Haber Detayı
05 Kasım 2021 - Cuma 12:17 Bu haber 2967 kez okundu
 
Bağışlanan her organ filizlenen bir candır
Karacabey Devlet Hastanesi'nde 'Bağışlanan her organ filizlenen bir candır' sloganıyla organ bağışına dikkat çekmek amacıyla stand açıldı.
SAĞLIK Haberi
Bağışlanan her organ filizlenen bir candır

Karacabey Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Arif Kadri Balcı, yaptığı açıklamada; organ bağışındaki yetersiz sayıların tüm dünyada oldukça büyük bir sorun olduğunu kaydetti.

   Türkiye'de ölümden sonra organ bağışı kavramının çok yaygın olmadığını bu yüzden kadavra bağış nakli sayılarının oldukça az seyrettiğini aktaran Başhekim Balcı, bağışın büyük bir bölümünü canlıdan canlıya nakiller oluşturduğunu hatırlattı.


   Organ bağışı oranlarının artması için herkese görev düştüğünü aktaran Başhekim Balcı, “İnsanların hayattayken sevdikleri insanlarla organlarını paylaşması yanında, ölümlerinin ardından da organlarının başka insanlarda can bulması için girişimde olması bazıları için hayati önem arz etmektedir. Kişi hayatını kaybetmesine rağmen, böbrek, karaciğer, akciğer, kalp, bağırsak, pankreas, kornea gibi doku ve organları başka bedenlerde yaşatabilir ve birçok insana sağlıklı bir hayat hediye edebilir. Bağışlanan her organ filizlenen bir candır. Siz de organlarınızı bağışlayarak, organ bekleyen hastaların hayata tutunmasına yardımcı olabilirsiniz.” dedi.
   Başhekim Balcı, organ bağışı bekleyen kişilerle empati kurmak oldukça önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Bağışlanan, her, organ, filizlenen, bir, candır,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.