Haber Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 15:37 Bu haber 3930 kez okundu
 
“Köylere dönüş fırsatı mı, fırsatçılık mı?”
Karacabey İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Gizem Arda, Belediye Başkanı Ali Özkan’ın doğaseverlerin yoğun talebine kayıtsız kalmadıklarını belirterek, kentin kırsal mahallerindeki uygun arazileri satışa çıkardıklarını duyurması üzerine bir açıklama yaptı. Arazi satışlarıyla ilgili “Köylere dönüş fırsatı mı yoksa fırsatçılık mı?” diye sordu.
SİYASET Haberi
“Köylere dönüş fırsatı mı, fırsatçılık mı?”

   Başkan Özkan’ın ‘köye dönüş’ adı altında halkı kandırmaması gerektiğini vurgulayan Arda, “Parsel parsel sattığınız arsalar yarın evlatlarımıza kalması gereken yerlerdir. Bu arsalar kimsenin babasından kalmadı. Arsaları gelir kaynağı olarak görmek tartışmasız yanlış bir yoldur.” dedi.

   İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Gizem Arda, konuyla ilgili şu eleştirilere yer verdi: “Karacabey’in yeni gündeminde arsa satışları var. Bu arsalara o kadar çok talep var ki kapış kapış gideceği söyleniyor. Karacabey Belediye Başkanı Sayın Ali Özkan’ı şahsım ve partim adına canı gönülden kutluyorum. Karacabey’in reklamını gerçekten tam bir reklam firması gibi yapıyor. Bunu her babayiğit yapamaz. Ama adı üstünde reklam işte! Merak edenler için biz araştırdık, reklam yapmak lügatta bir şeyin sürümünü yapmak için onu her türlü yollarla tanıtmak anlamına geliyor. Yaptığınız bu büyük reklamlar için teşekkür ederiz. Ancak biz bu reklamın arkasında bütçe açığının kapatılmak zorunda kalındığını ve arsa satışlarının bu sebeple yapıldığını biliyoruz.
   Parsel parsel sattığınız arsalar yarın evlatlarımıza kalması gereken yerlerdir. Bunlar kimseye babasından kalmadı. Arsaları gelir kaynağı olarak görmek tartışmasız yanlış bir yoldur. Hazıra dağ dayanmaz. Gelir kaynağı olarak kullanılan arsalar aslında kaynak değil mirastır. Eğer gerçekten gelir elde etmek istiyorsanız, bunlar üzerinden değil en iyi yaptığınız reklam üzerinden yürümelisiniz. Neden bir reklam şirketi kurmuyorsunuz? Bu işte çok başarılı olacağınız kesin(!)
   ‘Köye dönüş var’ diyorsunuz. Kimseyi kandırmayın Sayın Başkan! Köye dönüş projesinin alt yapısı olur, arazi satarak dönüş olmaz. Bu arsaları alan kişi ya da kişilerin köye herhangi bir faydası olacak mı? Köye bir üretim veya sinerji yaratacak mı? Bu arsaların satışı yapılırken köylüden fikir alındı mı? Bu satışların arsa fiyatlarında gereksiz yükselmeye sebep olacağının farkında mısınız Sayın Başkan? Buralarda yaşayan köylü, çiftçilik ve hayvancılık yapan vatandaşlarımız olumsuz yönde etkilenmeyecek mi? Bu arsaları alacak olan kişiler ile köylünün satın alma gücü bir mi? Ülkemizde tarım ve hayvancılık zaten hükümet politikalarından bitmiş vaziyetteyken, bu alınan karar doğru mudur? O arsaları alan acaba bir daha gelecek mi? Yolu olmayan parsele kim talip oluyor da ihaleye çıkıyor şaşılacak şey doğrusu!
   Arkasından bu satışlara ‘turizm’ diyorsunuz; bizde bekliyoruz ki Boğaz-Bayramdere gelecek ama o da ne Taşlık, Karakoca ve Fevzipaşa Mahalleleri konuya dahil oluyor. Sanırım tarımı iyice bitirip turizm alanı yaratmak hedefindesiniz. Mesela yakında bir açıklama yapılır diye düşünüyorum; Fevzipaşa’da yüz üzerinde parsel satışa çıktı, kaç tanesi ihalede kendine yeni bir sahip buldu?
   Büyükşehir Yasası arazileri tek tek satın diye mi mülkiyeti belediyelere verdi? Tabii ki hayır! Bu arsaların değerlendirilmesi için verildi. Bir kere satıp kazanacağına sürekli kazan. Hobi bahçesi mi talep ediliyor, o zaman hobi bahçesi yap. Toprağa mı talep var o zaman halka açık seralar yap. Satmaktan başka çözüm hiç mi yok Sayın Özkan?
   Şunu millet olarak unutmayalım ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; Köylü milletin efendisidir.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: “Köylere, dönüş, fırsatı, mı,, fırsatçılık, mı?”,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.