Haber Detayı
30 Nisan 2021 - Cuma 14:38 Bu haber 1830 kez okundu
 
‘Tam kapanma ile vatandaşa destek verilmeli!’
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündemi değerlendirdi. Kut’ül Amare Zaferi’nin yıldönümüne değinen Koçak, “Kut’ül Amare Zaferi, tarih kitaplarımızda pek okutulmuyor ama zor şartlarda kazanılan bu zaferi hatırlamayı bir görev biliyor, şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.
YAŞAM Haberi
‘Tam kapanma ile vatandaşa destek verilmeli!’

 

     Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Joe Biden tarafından gündeme getirilen Ermeni soykırımını kabul etmesine de değinen Koçak, “Aslında Joe Biden da, Amerika’da ve uzman kişilerde ‘Ermeni soykırımı’nın olmadığını biliyorlar. Tehcir hadisesini soykırım olarak vasıflandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu iddiada bulunan ülkelere karşıda ciddi politikalar geliştirmemiz gerekir. ABD, Biden’ın göreve gelmesiyle dış politikasını tamamen BOP’a yöneltmiştir. Orta Doğu yeniden şekillendirilmek isteniyor. Bizler, BOP tehlikesinin farkına varmalı ve tedbir almalıyız. İlk adım, bölgemizdeki ülkelerle bir araya gelmektir” dedi. Koçak, “Türklerin Ermenilere soykırım yapmadığı kesin iken Ermenilerin Osmanlı’da Türklere karşı yaptığı soykırım ilk Ermenistan başbakanı tarafından yazılan kitapta kanıtlanmaktadır. Ermeni soykırımı iddiaları 20 bin kişi sayısı ile başladı ve şu an günümüzde milyonlardan bahsediliyor. Ermeni nüfusu o dönem o kadar değildi. Ruslar geri çekildiğinde yüz binlerce Müslüman’ın katledildiği ortaya çıktı. Bunu dünya kanıksadı. BM’de de böyle bir soykırım kabul olmadı” ifadelerini kullandı.

   Vaka sayılarında yaşanan artış ile getirilen tam kapanmaya da değinen Koçak, “Şu anda Türkiye’nin en önemli konusu tam kapanma konusu. Ülkemiz 17 gün tam kapanmaya girdi. İktidarın bugüne kadar aldığı tedbirler yetmediği için Ramazan’ın son günlerinde olmazsa olmaz diyerek tam kapanmayı öne attı. İktidarı yadırgamıyoruz ancak insanların problemlerini çözmek ile de mükellefsiniz. Kepenk açmasın dediğiniz esnafın borçları var. Geçimini karşılaması, işçisine ödeme yapması lazım, bunlar ne olacak? Bunları düşünmeden kapanma kararı alırsanız ülkeyi yönetemiyorsunuz demektir. Bugün iktidar öyle bir noktaya geldi ki, gözü hiçbir şey görmüyor, vatandaşın sıkıntısını duymuyor. O zaman sizin iktidardan gitmeniz gerekir. Bugün en büyük sorunumuz virüsle milletimizin arasına konulan mesafe değil, iktidarın milletle arasına koyduğu mesafedir. Emekliye yapılan 100 lira zamla emeklinin derdi çözülmez. Sanki emeklilerle dalga geçiyorlar. Mutlaka Türkiye’de her vatandaşa destek verilmelidir. 1.000 lira ver, yoksa 900 lira ver. Bu ihya etmez belki ama buna ihtiyaç var” diye belirtti.

     Emeklilere verilen bayram ikramiyesinin yetersiz olduğunun altını çizen Koçak, “Emekliye bir 100 TL verdiler. 100 TL ile sorun çözülmez. Elbette 3-5 yerden maaş alan insanların garibanın halinden anlamaması normal. Ya ne olacak, az yesinler diyorlar. Bu mantıkla problemler çözülmez. 100 TL ile bir ikramiye olmaz. Türkiye’de kişi başına bir miktar para verilmeli. Biz kolay bir rakam diye 1.000 TL demiştik. 1.000 TL civarında kişi başına destek verilirse insanlar ihtiyaçlarını karşılayacak duruma gelir” şeklinde ifade etti.

     Türkiye’de çoğu çocuğun yoksulluk ile mücadele ettiğini kaydeden Koçak, “Çocuklarımız, çocukluğunu yaşayamıyorlar. Kimisi aç, kimisi kıyafet sorunu yaşıyor, kimisinin oyuncağı yok... Çocuklarımızın yüzde 33’ü yoksullukla mücadele ediyor. Gençlerimizin yüzde 76’sı yurt dışında yaşamak istiyor, yüzde 77’si ülkemizde yaşamaktan mesut olmadığını ve torpilin liyakatten önemli olduğunu söylüyor. Siz çocuklarımızı bu noktaya itelediyseniz sadece onların değil, sizin geleceğiniz de karanlıktır. Bunun vebalini nerede olursa olsun ödersiniz. Ülkenin büyüdüğünü ifade eden bazı rakamlarla millete moral vermeye çalışıyorlar. İnsanlar düne bakarak durumlarının iyi olmadığını biliyor” dedi.

     Koçak, “Türkiye’de üretime önem veren ekonomi politikası benimsenmediği sürece ne işsizlik problemi ne geçim sıkıntısı çözebilir ne de dış borcumuz ödenebilir. Bizim bir kalkınma, sanayileşme, üretimi artırma hamlesine ihtiyacımız var. Pandemi nedeniyle çalışamayan insanlara hibe verilmesine, kapatılan esnafın borçlarının faizsiz şekilde ertelenmesine ihtiyaç var” diye belirtti.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Tam, kapanma, ile, vatandaşa, destek, verilmeli!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.