleceği illerdeki ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşerek üretimde herhangi bir sorun olmaması için elimizden geleni yapacağız. Bu sene de Karacabey’in Fevzipaşa Mahallesi’nde domates fidesi dikimi için Mardin’den gelen işçilerimizle beraberiz. Amacımız ülkemizin salgın sürecinde halkımızın güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlanmaktır.” diye konuştu.

   Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürü Davut Aytek ise, “Karacabey ve Mustafakemalpaşa Ovası, toplam 1 milyon ton üzerinde domates üretimi ile ülke üretiminin 22’sini karşılıyor. Bu üretimin sağlanmasında mevsimlik tarım işçileri önemli bir paya sahip. Tüm ilçelerimizde pandemi döneminde tarımsal üretim hızla devam ederken, diğer illerden gelen mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşullarını iyileştirmek için Valiliğimiz öncülünde ilgili kurum ve kuruluşlar ile çalışmalar yürütmekteyiz.” dedi.

   Öte yandan, 2021 yılı üretim sezonunda Covid önlemleri nedeni ile iller arası geçişlerin yasaklanması ile birlikte İçişleri Bakanlığı’nın ‘Tam Kapanma Genelgesi’ kapsamında mevsimlik tarım işçileri ile ilgili iş ve işlemlerin Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yürütüldüğü bildirildi. Bu doğrultuda 2020 yılında Bursa geneline; Diyarbakır, Hatay, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Mardin başta olmak üzere 34 ilden yaklaşık 34 bin 550 mevsimlik tarım işçisinin gelmesi sağlanarak seyahat izin belgesi düzenlendiği kaydedildi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Mevsimlik, tarım, işçileri, Karacabey’de,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.