Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 12:25 Bu haber 375 kez okundu
 
"İşsiz sayısı gerçekte 10 milyonun üzerinde!"
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Koçak, ekonomi başta olmak üzere uzaktan eğitim ve dış politika konularını değerlendirdi.
SİYASET Haberi

     İktidarın ekonominin konuşulmasını istemediğini söyleyen Koçak, “Ekonomimiz pik yaptı diyorlar. Doğru, dolar 7.60 ile pik yaptı, Euro 9 lira ile pik yaptı, işsizlik, resmi rakamla 4 milyon 166 bin kişi ile pik yaptı, dış borç 431 milyar dolar ile pik yaptı. Türkiye’de rakamlar gerçekleri yansıtmıyor. İşsizlik sayısı, gerçekte 10 milyonun üzerindedir. Bu rakamlara baktığımızda çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki, Türkiye ekonomisi pik değil dip yaptı. Üzülerek söylüyorum ama artık deniz bitti, duvara tosladılar, maalesef bunun zararını da millet çekiyor” dedi. 

     Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pandemi nedeniyle uzaktan eğitim için açılan EBA TV’nin çökmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Koçak, “EBA sistemi doğrudan doğruya çöktü. İktidar problemin ne olduğunu anlamak istemiyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un savunmasına bakın; ‘Biz bundan memnuniyet duyduk. Çünkü o kadar büyük bir talep oldu ki, bizim beklentilerimizin üstünde.’ Yani, bir Milli Eğitim Bakanı kendi seviyesini hangi seviyede tutuyor ki, Türkiye gerçekleriyle örtüşmesin bu. Bu akıl alır bir iş değil. Türkiye’de 18 milyon öğrencinin olduğunu herkes biliyor. Milli Eğitim Bakanı da biliyor. Hangi sınıfta ne seviyede öğrenci olduğunu, bunların nerelerde olduğunu da biliyor. Ama buna rağmen öyle bir sistem hazırlamışlar ki, bu öğrencilerin hepsi bu sistemden yararlanmak istemez kanaatiyle bu sistem çöktü. Bundan da memnuniyet duyuyorlar. Ağlar mısın, güler misin?” dedi.

     Koçak şöyle devam etti: “Türkiye’de bir sistem sıkıntısı var. Velilerin alım gücü sebebiyle yapamadıkları karşılaştıkları problemler var. Kimisinin evinde TV yok. Bu bir gerçek! Kimisi internete ulaşamıyor. Köylerde bu ortam yok. Böyle bir ortamda siz nasıl olacak da herkes için uzaktan eğitimi benimseyeceksiniz. Ve bu kadar kimsenin nasıl uzaktan eğitimden yararlanacağını tahmin etmiyorsunuz. Böyle bir sistemle milli eğitim yürütülemez.”

     Koçak, Türk Tabipleri Birliği’nin kapatılmasına yönelik tartışmalara değinerek, “Sağlıkla ilgili bir problem olacak, sağlıkla ilgili doktorların bir araya gelerek kurduğu bir birlik bu konuda fikir beyan etmeyecek.  Fikir beyan ettiğinde ise yanlışları dile getirecek. Bu eksikleri de dile getirmekte terörist bir faaliyet gibi algılatılmaya çalışılacak. Terörle mücadele ediliyor, ‘Karşımızda teröristlere kucak açan bir takım odalar var, kapatılsın bunlar’ denilecek. Emin olun ki anlamakta hakikaten zorluk çekiyoruz. Bir yerde bir problem varsa problemi çözmek için herkesin fikir ve beyanatlarına müracaat edilir. Tabipler Birliği yanlışların yapıldığını, güvensizlik olduğunu ifade ediyorsa neden acaba sormak lazım. Yanlış varsa düzeltmek gerekir.” dedi.

     İktidarın 18 yıldır algı operasyonunu ciddi manada yürüttüğünü ifade eden Koçak, “Türk ekonomisindeki ölçümlere müdahale ettiler. Milli gelir ölçüsü iki kere değişti. Milli gelir ondan sonra uçtu. Milleti kandırma, sadece ölçüm hesabını değiştirdiğin için bir artış var gözüküyor. Bu doğru değil. TÜİK bir adım daha ileri gitti. Günlük, haftalık rakamlarla oynuyor. Siz gerçeklere gözünüzü kapatıyorsunuz. Doğru teşhis koyamıyorsunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

     İktidarın ekonomi politikalarını eleştiren Koçak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekonomiden sorumlu bakan şaha kalktığımızı problemleri çözme noktasında çok büyük adımlar atıldığını iddia etsin, biz de sahadaki bazı rakamları kendilerine hatırlatalım. Ekonomimiz pik yaptı diyorlar. Doğru dolar 7.60 ile pik yaptı, Euro 9 lira ile pik yaptı, işsizlik, resmi rakamla 4 milyon 166 bin kişi ile pik yaptı, dış borç 431 milyar dolar ile pik yaptı. Türkiye’de rakamlar gerçekleri yansıtmıyor. İşsizlik sayısı, gerçekte 10 milyonun üzerindedir. Bu rakamlara baktığımızda çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki Türkiye ekonomisi pik değil dip yaptı. Üzülerek söylüyorum ama artık deniz bitti, duvara tosladılar; maalesef bunun zararını da millet çekiyor. Siz, öyle bir ortam hazırlayacaksınız ki yabancı yatırımcılar, bu ülkede yatırım yapmak için sıraya girecekler.” ifadelerini kullandı.

     Ülkedeki en önemli meselenin ekonomi olduğunu söyleyen Koçak, “İktidar, asla ekonomi konuşulsun istemiyor. Hâlâ ekonomide uçuyoruz… Artık anlayın şunu algı operasyonları ile bu ülkeyi düzlüğe çıkartamazsınız. Algı operasyonu bir noktaya kadar etki eder. Bir hasta, sadece geçici moralle iyileşemez. Ameliyat olması gerekir. İktidarda 18 yıl kalan insanlar, nasıl olur da oturup biz nerede hata yaptık diye kendilerini sorgulamazlar, anlamak mümkün değil. Bundan dolayı sürekli rakamlarla oynuyorlar. TÜİK artık itibar gören bir kurum olmaktan çıktı.” dedi.

     Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulüm politikasını sert ifadelerle eleştiren Koçak, “Doğu Türkistan’da yaşanan zulümlere dünyanın her yerinden tepkiler gelirken; Türkiye’nin sessiz kalması kabul edilemez. Şunu herkes bilsin ki zulüm kimden gelirse gelsin, biz zulmün karşısında mazlum kim olursa olsun, mazlumun yanında olmaya devam edeceğiz. Kendi kendimizi dünyada yalnızlığa mahkûm ettik. Türkiye’ye karşı tavır almakta, birbirlerine karşıt ülkeler bile ittifak ediyorlar. İktidar bunu nasıl başardı anlamak mümkün değil. Sadece dünyada değil, İslam âleminde de birkaç ülke dışında yalnız kaldık. Bu kadar acziyet, hakikaten nasıl sergilendi bunu anlamak mümkün değil.” dedi.

 

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: "İşsiz, sayısı, gerçekte, 10, milyonun, üzerinde!",
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.